Pasaulē
Baltija

Lietuvas prezidenta vēlēšanām piereģistrējušies 15 pretendenti0


Ilustratīvs foto. Lietuva.
Ilustratīvs foto. Lietuva.
Foto: LETA/REUTER

Maijā gaidāmajām Lietuvas prezidenta vēlēšanām Centrālajā vēlēšanu komisijā piereģistrējušies 15 pretendenti.

Paredzētajā termiņā – līdz pirmdienas vakaram – CVK kā politiskās kampaņas dalībniekus prezidenta vēlēšanām piereģistrējusi pašreizējo premjerministru Sauļu Skverneli, ko par savu kandidātu izvirzījusi valdošā Zaļo un zemnieku savienība, Seima deputāti Ingrīdu Šimonīti, kas būs opozīcijas partijas “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” kandidāte, ekonomistu Gitanu Nausēdu, filozofu un vienu no Lietuvas tautas atmodas kustības “Sajūdis” dibinātājiem Arvīdu Juozaiti, Seima deputātus Nagli Puteiķi, Mindaugu Puidoku un Petru Gražuli, Eiropas Parlamenta deputātus Petru Auštreviču, Valentīnu Mazuroni un Valdemāru Tomaševski, Lietuvas deleģēto Eiropas Savienības (ES) veselības un pārtikas drošības komisāru Vīteni Andrjukaiti, bijušo Lietuvas Hokeja federācijas prezidentu Vitu Gudišķi, kā arī trīs mazpazīstamus kandidātus – Alfonsu Buti un Kazimiru Juraiti, kas iepriekš kandidējuši Seima vēlēšanās, un Tomu Šimaiti, kas politikā līdz šim nav darbojies.

Lai kļūtu par pilntiesīgiem kandidātiem, reģistrētajiem politiskās kampaņas dalībniekiem līdz 8.martam jāiesniedz pieteikuma dokumenti, ko lielākā daļa jau izdarījuši, un jāsaņem no CVK parakstu vākšanas lapas, bet līdz 28.martam jāsavāc vismaz 20 000 atbalstītāju paraksti.

Iesniedzot dokumentus, jāiemaksā gandrīz 4600 eiro drošības nauda, ko varēs saņemt atpakaļ tie pretendenti, kuri ne tikai iekļūs galīgajā kandidātu sarakstā, bet arī iegūs vismaz 7% balsu.

Kā liecina agrāko vēlēšanu pieredze, kļūt par kandidātiem izdodas tikai daļai politiskās kampaņas dalībnieku. Piemēram, pirms iepriekšējām prezidenta vēlēšanām 2014.gada februārī kā kampaņas dalībnieki tika reģistrēti 19 cilvēki, bet par kandidātiem kļuva tikai septiņi.

Lietuvas prezidenta vēlēšanas šogad notiks 12.maijā. Ja nevienam kandidātam neizdosies iegūt vairāk par pusi balsu, 26.maijā notiks vēlēšanu otrā kārta. Pašreizējai prezidentei Daļai Grībauskaitei konstitūcija liedz kandidēt uz trešo termiņu pēc kārtas.

LA.lv