Uncategorized

Lietuva un Polija centīsies mainīt Briseles viedokli par ĀCM dēļ noteiktajiem gaļas eksporta ierobežojumiem0

Foto no pixabay.com

Lietuva un Polija plāno vērsties pie Eiropas Komisijas (EK), aicinot to mainīt attieksmi pret preventīvajiem gaļas eksporta ierobežojumiem, kas noteikti Āfrikas cūku mēra dēļ, paziņojis Lietuvas zemkopības ministrs Ģiedrjus Surplis, kas Varšavā ticies ar Polijas lauksaimniecības ministru Janu Kšištofu Ardanovski.

“Esam izstrādājuši priekšlikumu, kas ļautu kaut kādā mērā atvieglot noteikumus gaļas pārstrādes uzņēmumiem, kuri atrodas drošības zonā. (..) Ja ĀCM gadījums tiek konstatēts desmit kilometru zonā, preventīvie pasākumi tiek attiecināti uz visiem, ieskaitot gaļas pārstrādes uzņēmumus, kas ieviesuši nopietnus drošības pasākumus,” viņš pastāstījis ziņu aģentūrai BNS, izsakot cerību, ka sarunas ar EK varētu sākties septembrī.

“Polijas ministru šī mūsu ideja ieinteresēja. Ceru, ka [uz Briseli] brauksim kopā,” piebildis Surplis.

Kā aģentūrai skaidrojis Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārā dienesta direktora vietnieks Mants Staškevičs, konstatējot ĀCM perēkli, Eiropas Komisijas noteiktā zonā ap to uz 30 dienām tiek noteikti ierobežojumi eksportēt produkciju uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm un trešajām valstīm. Produkciju ar īpašu marķējumu, kas apliecina tās drošību, atļauts pārdot tikai vietējā tirgū.

Pēc viņa teiktā, šobrīd tādi ierobežojumi Lietuvā noteikti diviem uzņēmumiem – gaļas pārstrādātājam “Krekenavos agrofirma” un vienai no Dānijas kapitāla cūku audzētāja “Idavang” fermām.

ĀCM gadījumi šogad Lietuvā konstatēti divās komerciālajās saimniecībās. Slimība izplatās arī mazajās saimniecībās un mežacūku populācijā. Kopš gada sākuma valstī saistībā ar šo slimību likvidētas vai nobeigušās aptuveni 2000 cūku.

LA.lv