Pasaulē
Baltija

Lietuvā sāk izmeklēšanu par šova reklamēšanu baznīcā0

Foto – Evija Trifanova/LETA

Lietuvas policija sākusi pirmstiesas izmeklēšanu par incidentu, kas trešdien pirms Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas dienas mises noticis Šalčininku rajona Turgeļu baznīcā, kur trīs liturģiskās drānās pārģērbti aktieri reklamējuši oktobrī Lietuvas lielākajās arēnās gaidāmu šovu.

Mūzikas, kino un melnā humora šova “Zero Live Show” režisors Emīls Vēlīvis ainu baznīcā publiskojis sociālajā tīklā “Facebook”. Videoklipā redzams, kā aktieri piebrauc pie baznīcas, ieiet tajā un viens no viņiem poļu valodā vēršas pie draudzes. Kā režisors norādījis savā komentārā, aktieri esot aicinājuši cilvēkus nākt uz šovu, kas stiprināšot viņu ticību.

Lietuvas mediji notikušo vērtē kā provokāciju, bet Šalčininku rajona pašvaldība savā interneta vietnē raksta, ka šai sakarā vērsusies tiesībsargājošajās iestādēs. “Neaicinātie viesi visai rupji un sāpīgi aizskāruši Turgeļu kopienas godu un cieņu un, publiskojot savu ierašanos baznīcā, sāpinājuši ticīgos ne tikai Turgeļos un Šalčininku rajonā, bet arī visā Lietuvā,” teikts pašvaldības paziņojumā.

Policija norāda, ka sākusi pirmstiesas izmeklēšanu par reliģisku rituālu vai reliģisku svētku traucēšanu.

Literatūrzinātnieks un vēsturnieks, Viļņas universitātes profesors Pauļus Vaidots Subačus Lietuvas sabiedriskajai raidorganizācijai LRT iepriekš pauda viedokli, ka jau pats šis fakts “vērtējams kā kriminālnoziegums, kas jāizvērtē tiesībsargājošajām iestādēm, nevis ētikas komisijām vai tamlīdzīgi”.

“Nav svarīgi, kāds bija šā sižeta saturs, – vai tajā runāts par filmu, saldējumu, veļas pulveri vai krustiņu pārdošanu. Dievkalpojuma laiks, sakrāla vieta un ierašanās bez atļaujas ir pietiekami iemesli, lai to uzskatītu par tiesībsargājošo iestāžu izmeklēšanas objektu,” viņš uzsvēris.

Kritiski notikušo vērtējuši arī politiķi. Kā uzskata Lietuvas sociāldemokrātu līderis Gintauts Palucks, aktieri ar šādu “muļķīgu, bērnišķīgu un neattaisnojamu” rīcību apzināti šķeļ sabiedrību.

Pēc viņa teiktā, izteiksmes brīvībai ir robežas, ko nosaka “tautas vēsturiskā pieredze un morālās vērtības”.

Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas diena ir viena no svarīgākajiem katoļu baznīcas svētkiem, kas Lietuvā kopš 2000.gada pasludināta par valsts svētkiem un brīvdienu.

LA.lv