×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Lietuvas Konkurences padome nosaka “Gazprom” 35,7 miljonu eiro sodu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Lietuvas Konkurences padome noteikusi 123,1 miljona litu (35,7 miljonu eiro) sodu Krievijas dabasgāzes koncernam “Gazprom” saistībā ar 2012.gada jūlijā sākto izmeklēšanu lietā par Lietuvas valsts energokompānijas “Lietuvos energijos gamyba” plāniem veikt dabasgāzes apmaiņas darījumu ar “Gazprom”.

Konkurences padomes eksperti izmeklēšanas gaitā konstatējuši, ka “Gazprom” atteikums vest sarunas ar “Lietuvos energijos gamyba” (agrāk “Lietuvos energija”) par dabasgāzes apmaiņu 2013.-2015.gadā nav ļāvis Lietuvas kompānijai iepirkt gāzi no cita piegādātāja, un tādējādi ir pārkāpti 2004.gada vienošanās nosacījumi.

2004.gada Konkurences padome atļāva  “Gazprom” iegādāties 34% akciju Lietuvas dabasgāzes piegādes kompānijā “Lietuvos dujos” ar nosacījumu, ka “Gazprom” neliks šķēršļus Lietuvas patērētājiem pirkt gāzi no citiem piegādātājiem.

“Tas varētu būt novedis pie negatīvām sekām Lietuvas elektrības un siltuma patērētājiem, jo “Lietuvos energija” saražotās elektrības un siltumenerģijas cenas varētu būt palielinājušās “Gazprom” dārgākas dabasgāzes dēļ,” lēmumu pamatoja Konkurences padome.

2012.gada februārī tika vēstīts, ka “Lietuvos energija” ir atradusi piegādātāju Rietumeiropā, kas varētu pārdot kompānijai dabasgāzi ar izdevīgākiem nosacījumiem un ierosināja maiņas darījumu ar Krievijas kompāniju “Gazprom Export”.

Vienošanās paredzētu, ka daļa gāzes, ko “Gazprom Export” piegādā Polijai caur Baltkrievijai, tiktu novirzīta “Lietuvos energija” un rezultātā radies gāzes piegāžu Polijai iztrūkums tiktu segts no gāzes, ko iepirkusi Lietuvas kompānija.

Tolaik tika vēstīts, ka darījums samazinātu Lietuvas izmaksas par dabasgāzi un tādejādi arī elektrības cenu tas patērētājiem. “Lietuvos energija” sacīja, ka tā varētu apmainīt Eiropas valstīs iepirkto dabasgāzi pret gāzi, ko “Gazprom Export” piegādāja Lietuvai.

“Lietuvos energija” 2011.gada beigās veica analīzi par alternatīviem gāzes piegādes tirgiem Rietumeiropā un Skandināvijā un noteica iespējamos ārvalstu piegādātājus, no kuriem varētu iepirkt gāzi. Kompānija atrada piegādātāju, kas gāzi piedāvāja pārdot no 2013.gada.

Kā informēja “Lietuvos energija”, piegādātājs ir piedāvājis izdevīgākus nosacījumus un Vācijas-Polijas robeža būtu tuvākais iespējamais piegādes punkts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+