×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
24. maijs, 2017
Drukāt

Lietuvas policija aizturējusi 12 vīrus ar straikbola ieročiem (4)

"Airsoft" veikalā gluži kā kaujas ieroču pārdotavā: ierindas pilsonis spēļu šautenes praktiski neatšķirs no īstiem strēlnieku ieročiem. Foto - Artis Drēziņš"Airsoft" veikalā gluži kā kaujas ieroču pārdotavā: ierindas pilsonis spēļu šautenes praktiski neatšķirs no īstiem strēlnieku ieročiem. Foto - Artis Drēziņš

Lietuvas mediju un sabiedrības uzmanības centrā nonācis incidents, kas svētdien noticis mežā netālu no Viļņas, kur aizturēti 12 vīri ar dažādiem straikbola ieročiem, kas izskatās kā īsti šaujamieroči. Airsofts jeb straikbols ir militārās simulācijas sports, peintbolam līdzīgs komandu sporta veids.

Kā raksta portāls “Delfi.lt”, svētdienas rītā policijā saņemta informācija, ka mežā netālu no Nemenčines manīti bruņoti vīri, daži no viņiem bijuši ģērbti Krievijas parauga maskēšanās kombinezonos. Ņemot vērā informācijas nopietnību, palīgā policistiem nosūtīti pretterorisma operāciju vienības “Aras” vīri.

Vēlāk policija veikusi kratīšanu dažu aizturēto dzīvesvietās un atradusi īstu nelikumīgi glabātu ieroci, munīciju un, iespējams, pašdarinātus spridzekļus. Viļņas apriņķa Galvenajā policijas komisariātā sākta pirmstiesas izmeklēšana par šaujamieroču, munīcijas, spridzekļu vai sprāgstvielu nelikumīgu glabāšanu.

Tikmēr viens no aizturētajiem straikbolistiem otrdienas vakarā nosūtījis vēstuli vairākiem medijiem, apgalvojot, ka “Aras” vīri aizturēšanas brīdī izturējušies nepamatoti vardarbīgi un lietojuši necenzētus vārdus, liekot aizturētajiem gandrīz četras stundas gulēt zemē. Vēl viens straikbolists trešdien iesniedzis sūdzību Viļņas policijas komisariātā, bet policija solījusi sākt dienesta pārbaudi.

Vienības “Aras” komandieris Viktoras Grabausks savukārt saka, ka šajās apsūdzībās ir “daudz nekaunīgu melu”. “Tika saņemts ziņojums par grupu bruņotu personu Krievijas desantnieku formastērpos. Nebija skaidrs, ko viņi tur dara, jo šī grupa nekur nebija reģistrēta. Nedz pašvaldība, nedz policija nezināja, ka bruņoti cilvēki kaut ko dara šai apkaimē. Mēs neveicam pirmstiesas izmeklēšanu. Mūsu dežurējošā kaujas grupa reaģēja nekavējoties, jo neviens nezināja, vai ieroči ir īsti. Aizturējām tā, kā rīkotos, ja tie būtu īsti. Uzlikām roku dzelžus un līdz ar to mūsu misija beidzās,” viņš skaidrojis, piebilstot, ka visiem straikbola klubiem jābūt licencētiem un reģistrētiem.

Straikbola asociācijas “Mobilizacija” vadītājs Nerijus Stankus portālam “15min.lt” sacījis, ka šādi incidenti, iespējams, notiek pasākumu rīkotāju pieredzes trūkuma dēļ. “Arī mūsu pasākumos gadās, ka atbrauc policija un pārbauda personas dokumentus, bet mēs darbojamies pilnīgi atklāti un krūmos neslēpjamies, varbūt tādēļ nav vajadzības sūtīt pie mums “Aras” vīrus,” viņš spriedis.

Stankus uzsvēris, ka pasākumu rīkotājiem savi plāni būtu jāsaskaņo “vismaz ar attiecīgās teritorijas īpašniekiem”. Pēc viņa teiktā, tie straikbolisti, kuri neievēro noteikumus, mēdz izmantot skaļākas petardes vai spēlējas ar pašdarinātiem spridzekļiem, parasti tiek izslēgti no kopienas.

Viņš paudis viedokli, ka tādi nereģistrēti pasākumi tiešām var būt bīstami – īpaši ņemot vērā, ka Nemenčines straikbolisti piesaistījuši uzmanību Krievijas parauga maskēšanās tērpu un ieroču dēļ, jo pat no neliela attāluma varētu būt grūti pateikt, vai tie ir “zaļie cilvēciņi”, vai tikai vīri, kas mežā izklaidējas ar īstu ieroču kopijām.

Tikmēr portāls “Delfi.lt” atgādina pirms dažiem izteikto Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) pieļāvumu, ka straikbola un peintbola klubos, iespējams, tiek gatavoti kaujinieki, kuri gaida uz militāra konflikta sākšanos Lietuvā. VSD savas darbības pārskatā par 2014.gadu norādīja, ka Lietuvas pilsoņi, airsofta klubu biedri piedalījušies Kaļiņingradā rīkotā militārās simulācijas sporta turnīrā “Ceļš uz uzvaru” un imitējuši Krievijas īpašo uzdevumu spēku taktiku, trenējoties kopā ar Krievijas un Baltkrievijas airsofta komandām. Dokumentā bija teikts, ka šādos turnīros mēdz piedalīties arī cilvēki no Krievijas militārā izlūkdienesta – Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) – spēkiem.

Kā stāstījis svētdien aizturētais straikbolists Marjus Radžukins, kas iesniedzis sūdzību Viļņas policijas komisariātā, daži viņa biedri Nemenčinē tiešām bijuši ģērbti vecos Krievijas parauga maskēšanās tērpos, kas pazīstami ar nosaukumu “Berjozka”, un dažiem bijušas arī Kalašņikova automātu kopijas. Citi straikbolisti teikuši, ka viņiem mugurā bijuši amerikāņu un vācu parauga maskēšanās tērpi, bet vienam – snaipera tērps, un lielākajai daļai bijušas Lietuvā un NATO valstīs izmantoto ieroču imitācijas.

Savukārt portāls “Alfa.lt”, atsaucoties uz anonīmu avotu, kas pazīstams ar aizturētajiem, raksta, ka “šiem cilvēkiem ir savi uzskati, kurus viņi skaļi nepauž”. Pēc šā avota teiktā, apģērbs, kas atsauc atmiņā Krievijas īpašo uzdevumu vienības, nebūt nav nejaušs pārpratums, bet tendence. Portālam parādītas fotogrāfijas no Lietuvā notikušām straikbola spēlēm, kurās dalībnieku formastērpus rotājuši arī Krievijas karodziņi un kirilicā rakstīti uzvārdi.

Stankus norādījis, ka pēc minētā VSD ziņojuma “zem palielināmā stikla nonākuši daudzi Lietuvas straikbolisti”, īpaši komandas “Specnaz” un “Vostok”, kas imitē Krievijas spēkus, taču šīs komandas, kas pieder pie oficiālās Lietuvas straikbola kopienas, “lieliski sapratušas VSD signālus” un pēc Krimas notikumiem visas grupas, tostarp abas pieminētās, cenšas darboties atklāti un nebraukāt pa aizdomīgiem pasākumiem. “Ar viņiem viss ir kārtībā, viņi netaisa politiku, ievēro noteikumus, noņēmuši Krievijas karodziņus un pie viņiem neatradīsiet Georga lentītes. Troksnis sacēlies tādēļ, ka “Aras” šiem jauniešiem parādīja, ka tā nav nekāda rotaļa. Viņi savu darbu padarījuši labi,” – tā pretterorisma vienības vīru veikumu novērtējis straikbola asociācijas “Mobilizacija” vadītājs.

Līdzīgu viedokli pauduši arī citi straikbola kopienas pārstāvji. “Esam viena no vecākajām straikbola komandām Lietuvā, tādēļ nevaram nereaģēt uz šādu notikumu. Izsakām 100% atbalstu “Aras” cilvēkiem, un ceram, ka mums piekrīt arī citas profesionālas un patriotiskas Lietuvas airsofta kopienas komandas. Secinājums: “Aras” vīri izdarīja to, kas viņiem bija jādara,” savā “Facebook” profilā raksta straikbola klubs “Eskadronas”.

Acīgāki “Facebook” lietotāji aizturēto straiikbolistu profilos atraduši arī citu kompromitējošu informāciju, kas liecina, ka viņi ne tikai labprāt iejūtas specvienību kaujinieku lomā, bet arī dalās Krievijas iecienītajā propagandā par to, kā neatkarīgo Lietuvu esot novārdzinājusi valsts vadība, raksta “Alfa.lt”.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. VISMAZ LIETUVAS POLICIJA STRĀDĀ SAVAS VALSTS LABĀ! Pie mums Kremļa speciālie dienesti strādā netraucēti – VIENĀ MIERĀ…

  2. Kremļa speciālie dienesti prot pārbaudīt,cik tālu var uzdrošināties iet.Šo gadījumu jau pamatoti var uzskatīt par valsts likvidēšanas ģenērālmēģinājumu.Pieauguši cilvēki taču nespēlētu “pif-paf”kariņu ar identiskām triecienšauteņu imitācijām.

  3. Un bariņš GRU algotu advokātu dosies triecienā pret Lietuvas varu? Kā var neapmācīt 5. kolonu ar šodienas imitācijas ieročiem …rīt dos GRU dos no nelegālajām noliktavām īstos un viss sāksies x dienā.
    Tas arī attiecas uz Latvijas varu.
    Bet vai Vējonis vācot 2 l pudeles to sapratīs? Šaubos – tie kuri nodarbojas tikai ar pudelēm un modes skatēm nu nav ….

  4. ”Krievijas iecienītajā propagandā par to, kā neatkarīgo Lietuvu esot novārdzinājusi valsts vadība, raksta “Alfa.lt”.” Ja tas attiecas arī uz mums, tad, manuprāt pie vārdzināšanas vairāk vainīgi dažādi augsta ranga padomdevēji un eirokomisāri. Tiesa gan, pašiem valdības vīreļiem arī nekāda mugurkaula nav bijis, ar veselo saprātu arī nesanāk lepoties. Šie simtiem tūkstošu izbraukušie iedzīvotāji maz ko darīs valsts attīstībā.

Draugiem Facebook Twitter Google+