Pasaulē
Baltija

Lietuvā sākusies čeku loterija 16

Foto – Lita Krone

Lietuvā otrdien sākas valsts vēsturē pirmā čeku loterija, kuras galvenais mērķis ir mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru.

Cilvēki šai loterijā varēs piedalīties ar kases aparātu čekiem, kas saņemti par ēdināšanas iestāžu, frizētavu, remontdarbnīcu un citiem pakalpojumiem, kā arī tirgū iegādātām precēm. Paredzēts, ka vēlāk loterijā varētu tikt iesaistītas arī citas nozares.

Saņemtie čeki jāreģistrē īpašā tīmekļa vietnē, un pirmie loterijas uzvarētāji pēc nedēļas tiks paziņoti telekanālā LNK. Katru nedēļu tiks izlozētas 10 balvas, katra 200 eiro, bet reizi mēnesī – viena 5000 eiro balva. Loterijas balvu gada fonds sasniegs aptuveni 173 000 eiro, bet projekta kopējais budžets ir apmēram 300 000 eiro.

Čeku loterijā var piedalīties no 14 gadu vecuma, un pirkuma vai pakalpojuma vērtībai jāsasniedz vismaz viens eiro. Loterijas dalībniekiem jāpārliecinās, ka tiešām saņēmuši fiskālo čeku, kura apakšā lasāmi burti “LTF”. Viena persona var reģistrēt neierobežotu čeku skaitu, bet obligāti jāsaglabā to oriģināli.

Valsts nodokļu inspekcijas (VMI) priekšnieka vietnieks Artūrs Klerausks norādījis, ka šai loterijā par uzvarētājiem varēs uzskatīt visus valsts pilsoņus.

“Šī loterija ir īpaša un atšķiras no citām, kurās tiek izlozētas personiskas balvas, bet šajā uzvarēsim mēs visi – jo vairāk čeku, jo lielāki nodokļu ieņēmumi, jo vairāk naudas varēsim atvēlēt izglītībai, veselības aizsardzībai vai citām svarīgām sabiedrības vajadzībām. (..) Rīkojot šo loteriju, gribējām ne tikai apelēt pie cilvēku pilsoniskās apziņas, bet arī viņus reāli stimulēt,” viņš uzsvēris.

Klerausks atzinis, ka Lietuva citu Eiropas Savienības dalībvalstu vidū izceļas ar lielākiem ēnu ekonomikas apmēriem, un piebildis, ka čeku loterija ir vienkāršs un faktiski neko nemaksājošs veids, kā to mazināt.

Loterijas projekta vadītājs Rolands Puncevičs savukārt pastāstījis, kad loterija orientēta uz tiem uzņēmējdarbības sektoriem, kuros ir lielākais neuzskaitīto ieņēmumu risks.

Novembra sākumā VMI parakstīja līgumu 99 800 eiro vērtībā par loterijas rīkošanu viena gada garumā ar sabiedrisko attiecību aģentūru “VIP Viešosios informacijos partneriai”, kuras partnere ir telekompānija LNK. Izvērtējot cilvēku aktivitāti un citus rezultātus, tiks lemts, vai pēc gada šo pasākumu turpināt.

Čeku loterijas dažādās variācijās tiek rīkotas Polijā, Portugālē, Horvātijā un Gruzijā. Portugālē kopš 2014.gada šādā loterijā tiek izlozēti automobiļi.

LA.lv