LETA

Lietuvas ministre: Baltijas valstis un Polija cīņai ar ĀCM lūgs ES simtiem miljonu litu 0

Cīņai ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) Baltijas valstis un Polija Eiropas Savienībai (ES) lūgs atbalstu, kas varētu sniegties simtos miljonu litu, otrdien žurnālistiem paziņojusi Lietuvas zemkopības ministre Virgīnija Baltraitiene.
Pēc viņas teiktā, konkrētas summas minēt vēl par agru, bet kopumā runa ir par trim pasākumu grupām, kas vēl jāsaskaņo ar Latviju, Igauniju un Poliju.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Eiropas Komisijai (EK) domāts lūgt palīdzību slimības prevencijai un kontrolei, mazo cūku audzētāju atbalstīšanai, kā arī infekcijas slimību perēkļu likvidēšanas komandas izveidei.

Prevencijas sadaļā finansējumu domāts lūgt ĀCM analīzēm un uzraudzībai, transportlīdzekļu dezinficēšanai pie robežas, kopīga Baltijas valstu un Polijas zinātniska centra dibināšanai, mobilo laboratoriju izveidei, mežacūku populācijas regulēšanai, kā arī sabiedrības informēšanai un izglītošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbalsts mazajiem cūku audzētājiem būtu jāparedz atsevišķā programmā, uzskata ministre. Pēc viņas teiktā, tiem, kuriem nācās cūkas nokaut, būtu jāsaņem kompensācija 100% apmērā, savukārt attiecībā uz tiem, kuri grib turpināt saimniekošanu, bet būs spiesti pāriet pie mājputnu, trušu, kazu, aitu vai liellopu turēšanu, tiks lūgts nodrošināt apstākļus tos iegādāties par Eiropas līdzekļiem. Ministre lēsusi, ka atbalstu jaunu dzīvnieku iegādei varētu lūgt 70% apmērā.

Infekcijas slimību perēkļu likvidēšanas komanda specializētos ne tikai ĀCM jomā, bet strādātu ar visām dzīvnieku infekcijas slimībām un gādātu par kritušo dzīvnieku utilizāciju.

Kā norādījusi Baltraitiene, bez EK atbalsta būtu iespējams īstenot tikai ļoti niecīgu šā plāna daļu – prevencijas jomā nāktos aprobežoties ar asins paraugu analīzēm un no valsts budžeta tiktu maksātas kompensācijas zemniekiem par nokautajām cūkām.

“Tā mēs to arī pamatojam, ka paši nespējam to īstenot, bet tādā gadījumā arī nevaram apturēt mēra izplatību,” viņa sacījusi.

Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārijas dienesta direktors Jons Miļus uzsvēris, ka svarīgākais ir zināt, uz kādu konkrētu EK finansējumu var cerēt, lai tad plānotu savu darbību un izdevumus.

“Mums ir viens neoficiāls pārskats par Baltkrieviju – tur situācija ir ļoti sarežģīta. Īsumā – pēdējā gada laikā iznīcinātas vairāk nekā pusmiljons cūku, sabiedriskajā sektorā – 400 000, iedzīvotāju saimniecībās – vēl 100 000. Ja stāvoklis ir tāds, jābūt gataviem uz visu,” viņš piebildis.

Kā ziņots, Lietuvā mežacūkām ĀCM konstatēts šā gada sākumā, bet jūlija nogalē slimības uzliesmojums tika atklāts lielā cūku kompleksā, kurā tika turēti 20 000 cūku. Kopumā septiņās Lietuvas pašvaldībās noteikts ārkārtējais stāvoklis, kas paredz ļoti stingrus biodrošības pasākumus, kā arī cūku pārvietošanas aizliegumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.