×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
17. oktobris, 2017
Drukāt

Lietuvā sāk publiskot VDK aģentu ziņojumus (10)

Foto - Lita KroneFoto - Lita Krone

Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs sācis publiskot bijušās PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu aģentūras ziņojumus.

Kā norādīts tā izplatītajā paziņojumā presei, šie ziņojumi izsmeļoši atspoguļo VDK aģentu darbību. “Tādu dokumentu Lietuvas Īpašajā arhīvā saglabājies diezgan daudz, un to publiskošana varētu sabiedrībai radīt pilnīgāku priekšstatu par VDK aģentu darbību,” tajā teikts.

Aģentūras ziņojums ir ar aģenta roku rakstīts teksts par izpildītu VDK uzdevumu vai par informāciju, kas iegūta pēc viņa personiskās iniciatīvas. Šie ziņojumi tika parakstīti ar segvārdu, lai neatklātu aģenta identitāti.

Pirmām kārtām tiks nodoti atklātībai ziņojumi, ko rakstījuši aģenti, kas darbojušies svarīgākajās lietuviešu trimdas organizācijās – Galvenajā Lietuvas atbrīvošanas komitejā, Pasaules lietuviešu kopienā, Amerikas lietuviešu padomē, Amerikas lietuviešu kopienā un organizācijā “Santara-Šviesa“.

Vēlāk paredzēts publiskot arī ziņojumus par zinātnisko un tehnisko spiegošanu, ar ko aģenti nodarbojušies stažēšanās laikā. Diezgan prāvu aģentūras ziņojumu daļu veido katoļu baznīcas vidē darbojušos slepeno līdzstrādnieku sniegtā informācija.

VDK darbība īpaši aktivizējusies pārbūves laikā, kad darbā iesaistīti arī agrāko gadu aģenti, lai uzraudzītu un ietekmētu jaunos procesus sabiedrībā, tostarp Lietuvas atmodas kustības – “Sajūža” – darbību.

Informāciju par VDK darbību Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs savā interneta vietnē “www.kgbveikla.lt” publisko kopš 2011.gada. Līdz šīm tur jau nodoti atklātībai vairāk nekā 5500 dokumentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. Lietuvas Urbanoviči, Brikmaņi, Dzintari un citi aģenti jau sen visu saturu ir pārrevidējuši un visu, ko vajag, ielikuši iekšā. Tāpat kā pie mums. Būs kārtējās raganu medības un nevēlamo iznīcināšanas kampaņa. Nekas vairāk.

  2. Lietuvas Urbanoviči, Brikmaņi, Duklavi, Dzintari un citi aģenti jau sen visu saturu ir pārrevidējuši un visu, ko vajag, ielikuši iekšā vai izņēmuši ārā. Tāpat kā pie mums. Būs kārtējās raganu medības un nevēlamo iznīcināšanas kampaņa. Nekas vairāk.

  3. Ko rakstīja Latvijas prezidenti, premjerministri, “tautas” dzejnieki un komponisti… mēs neuzzināsim, pārāk liela ir cccp kolaborantu ietekme šodienas Latvijā!

  4. Mums jau tādu nav! Un nekad nav bijis!

  5. Kad bērs maisus Latvijā? Bail bērt? Kad kāds šodienas ”varonis” neizbirst?

  6. Kad Latvija publicēs savus jūdasus ?

  7. Bet mūsu komūnisti, kas 1991. gadā sagrāba varu Latvijā, vēl tikai “pēta”. Ak, ja — zinātniski.

  8. Noteikti javac tautas ziedojumi piemineklim/memorialam mezhabralju pieminjai!muzhiga cienja par ilgo un varonigo pretoshanos krievu teroristu un okupantu ordam!

Draugiem Facebook Twitter Google+