Pasaulē
Baltija

Lietuvā vietējie uzbrukuši bēgļu sievietēm; vīri sola atriebties 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto AFP/Scanpix/LETA

Lietuvā sākta pirmstiesas izmeklēšana saistībā ar incidentu Ruklā, kur trešdien vietējie jaunieši aizskāruši divas bēgļu uzņemšanas centra iemītnieces – irākieti un sīrieti.

Pēc incidenta policijai tika ziņots, ka aptuveni 30 centra iemītnieki noskaņoti doties meklēt šos jauniešus. Ruklā nekavējoties ieradās vairāk nekā desmit policijas un Sabiedrības drošības dienesta mašīnu, policija norobežoja centra vārtus. Ārvalstnieki nebija atstājuši centra teritoriju un pēc sarunas ar operatīvo dienestu darbiniekiem nomierinājās un atteicās no plāniem paši atrast uzbrucējus.

Lietuvas iekšlietu ministrs Toms Žilinsks sākotnēji ziņu sacīja, ka saskaņā ar provizorisko informāciju pie bēgļu centra esot izcēlies liels kautiņš, kurā piedaloties aptuveni 30 arābu izcelsmes vīrieši. Šīs ziņas tomēr neapstiprinājās.

Tagad zināms, ka trešdienas vakarā Ruklā divi nepazīstami jaunieši aizšķērsojuši ceļu bēgļu centra iemītniecēm, kuras atceļā no veikala stūmušas ratiņus ar mazu bērnu. Jaunieši neļāvuši viņām iet tālāk, sagrābuši aiz drēbēm un vienai no viņām salauzuši brilles.

Pārbiedētās sievietes atgriezušās bēgļu centrā un pastāstījušas par notikušo saviem vīriem, kuri reaģējuši ļoti emocionāli un gribējuši tūdaļ doties laukā un atrast vainīgos, taču centra dežurants nekavējoties informējis policiju, kura drīz vien ieradusies un sākusi runāt ar vīriem, kuri bija sapulcējušies iekšpusē pie vārtiem.

“Izdevās rast risinājumu, ka pilsones tiks nopratinātas un notikušā apstākļus izmeklēs policija,” žurnālistiem Ruklā pastāstījis Kauņas policijas priekšnieks Darjus Žukausks. Sievietes nomierinātas, viņām izteikta atvainošanās.

Visu nakti Ruklas ielās dežurējusi policija. Vainīgos gan pagaidām nav izdevies atrast.

Kā izteicies iekšlietu ministrs, incidents Ruklā liecina, ka problēmas rada ne jau Lietuvā iebraukušie imigranti no Tuvajiem Austrumiem, bet vietējo iedzīvotāju neiecietība.

Pēc viņa teiktā, nav nepieciešamības pastiprināt paša bēgļu centra apsardzi, jo, gatavojoties bēgļu uzņemšanai, pilsētiņā izveidots policijas iecirknis, kur pastāvīgi dežurē policisti.

Tikmēr Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs uzskata, ka notikušais vērtējams kā huligānisms un nākotnē kalpos kā laba mācība.

“Domāju, ka mums vienkārši jābūt savstarpēji uzmanīgākiem un iecietīgākiem, jāizturas citam pret citu ar cieņu, un tas būs galvenais nosacījums lielākai drošībai ne tikai Ruklā, bet arī visā Lietuvā,” viņš ceturtdien sacījis intervijā radiostacijai “Žiniu radijas”.

“Šis notikums izskatās pēc parasta huligānisma, un šķiet, ka to visu izdevies atrisināt mierīgi. Ceru, ka tā būs laba mācība nākotnei. Cik saprotu, cēlonis nebija bēgļi, bet citi – mūsu cilvēki. Tas arī daudz par ko liecina,” piebildis ministrs.

Policija pēc šā incidenta plāno rīkot tikšanās gan ar bēgļiem, lai pārrunātu viņu situāciju, gan ar vietējo sabiedrību, lai aicinātu cilvēkus būt tolerantākus pret ārvalstniekiem.

“Noskaidrosim problēmas, izvaicāsim, ko bēgļi domā par savu drošības situāciju. Tiksimies ar Ruklas iedzīvotājiem un aicināsim viņus būt iecietīgākiem,” Žukausks ceturtdien sacījis aģentūrai BNS.

Par bēgļu izturēšanos pirmstiesas izmeklēšana netiks sākta.

Ruklas bēgļu uzņemšanas centrā šobrīd dzīvo aptuveni 180 ārvalstnieki, galvenokārt tie ir bēgļi no Tuvajiem Austrumiem, kas uz Lietuvu pārcelti saskaņā ar Eiropas Savienības migrācijas krīzes risināšanas programmu.

LA.lv