Pasaulē
Baltija

Lietuvai būs savs policijas atašejs Lielbritānijā0

Foto: LETA/AFP

Lietuvai būs savs policijas atašejs Lielbritānijā – šādu amatu valdība trešdien nolēmusi iedibināt, gatavojoties turpmākajai sadarbībai ar Apvienoto Karalisti pēc breksita.

Kā uzsvērts valdības paziņojumā, Lielbritānijā dzīvo vismaz 200 000 Lietuvas pilsoņu, un lietuvieši veido septīto lielāko kopienu šai valstī, bet Lietuvas vēstniecība saņem īpaši daudz tiesībsargājošo iestāžu pieprasījumu saistībā ar pilsoņu aizturēšanu, kā arī lūgumu palīdzēt personu identitātes noskaidrošanā.

Lietuvas īpašais policijas atašejs varēs tieši sadarboties ar Apvienotās Karalistes tiesībsargājošajām iestādēm, palīdzēt pārbaudīt informāciju, identificēt personas un piedalīties operācijās gadījumos, kad aizdomās turētie ir Lietuvas pilsoņi. Šis jautājums būs īpaši svarīgs, gatavojoties bezvienošanās breksita iespējai.

“Gadījumā, ja Apvienotā Karaliste izstāsies no ES bez vienošanās, tai vairs nebūs pieejami visi ES tiesībsargājošo iestāžu tīkli, informācijas sistēmas un datu bāzes (..), un tā arī vairs nevarēs būt pilntiesīga ES policijas aģentūras – Eiropola – locekle, tādēļ būtiski pieaugs Lietuvas un Lielbritānijas policiju divpusējās sadarbības apjoms,” uzsvērts Iekšlietu ministrijas izstrādātajā dokumentā.

Lietuvas policijas atašeja uzdevums Lielbritānijā būtu nodrošināt gludu sadarbību, novēršot, izmeklējot un atklājot noziegumus, kas saistīti cilvēktirdzniecību, nelikumīgu narkotiku, ieroču, sprāgstvielu glabāšanu, noziedzīgi iegūtas mantas legalizāciju vai laupīšanu

Kā norāda ministrija, papildu finansējums šā amata iedibināšanai nebūs vajadzīgs.

Premjerministrs Sauļus Skvernelis nav izslēdzis, ka šo amatu varētu ieņemt pašreizējais policijas ģenerālkomisārs Lins Pernavs, kura piecu gadu pilnvaru termiņš beigsies novembrī.

Premjers un iekšlietu ministre Rita Tamašuniene šonedēļ apliecināja, ka Pernavs netiks nominēts šim amatam uz vēl vienu pilnvaru termiņu, un valdība trešdien atbalstīja viņa atlaišanu, bet attiecīgs dekrēts vēl jāparaksta prezidentam Gitanam Nausēdam.

Lietuvas mediji iepriekš vēstījuši, ka Pernavs no šā gada janvāra līdz maijam intensīvi apguvis angļu valodu, veltot tam sešas stundas dienā.

Kā izteicies Skvernelis, policijas sistēmai “vajadzīga dabiska vadītāja nomaiņa” un ģenerālkomisārs tiks atlaists pēc pilnvaru termiņa beigām, nevis tādēļ, ka pret viņu būtu kaut kādi iebildumi.

Pēc viņa sacītā, Pernavs “izvirzītos mērķus sasniedzis”.

Saskaņā ar pašreizējo kārtību policijas ģenerālkomisāru Lietuvā izvirza valdība un ieceļ prezidents. Nākammēnes spēkā stāsies jauna kārtība, kas paredzēs, ka jauno policijas vadītāju ieceļ pats ministru kabinets.

Saistītie raksti

Pernavs, kas šobrīd ir 43 gadus vecs, policijā strādā kopš 1995.gada. Stājoties pašreizējā amatā, viņš sāka policijas pārkārtošanu un kā vienu no saviem svarīgākajiem uzdevumiem minēja policijas darbinieku algu celšanu, taču arodorganizācijas viņu kritizējušas par dialoga nepietiekamību un atsevišķiem iepirkumiem.

Valdība pagaidām neatklāj, kas varētu kļūt par jauno policijas ģenerālkomisāru, bet iekšlietu ministre apliecinājusi, ka viens no iespējamajiem kandidātiem ir Valsts robežapsardzes dienesta (VSAT) vadītājs Renats Požēla.

LA.lv