×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. novembris, 2016
Drukāt

Lietuvā uz trim mēnešiem aptur “RTR Planeta” retranslāciju

Ekrānšāviņš no youtube.comEkrānšāviņš no youtube.com

Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) trešdien pieņēmusi lēmumu uz trim mēnešiem apturēt telekanāla “RTR Planeta” retranslāciju Lietuvā par kara, naida un nacionālo nesaskaņu kurināšanu.

Šādas sankcijas komisija nolēmusi noteikt, jo pārkāpumus fiksējusi jau trešo reizi gada laikā. Lēmums būs spēkā no 21.novembra līdz 21.februārim.

Jaunāko pārkāpumu komisija fiksējusi 6.oktobra pārraidē “Divkauja. Vladimira Solovjova programma“. LRTK citējusi šai pārraidē izskanējušos Vladimira Žirinovska izteikumus: “Mūsu atbilde – “nomierināt” tos, kuri plāno uzbrukt mūsu valstij. Tādi plāni pastāv, rakstveidā, ar parakstiem un zīmogiem, un par tiem mutiski paziņojuši visi ASV prezidenti. Es personiski neesmu mūsu valsts prezidents, bet saku: jūs – nu labi, ne jau jūs [personiski], jo jūs esat no Rumānijas un jums tur tāpat ir slikti – bet ja [Rumānijā tiks uzstādīta pretraķešu aizsardzības sistēma], tad arī no Rumānijas nekas nepaliks pāri. Un Čehijā, ja būs (..), un Polijā, un Baltijas valstīs, ja amerikāņu tanki pietuvosies mūsu robežām, viņi nekur vairāk neaties, atpakaļ neatgriezīsies, sadegs ar visu apkalpi.”

Komisija šo paziņojumu vērtējusi kā kara un nacionālā naida kurināšanu, pamudinājumu uz vardarbību un fizisku izrēķināšanos ar ASV, Rumāniju, Čehiju, Poliju un Baltijas valstīm.
Tā arī norāda, ka pārraidē izskanējusi dezinformācija, kurinātas nesaskaņas un naids starp tautām, mēģināts pārliecināt auditoriju, ka taisnība ir tikai Krievijai, un veidot viedokli par “patieso situāciju” tikai tā, kā būtu izdevīgi Krievijai.

Kā atzīst LRTK, “RTR Planeta” pārraidē ASV militārā darbība pielīdzināta teroristiskai darbībai, un tas uzskatāms par naida kurināšanu, valsts apmelošanu un skatītāju dezinformēšanu.

Komisija norāda, ka pārraidē izskanējusi neobjektīva informācija un izmantota melīga propagandas tehnika, apzināti cenšoties ietekmēt un pārliecināt masas, ka ASV ir teroristiska valsts.

LRTK priekšsēdētājs Edmunds Vaitekūns pastāstījis, ka šos pārkāpumus apstiprinājis arī Aizsardzības ministrijas Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību departaments.
Uz komisijas sēdi tika aicināti arī “RTR Planeta” pārstāvji, taču viņi neieradās.

Šim telekanālam jau pērn bija noteiktas sankcijas par kara un naida kurināšanu – Lietuvas translētājiem bija uzdots to pārcelt uz papildus apmaksājamo kanālu paketi. Tāds pats lēmums šā gada maijā tika pieņemts attiecībā uz “NTV Mir Lithuania”, taču pēc Eiropas Komisijas (EK) signāliem, ka procedūrās, iespējams, pieļauts Eiropas Savienības (ES) tiesību pārkāpums, komisija ierobežojumus abiem kanāliem atcēla.

LRTK pērn par kara un naida kurināšanu bija arī pilnībā aizliegusi Zviedrijā reģistrētā telekanāla “RTR Planeta” retranslāciju Lietuvā uz trim mēnešiem. Tā bija pirmā šāda veida procedūra Eiropas Savienībā, kad tika pilnīgi aizliegtas ES teritorijā reģistrēta kanāla retranslācijas.

Šo aizliegumu kritiķi norāda, ka pret Krievijas propagandu nevar cīnīties ar aizliegumiem vai cenzūru, jo propagandu definēt ir grūti un tas var nesaskanēt ar Rietumos pieņemto vārda brīvības izpratni. Savukārt analītiķi, kas tos atbalsta, uzsver, ka Maskava daudz investējusi propagandā, kas ir iedarbīga un var mobilizēt mazākumtautības, kuras neuzticas savai valstij un jūt nostalģiju pēc padomju laikiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+