×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2013
Drukāt

Lietuvas ārlietu ministrs grib ar Krieviju un Baltkrieviju veidot konstruktīvākas attiecības

Lietuva attiecības ar Krieviju un Baltkrieviju varētu veidot konstruktīvāk, izteicies jaunās valdības ārlietu ministrs Lins Linkevičs.

 

Runājot par padomju okupācijas nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu, viņš norādījis, ka ir vienisprātis ar Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča šomēnes pausto viedokli, ka spiedienu uz Krievijas Federācijas varas iestādēm nevajadzētu izdarīt, bet iespējas ietekmēt šo jautājumu nesaskata, lai gan rezerves attiecību uzlabošanai ar Austrumu kaimiņvalstīm, viņaprāt, ir. “Var mēģināt attiecības veidot konstruktīvāk, bet šajā virzienā jāstrādā rūpīgi un rāmi. Visupirms gribu uzsvērt, ka neko nedarīsim uz mūsu valsts un Lietuvas iedzīvotāju rēķina, sarunai jābūt pieklājīgai, cienot sarunu biedru un ieklausoties arī viņa argumentos”, ministrs sacījis intervijā radiostacijai “Laisvoji banga”.

Kā izteicies Linkevičs, “pagātne nedrīkst valdīt pār nākotni, citādi nebūs progresa”. “Ceru, ka šādu ceļu mēs arī iesim,” viņš piebildis. Jautāts par bezvīzu režīmu vai vīzu režīma atvieglojumiem starp Krieviju un Eiropas Savienību, ministrs norādījis, ka ilglaicīgā perspektīvā atvieglots vīzu režīms vai pilnīga vīzu atcelšana ir iespējama, bet šis jautājums ir ne tikai Lietuvas, bet arī visas ES kompetencē. “Mums visiem jārisina sarunas un jāparedz zināmi soļi, lai tiktu regulēta visa migrācija, robežas apsardzība, lai tiktu nodrošināta zināma kvalitāte. Mūsu kolēģiem no Krievijas šīs prasības arī ir zināmas. Tam ir vajadzīgs laiks, nekas nenotiks pats no sevis, bet mēs iesaistīsimies konstruktīvā sarunu procesā,” sacījis Lietuvas ārlietu dienesta vadītājs.

Skardams Viļņas attiecības ar Minsku, ministrs uzsvēris, ka Baltkrievija ir Lietuvas kaimiņvalsts un svarīga ekonomiskās sadarbības partnere. Uz jautājumu, kas ir svarīgāks – cilvēktiesības vai baltkrievu kravas Klaipēdas ostā -, Linkevičs aicinājis neuzlūkot situāciju shematiski. “Viss ir svarīgi. Mēs nekādā ziņā nedomājam ekonomiskās intereses vērtēt augstāk par cilvēktiesībām. Bet arī kravas Klaipēdā ir svarīgas tiklab Lietuvai, kā Baltkrievijai,” paziņojis ministrs, kas pirms stāšanās šai amatā bija Lietuvas vēstnieks Baltkrievijā. “Ekonomiskā sadarbība arī vedina koncentrēties un liek sarunāties konstruktīvāk, tā pamudina pragmatiskus cilvēkus domāt par tiem šķēršļiem, kas traucē sadarboties, – par politieslodzītajiem, cilvēktiesību pārkāpumiem un citām lietām. Vieni uzskata, ka Baltkrievija “jāiežogo ar sienu”, jāizolē, jāsoda, bet es personiski esmu citās domās. Nav jāceļ nekādas sienas. Jāatrod iespējas ietekmēt mūsu kolēģus, vairāk kontaktēties, vairāk runāt. Esmu sajutis, ka sarunas ar viņiem ir iespējamas. Baltkrievi ir partneri, ar kuriem var un vajag runāt, un tas jādara gan Lietuvai, gan ES. Tikai tādā veidā mēs varam panākt kaut kādas pārmaiņas,” viņš sacījis.

Kā uzskata Linkevičs, Lietuva Baltkrievijai savā ziņā ir vārti uz Rietumiem. “Dienas laikā mēs izdodam aptuveni tūkstoš vīzu Baltkrievijas iedzīvotājiem. Es kā bijušais vēstnieks varu teikt, ka gandrīz trešo daļu vīzu izdodam bez maksas – sportistiem, jauniešiem, uzņēmējiem, nemaz jau nerunājot par nelaimes gadījumiem un tamlīdzīgām lietām. Tātad mēs cenšamies, lai Baltkrievijas cilvēkiem būtu vieglāk ieraudzīt pasauli, Eiropu, jo caur mums viņi var doties uz Eiropu,” viņš spriedis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+