Pasaulē
Eiropa

Lietuvas prezidents kritizē Makrona izteikumu par NATO “smadzeņu nāvi”2


Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/LETA

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda piektdien kritizējis Francijas prezidenta Emanuela Makrona izteikumu intervijā britu žurnālam “The Economist”, ka NATO piedzīvo “smadzeņu nāvi”, un uzsvēris, ka alianses apņēmība cīnīties pret ārējiem apdraudējumiem nedrīkstētu raisīt šaubas.

Kā norādījis Nausēda, kas uzturas vizītē Itālijā, NATO joprojām ir svarīgākais instruments aizsardzībai pret ārējiem draudiem, tādēļ būtu pilnīgi nepieņemami veidot jaunus institūtus, kas aizstātu šo aliansi.

“Teikt, ka NATO piemeklējusi smadzeņu nāve, tieši šobrīd, kad mēs risinām principiālus NATO jautājumus un runājam par to, ka NATO partneriem vairāk jāiesaistās pašas NATO dzīvotspējas uzturēšanā, – tad vismaz paši centīsimies nevājināt NATO,” viņš sacījis Lietuvas žurnālistiem Romā.

“Manuprāt, NATO joprojām ir absolūti svarīgākais mūsu instruments aizstāvībai pret ārējām briesmām, un mēs nevienam ārpusē nedrīkstētu radīt ne mazākās šaubas, ka tā būs arī nākotnē, ka netiks veidoti mākslīgi institūti, instrumenti, kuru mērķis būtu konkurēt ar NATO vai aizstāt to. Es to uzskatu par pilnīgi nepieņemamu,” izteicies Lietuvas prezidents.

Viņš norādījis, ka savas vizītes laikā šo plašas atskaņas raisījušo Makrona interviju pārrunājis arī ar Vatikāna valsts sekretāru kardinālu Pjetro Parolinu.

“Man jautāja, ko es domāju par jaunāko Makrona izteikumu attiecībā uz NATO. Nevarēju sacīt, ka šāds paziņojums mūs ļoti iepriecinājis,” atzinis Nausēda.

Viņš pastāstījis, ka ar Parolinu runājis arī par Krieviju un par Baltkrievijas “centieniem turēties pretī Krievijas spiedienam un saglabāt zināmu neatkarību”.

Kā ziņots, Makrons minētajā intervijā paudis pārliecību, ka NATO piedzīvo “smadzeņu nāvi”, un žēlojies par koordinācijas trūkumu starp Eiropu un ASV, kā arī par alianses dalībvalsts Turcijas agresiju Sīrijā.

“Stratēģiskajos lēmumos nav nekādas koordinācijas starp Savienotajām Valstīm un to sabiedrotajiem NATO. Nekādas. Cita NATO sabiedrotā Turcija rīko nekoordinētu agresiju teritorijā, kur uz spēles liktas mūsu intereses,” izteicies Francijas prezidents.

Viņš paziņojis, ka būtu no jauna jāizvērtē, “kas patiesībā ir NATO, ņemot vērā ASV saistības”, un piebildis, ka, viņaprāt, Eiropa ir spējīga pati sevi aizsargāt, ja tiktu paātrināta Eiropas aizsardzības potenciāla attīstība.

Makrons arī paudis viedokli, ka vajadzētu “atsākt stratēģisko dialogu ar Krieviju”, vienlaikus neesot naiviem, un piebildis, ka tam būs vajadzīgs laiks.

Saistītie raksti

Pēc viņa sacītā, NATO nav pārskatījusi savu lomu pēc Padomju Savienības sabrukuma un nav pārvērtējusi “pieņēmumu, ka Krievija joprojām ir ienaidniece”.

Krievijas Ārlietu ministrijas preses pārstāve Marija Zaharova Francijas prezidenta izteikumus par NATO “smadzeņu nāvi” nosaukusi par “zelta vārdiem”.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Meksikā narkomānu rehabilitācijas klīnikā nolaupīti 23 cilvēki
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Merkele Aušvicas nāves nometnē pauž “dziļu kaunu” par notikušo
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Porošenko brīdina Zelenski nekad neuzticēties Putinam 1
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
4 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Šteinbors rāda meistarklasi “Arka” vārtos
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
2 stundas