Pasaulē
Baltija

Lietuvas premjers komentē “Yandex.Taxi” lietu0


Foto – BNS/LETA
Foto – BNS/LETA
Foto – BNS/LETA

Lietuvā attiecībā taksometru tiešsaistes pakalpojumu operatoru “Yandex.Taxi” tiek meklēti juridiski risinājumi, taču tā nav stratēģiska kompānija, uz kuru būtu attiecināmi atbilstoši ierobežojumi, otrdien paziņoja Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis.

Viņš arī aicināja “Yandex.Taxi” lietotni izmantot atbildīgi.

“Radās troksnis, taču tā nav kompānija, kurai ir stratēģiska nozīme. Juridiskie akti ļoti skaidri reglamentē investoru ienākšanas pārbaudi, tostarp specdienestu veiktu pārbaudi, bet nav izmantojami attiecībā uz šo kompāniju. (..) Ir sperts pirmais solis, draudi ir nosaukti, mēs gaidām priekšlikumus no personām, kas pieņem lēmumus.(..) Es domāju, ka tuvākajā laikā mums būs ļoti konkrēti priekšlikumi, lai lēmumu pieņēmēji gan valsts, gan pašvaldību līmenī varētu atrisināt šo problēmu,” teica Skvernelis intervijā Lietuvas sabiedriskajam radio.

Viņš uzsvēra, ka, meklējot risinājumus “Yandex.Taxi” jautājumā, jāievēro gan Lietuvas, gan Eiropas Savienības (ES) tiesību akti.

“Mums arī nav jārunā par to, ka varētu tieši politiski iejaukties biznesa ienākšanā, īpaši ja kompānija ir reģistrēta vienā no Eiropas Savienības valstīm. Visam ir jāatbilst mūsu tiesību aktu prasībām – gan nacionālo, gan arī to tiesību aktu, kas regulē kompāniju (..) darbību Eiropas Savienībā,” teica Lietuvas premjers.

Viņš arī mudināja Lietuvas iedzīvotājus nopietni izturēties pret savu personas datu drošību un izvērtēt nepieciešamību izmantot “Yandex.Taxi” lietotni.

Jau ziņots, ka Lietuvas Aizsardzības ministrijai pakļautais Nacionālais kiberdrošības centrs 3.augustā atkārtoti ieteica neizmantot “Tandex.Taxi” lietotni, kā arī informēja par tā veikto analīzi, kurā konstatēts, ka “Yandex.Taxi” lietotne sūta datus uz Krievijas interneta adresēm.

Savukārt Lietuvas Valsts drošības departaments ieteicis neizmantot “Yandex.Taxi” lietotni tiem, par kuriem varētu interesēties Krievijas specdienesti – militārpersonām, valsts ierēdņiem, žurnālistiem, tiesībaizsardzības struktūru darbiniekiem, kā arī personām, kas bieži mēdz apmeklēt Krieviju un Baltkrieviju.

Latvijas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” rīcībā pagaidām nav informācijas par iespējamiem “Yandex.Taxi” lietotnes draudiem, līdz ar to nav iespējams komentēt Lietuvas institūciju secinājumus par tiem, aģentūrai LETA pagājušajā nedēļā sacīja “Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka “Cert.lv” cieši sadarbojas gan ar Baltijas, gan citiem Eiropas kiberdrošības centriem. Tiklīdz būs pieejama detalizētāka informācija par Lietuvas Nacionālā kiberdrošības centra veiktajiem pētījumiem, būs pabeigta izpēte, pieejami konkrēti fakti un pierādījumi, tie būs pieejami arī “Cert.lv”.

Savukārt “Yandex.Taxi”, kas ir Krievijas kapitāla kompānija, norādījusi, ka lietotni administrē Nīderlandē reģistrētais uzņēmums “Yandex.Taxi BV” un tas ievēro Eiropas Savienības Vispārējo datu aizsardzības regulu.

Yandex.Taxi” sāka darbību Viļņā 26.jūlijā, ar lietotnes palīdzību Lietuvas galvaspilsētā var izsaukt apmēram 300 taksometrus.

“Yandex.Taxi” strādā nevis nepastarpināti ar vadītājiem, bet gan sadarbojas tikai ar taksometru firmām un dispečerdienestiem. Izsaukt taksometru iespējams mobilajā lietotnē. Serviss automātiski nosaka lietotāja atrašanās vietu un nosūta pieprasījumu vistuvāk esošajam vadītājam.

Par plānu ieiet Baltijas valstu tirgos “Yandex.Taxi” paziņoja 2016.gadā. Kopš šā gada marta “Yandex.Taxi” darbojas Rīgā, bet kopš maija – Tallinā.

“Yandex.Taxi” sniedz taksometrus izsaukšanas pakalpojumus arī Krievijā, Armēnijā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Gruzijā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Moldovā, Ukrainā un Uzbekistānā.

LA.lv