Kultūra
Kultūrpolitika

Lietuvas Lustrācijas komisija: Nav pamata apgalvojumiem par Baņoņa un Sondecka sadarbību ar VDK1

Foto: Wikimedia Commons

Nav pamata apgalvot, ka lietuviešu aktieris Donāts Baņonis un diriģents Sauļus Sondeckis būtu sadarbojušies ar Padomju Savienības Valsts drošības komiteju (VDK), konstatējusi Lietuvas Lustrācijas komisija.

“Ne Baņonis, ne Sondeckis, pēc esošajiem datiem, nav slepeni sadarbojušies ar VDK struktūrām. Izmeklēšanas gaitā mēs konstatējām, ka nav [..] bijis nekādas darbības un rezultātu. Uz šī pamata, balstoties arī uz tiesu prakses, mēs pieņēmām šādu lēmumu,” ziņu aģentūrai BNS teica Lustrācijas komisijas priekšsēdētājs Aļģimants Urmons.

Janvārī Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās kustības izpētes centrs (LGGRTC) paziņoja, ka Baņonis un Sondeckis, kas abi jau ir miruši, padomju okupācijas laikā bija ierakstīti VDK aģentu žurnālā. Vēsturnieki norāda, ka žurnālā aģentu reģistrācijā ir neprecizitātes, piemēram, tajā ir partizāni, kas parakstījuši dokumentus, taču nav sadarbojušies ar VDK un ir piedalījušies pretpadomju pretošanās kustībā, tāpēc šie materiāli ir jāvērtē kopā ar citiem vēstures avotiem.

Pēc Urmona teiktā, LGGRTC materiālus Lustrācijas komisijai iesniegusi advokāte Faina Kukļanska. Viņa paziņojusi, ka Lustrācijas komisijas lēmums paver ceļu tam, lai materiālos minēto personu tuvinieki varētu vērsties tiesā saistībā ar iespējamo goda un cieņas aizskārumu, un LGGRT var arī tikt pieprasīts atsaukt publiskoto informāciju.

Saistītie raksti

Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas LRT ziņu portāls vēsta, ka komponista Sauļus Sondecka dēls Sauļus Sondeckis jaunākais sacījis, ka neizslēdz iespēju vērsties tiesā, tomēr pagaidām neapstiprina, ka tā rīkosies. Arī Donāta Baņoņa dēls Raimonds Baņonis teicis, ka aktiera tuvinieki vēl nav izšķīrušies par tālāko rīcību.

Lustrācijas komisijā ir pieci locekļi, kas strādā uz sabiedriskiem pamatiem. Tā izvērtē to personu darbību, kas slepeni sadarbojušās ar bijušās PSRS specdienestiem, bet to personu uzvārdus, kas noteiktajā laikā nav atzinušās sadarbībā ar šiem dienestiem, nodod atklātībā.

LA.lv