×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
11. marts, 2015
Drukāt

Lietuva svin neatkarības atjaunošanas 25. gadskārtu (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Lietuva šodien svin Neatkarības atjaunošanas dienu – 25.gadskārtu, kopš toreizējā Lietuvas Augstākā Padome jeb Atjaunotais Seims pieņēma aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu.

“Lietuvas Republikas Augstākā Padome, pauzdama tautas gribu, nolemj un svinīgi pasludina, ka tiek atjaunota 1940. gadā svešu spēku apturētā Lietuvas valsts suverēno pilnvaru izpilde un no šā brīža Lietuva atkal ir neatkarīga valsts,” teikts aktā “Par neatkarīgas Lietuvas valsts atjaunošanu”, kas tika pieņemts vēlā 1990. gada 11. marta vakarā. Par šo aktu toreiz balsoja 124 deputāti, bet vēl seši parlamenta locekļi no balsošanas atturējās.

Uz Lietuvas Neatkarības ceturtdaļgadsimta svinībām gaida ierodamies delegācijas no Latvijas, Igaunijas, Polijas, Ukrainas, Dānijas, Islandes, Moldovas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas. Svētku pasākumos piedalīsies Islandes prezidents, Latvijas, Igaunijas un citu valstu parlamentu priekšsēdētāji, kā arī pazīstami ārvalstu politiķi, kas piedalījušies Eiropas 20. gadsimta beigu vēstures veidošanā.

Jau vakar Lietuvas Seimā notika starptautisks augsta līmeņa Parlamentārās demokrātijas forums, kurā runāts par pagātnes mācībstundām un jaunajiem izaicinājumiem demokrātijai. Parlamenta galerijā deputāti piedalījās jauniešu akcijā “Lietuvai un man”. Seimā otrdien tika godināta arī jau mūžībā aizgājušo Neatkarības akta parakstītāju piemiņa.

Viļņā Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā norisinājās arī starptautisks žurnālistu forums “Mūslaiku žurnālistikas izaicinājumi un atbildība”. Svētku pasākumi Viļņā trešdien sāksies ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa “Vēsts” Neatkarības laukumā iepretī Seima ēkai. Plkst.10 Lietuvas parlaments pulcēsies uz svinīgu sēdi vēsturiskajā 11. marta zālē.

Pusdienlaikā Neatkarības laukumā tiks svinīgi uzvilkti triju Baltijas valstu karogi. Pēc ceremonijas sāksies Lietuvas armijas Goda sardzes rotas un Lietuvas, Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku orķestru parāde un svētku gājiens, kas pa Ģedimina prospektu virzīsies uz Katedrāles laukumu.

Plkst.15 Viļņas centrā, Luķišķu laukumā, Lietuvas augstākajā karoga mastā pirmo reizi tiks uzvilkts Lietuvas vēsturiskais karogs ar ģerboņa simbolu Vīti – baltu jātnieku sarkanā fonā, tā godinot Lietuvas brīvības un neatkarības cīnītāju piemiņu.

Visi interesenti šai dienā varēs apmeklēt Parlamenta galeriju un Vitrāžu galeriju Seima ēkā, kur būs apskatāma fotoizstāde “25 brīvības gadi”, norisināsies neatkarības atjaunošanai veltītu dokumentālo filmu skate un pašdarbības kolektīvu koncerti. Viļņas katedrālē notiks Svētā mise, paužot pateicību Dievam par valstij dāvāto brīvību. Tai sekos triju Baltijas valstu bruņoto spēku orķestru koncerts “Brīvības vējš” Katedrāles laukumā. Vakarā turpat norisināsies Neatkarības atjaunošanas dienas koncerts. Plaši svētku pasākumi šai dienā notiks arī citviet Lietuvā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. SVEICU LIETUVAS VALSTI UN LIETUVIEŠU TAUTU ŠAJĀ SVĒTKU DIENĀ, VĒLOT UZPLAUKUMU, SPĒKU, DROSMI UN APŅĒMĪBU TURPMĀKAJOS 25 GADOS! SAULES MŪŽU TEV, LIETUVA!!! Prieks, ka mūsu valsti šajos svētkos pārstāvēs parlamenta spīkere MŪRNIECES kundze!

Draugiem Facebook Twitter Google+