Kultūra
Kultūrpolitika

Lietuvas Nacionālajai bibliotēkai izcēlies strīds ar līdztiesības kontrolieri0


Lietuvas Nacionālās bibliotēkas direktore Agneta Skardžuviene.
Lietuvas Nacionālās bibliotēkas direktore Agneta Skardžuviene.
Foto: BNS foto/Scanpix/LETA

Lietuvas Nacionālā Martīna Mažvīda bibliotēka gatavojas apstrīdēt tiesā nesen paziņoto Lietuvas vienlīdzīgu tiesību kontrolieres atzinumu, ka tā diskriminē lasītājus pēc vecuma, jo daļu grāmatu neizsniedz uz mājām pieaugušajiem lasītājiem.

Vienlīdzīgu tiesību kontroliere Agneta Skardžuviene pie šāda secinājuma nonākusi, izskatot kādas studentes sūdzību, ka bibliotekārs nav viņai ļāvis ņemt uz mājām kādu Oskara Vailda grāmatu, skaidrojot, ka tā pieder Bērnu un jauniešu literatūras nodaļai un tādēļ var tikt izsniegta tikai bērniem vai skolēniem. Studentei ieteikts ar šo grāmatu doties uz bibliotēkas lasītavu.

Kontroliere vērsusies pie bibliotēkas ģenerāldirektora, aicinot atcelt reģistrētajiem apmeklējumiem vecuma ierobežojumus, kas nostāda priviliģētā stāvoklī tikai dažas apmeklētāju grupas, un nodrošināt visiem patērētājiem vienādas iespējas saņemt tās pašas preces un pakalpojumus. Viņa norādījusi, ka jebkādi izņēmumi būtu jānosaka ar likumu.

Kā uzsvērusi Skardžuviene, Nacionālās bibliotēkas statuss nozīmē, ka “šai iestādei jānodrošina, lai visām personām, kas interesējas par literatūru, būtu brīvi pieejami plaši bibliotēkas resursi”.

Bibliotēka savukārt uzskata, ka vienlīdzīgu tiesību kontroliere izmeklēšanu veikusi pavirši, neprofesionāli, situāciju traktējusi neadekvāti un nav nedz izvērtējusi tiesību aktus, kas reglamentē bibliotēku darbību, nedz arī iedziļinājusies Lietuvas bibliotēku sistēmas specifikā un starptautiskajā nacionālo bibliotēku praksē, tādēļ pieņēmusi nepamatotu lēmumu, kas maldina sabiedrību un mākslīgi saasina problēmu.

Bibliotēkas lasītāju apkalpošanas noteikumos paredzēts, ka Bērnu un jauniešu literatūras nodaļas grāmatas lasīšanai mājās var saņemt tikai pirmsskolas vecuma bērni, skolēni, studenti, kas studē bērnu literatūru, pedagogi, izdevēji vai citu profesiju pārstāvji, kuru darbs saistīts ar bērnu literatūru.

“Plašsaziņas līdzekļos publiskotais nepatiesais kontrolieres ziņojums nodarījis nopietnu kaitējumu Nacionālās bibliotēkas reputācijai. Nacionālā bibliotēka kontrolieres lēmumu pārsūdzēs,” teikts bibliotēkas izplatītajā paziņojumā.

LA.lv