Pasaulē
Baltija

Lietuva svin neatkarības atjaunošanas dienu0

Foto – BNS/LETA

Lietuva svētdien svin Neatkarības atjaunošanas dienu – 28.gadskārtu, kopš toreizējā Lietuvas Augstākā Padome jeb Atjaunotais Seims pieņēma aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu.

“Lietuvas Republikas Augstākā Padome, pauzdama tautas gribu, nolemj un svinīgi pasludina, ka tiek atjaunota 1940.gadā svešu spēku apturētā Lietuvas valsts suverēno pilnvaru izpilde un no šā brīža Lietuva atkal ir neatkarīga valsts,” teikts aktā “Par neatkarīgas Lietuvas valsts atjaunošanu”, kas tika pieņemts vēlā 1990.gada 11.marta vakarā. Par šo aktu toreiz balsoja 124 deputāti, bet vēl seši parlamenta locekļi no balsošanas atturējās.

Svētku pasākumi Viļņā sāksies ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa “Vēsts” Neatkarības laukumā iepretī Seima ēkai.

Plkst.10 Lietuvas parlaments pulcēsies vēsturiskajā 11.marta zālē uz svinīgu sēdi, kas būs veltīta Neatkarības atjaunošanas dienai un lietuviešu nacionālo partizānu kustības komandiera Ādolfa Ramanauska-Vanaga simtajai dzimšanas dienai.

Pusdienlaikā Neatkarības laukumā tiks svinīgi uzvilkti triju Baltijas valstu karogi. Pēc ceremonijas sāksies svētku gājiens, kurā piedalīsies Lietuvas armijas Goda sardzes rota, Lietuvas Bruņoto spēku orķestris un Lietuvas Strēlnieku savienības biedri.

Plkst.13 Viļņas katedrālē notiks Svētā mise, paužot pateicību Dievam par valstij dāvāto brīvību.

Plkst.15 Viļņas Sv.Jāņa baznīcā sāksies svētku koncerts “Universitāte – pilsētai”.

Visi interesenti šai dienā varēs apmeklēt Seima ēku, kur paredzēti koncerti, izstādes, radošās darbnīcas bērniem un dokumentālo filmu skate.

Kauņā Neatkarības atjaunošanas dienā norisināsies skrējiens “Par brīvību”, kurā piedalīsies dažādu Lietuvas Bruņoto spēku vienību karavīri, pilsētnieki un Kauņas viesi, notiks tradicionālais zvanu mūzikas koncerts, bet pusdienlaikā skvērā pie Vītauta Dižā kara muzeja tiks svinīgi uzvilkts Vīša krusta ordeņa karogs.

Plaši svētku pasākumi šai dienā notiks arī citviet Lietuvā.

LA.lv