Pasaulē
Eiropa

Lietuvā sāk publiskot VDK aģentu ziņojumus 16

Foto – Lita Krone

Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs sācis publiskot bijušās PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu aģentūras ziņojumus.

Kā norādīts tā izplatītajā paziņojumā presei, šie ziņojumi izsmeļoši atspoguļo VDK aģentu darbību. “Tādu dokumentu Lietuvas Īpašajā arhīvā saglabājies diezgan daudz, un to publiskošana varētu sabiedrībai radīt pilnīgāku priekšstatu par VDK aģentu darbību,” tajā teikts.

Aģentūras ziņojums ir ar aģenta roku rakstīts teksts par izpildītu VDK uzdevumu vai par informāciju, kas iegūta pēc viņa personiskās iniciatīvas. Šie ziņojumi tika parakstīti ar segvārdu, lai neatklātu aģenta identitāti.

Pirmām kārtām tiks nodoti atklātībai ziņojumi, ko rakstījuši aģenti, kas darbojušies svarīgākajās lietuviešu trimdas organizācijās – Galvenajā Lietuvas atbrīvošanas komitejā, Pasaules lietuviešu kopienā, Amerikas lietuviešu padomē, Amerikas lietuviešu kopienā un organizācijā “Santara-Šviesa“.

Vēlāk paredzēts publiskot arī ziņojumus par zinātnisko un tehnisko spiegošanu, ar ko aģenti nodarbojušies stažēšanās laikā. Diezgan prāvu aģentūras ziņojumu daļu veido katoļu baznīcas vidē darbojušos slepeno līdzstrādnieku sniegtā informācija.

VDK darbība īpaši aktivizējusies pārbūves laikā, kad darbā iesaistīti arī agrāko gadu aģenti, lai uzraudzītu un ietekmētu jaunos procesus sabiedrībā, tostarp Lietuvas atmodas kustības – “Sajūža” – darbību.

Informāciju par VDK darbību Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs savā interneta vietnē “www.kgbveikla.lt” publisko kopš 2011.gada. Līdz šīm tur jau nodoti atklātībai vairāk nekā 5500 dokumentu.

LA.lv