×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
22. jūnijs, 2012
Drukāt

Lietuvai draud ar «bronzas nakti»

Foto - LETAFoto - LETA

Vairāki Krievijas mediji pauduši sašutumu par Eiropas Parlamenta deputāta no Lietuvas Vītauta Landsberģa ierosinājumu no Palangas centra uz nomaļāku pilsētas vietu pārvietot Otrajā pasaules karā kritušo padomju armijas karavīriem veltīto pieminekli. 


“Nesaprotu, kāpēc Palangas pašvaldība vēl līdz šim brīdim nav parūpējusies par šo kapsētu. Jo vairāk tāpēc, ka tā pārvietošanai laba vieta būtu netālu no pareizticīgo baznīcas. Tā šai kapsētai būtu labāka vieta, kur tā varētu atrasties klusumā un mierā,” sarunā ar vietējo laikrakstu “Palangos tiltas” sacījis Landsberģis. Vietā, kur atrodas piemineklis, apglabātas arī 58 padomju armijas karavīru mirstīgās atliekas, ko kopā ar pašu pieminekli ierosināts pārvietot uz nomaļāku pilsētas vietu.

Pagaidām gan Landsberģa ierosme vēl tiek apspriesta un nekādi konkrēti soļi tās īstenošanā nav sperti. Tiesa, EP deputāta ieceri atbalstījis Palangas mērs Šarūns Vaitkus, kurš arīdzan vairākkārt izteicis nepatiku, ka piemineklis atrodas netālu no katoļu baznīcas. Tiesa, Vaitkus spriedis, ka pirms pieminekļa pārvietošanas vispirms šo ieceri vajadzētu pārrunāt ar Krievijas vēstniecību Lietuvā, raksta ziņu aģentūra “RIA Novosti”. Laikrakstam “Izvestija” Vaitkus skaidrojis, ka pieminekļa pārvietošanu vēlas saskaņot ar Krieviju, lai neatkārtotos Igaunijas bēdīgā pieredze, kad pēc “Bronzas kareivja” pārvietošanas Tallinā izcēlās krievu organizēti nemieri.

Tikmēr Lietuvā esošās organizācijas “Krievu savienība” pārstāvis Sergejs Dmitrijevs sarunā ar “Izvestija” paudis uzskatu, ka ierosme netiks virzīta tālāk.

 

“Šeit nav Igaunija un Latvija. Lietuvā nacionālais jautājums netiek uztverts tik saasināti kā pie mūsu kaimiņiem,” klāstījis Dmitrijevs. “Tāpēc, ļoti iespējams, šādas runas ir tikai mēģinājums iegūt atbalstu nacionālistiskāk noskaņoto lietuviešu vēlētāju vidū pirms oktobrī gaidāmajām Seima vēlēšanām.”

 

Vienlaikus ar Landsberģa ierosinājumu pārvietot Palangā esošo padomju karavīriem veltīto pieminekli arī Lietuvas Seima deputāts no partijas “Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti” Ķēstutis Masjulis ierosinājis no Viļņas centrā esošās četru skulptūru kompozīcijas aizvākt tur iestrādātos sirpi un āmuru, raksta “Izvestija”. Piemineklī “Miera sardzē” atveidoti padomju armijas karavīri, no kuriem viens tur rokā plāksni, uz kuras iegravēts sirpis un āmurs. “Pagaidām visas skulptūras tiek gatavotas restaurācijai, kuras gaitā var likvidēt tur iestrādāto simboliku,” Krievijas medijiem stāstījis Masjulis. “Bet būtu nepieciešams no visām mūsu pilsētas ielām un laukumiem aizvākt tā saucamo padomju kultūras mantojumu. Tā nav nekāda māksla, tā ir parasta propaganda.”

Mēģinot saasināt jautājumu par padomju pieminekļu aizvākšanu, Krievijas mediji spriež par iespējamību, ka Lietuvā varētu atkārtoties 2007. gadā Tallinā piedzīvotās nekārtības, kad, protestējot pret “Bronzas kareivja” aizvākšanu, Igaunijas galvaspilsētas ielās izgāja sadusmoti krievi, no kuriem daudzi bija no Krievijas atsūtīti nemiera cēlāji. Apskatnieki Lietuvā gan mierina, ka šāds liktenis ne Palangai, ne Viļņai nedraud.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+