Pasaulē
Baltija

Lietuva protestē pret Krievijas iecerēto salūtu Viļņas un Kauņas ieņemšanas gadadienā1


Viļņa. Ilustratīvs attēls
Viļņa. Ilustratīvs attēls
Foto – AFP/LETA

Lietuvas Ārlietu ministrija ceturtdien izteikusi Krievijas vēstniecības pārstāvim protestu pret Maskavas nodomu rīkot salūtu, atzīmējot 75.gadadienu, kopš Viļņa un Kauņa atbrīvotas no nacistiskās Vācijas spēkiem, uzsverot, ka padomju okupācija Lietuvai neatnesa brīvību.

Viļņas ieņemšana 1944.gadā jau sestdien, 13.jūlijā Maskavas Poklonnajas kalnā tiks atzīmēta ar 50 salūta šāvieniem, savukārt salūts par godu Kauņas ieņemšanai paredzēts 1.augustā.

“Šāds solis uzskatāms par īpaši cinisku un provokatīvu laikā, kad tuvojas 80.gadadiena, kopš parakstīts Molotova-Ribentropa pakts un tā slepenie protokoli, kas radīja priekšnoteikumus Otrā pasaules kara sākumam un Lietuvas okupācijai,” norādījusi Ārlietu ministrija.

“Sabiedroto uzvarai pār nacismu un nacistisko ideoloģiju ir ārkārtīgi svarīga nozīme Lietuvas un visas Eiropas liktenī. Taču Otrā pasaules kara beigas Lietuvai neatnesa brīvību, tās mums nozīmēja jaunas, gandrīz pusgadsimtu ilgas padomju okupācijas sākumu un traģēdijas daudzu Lietuvas cilvēku dzīvēs,” norādīts tās izplatītajā paziņojumā.

“Pēc tam, kad padomju armija bija padzinusi nacistiskās Vācijas karaspēku, Lietuvas teritorijā tika izveidotas un darbojās padomju okupācijas struktūras, tika rīkotas Lietuvas iedzīvotāju izsūtīšanas un represijas, nodarīts milzīgs kaitējums Lietuvas sabiedrībai, tautsaimniecībai un dabai,” teikts dokumentā.

Ministrija arī izteikusi nožēlu, ka Viļņas “atbrīvošanu” nolemts svinēt nedēļu pēc tam, kad Maskava atkal liegusi iebraukšanu valstī Lietuvas pilsoniskās iniciatīvas “Misija – Sibīrija” dalībniekiem, kuri plānoja sakopt izsūtīto lietuviešu kapavietas Krievijā.

“Vēlreiz aicinām Krieviju atteikties no selektīva Otrā pasaules kara vēstures vērtējuma un beigt noliegt padomju okupāciju,” tā norādījusi.

Saistītie raksti

Krievijas Rietumu militārais apgabals otrdien paziņoja, ka šogad un nākamgad Maskavā notiks 17 salūti, lai atzīmētu 75.gadadienu kopš padomju karaspēka ieiešanas dažādu Austrumeiropas un Viduseiropas valstu galvaspilsētās.

22.septembrī tādā pašā veidā paredzēts atzīmēt 75.gadadienu, kopš padomju karaspēks ieņēma Tallinas. Kā ziņots, trešdien uz Igaunijas Ārlietu ministriju tika izsaukts Krievijas vēstniecības pārstāvis un viņam tika izteikts protests saistībā ar šiem plāniem.

Savukārt 13.oktobrī Maskavā paredzēts salūts, lai atzīmētu Rīgas ieņemšanas gadadienu.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Putins: Krievi un ukraiņi ir viena tauta 4
1 diena
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Aprit 50 gadi, kopš pirmais cilvēks izkāpa uz Mēness
1 diena
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Izmantosim izdevību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
7 stundas