Pasaulē
Baltija

Lietuvas Seims izsludina dubultpilsonības referendumu 0


Lietuvas parlamenta sēde, 18.10.2018.
Lietuvas parlamenta sēde, 18.10.2018.
Foto: LETA/BNS

Lietuvas Seims ceturtdien pieņēmis lēmumu, kas paredz, ka referendumam par dubultpilsonības institūta paplašināšanu jānotiek nākamā gada 12. un 26.maijā, kad paredzēta attiecīgi valsts prezidenta vēlēšanu pirmā un otrā kārta un Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas.

Šādu lēmumu atbalstījuši 66 Seima deputāti, bet četri parlamenta locekļi no balsošanas atturējušies.

Referendumā, kura rezultāti būs saistoši, Lietuvas vēlētājiem būs jāpauž attieksme pret šādu valsts konstitūcijas 12.panta teksta redakciju: “Lietuvas Republikas pilsonību iegūst piedzimstot un saskaņā ar citiem konstitucionālajā likumā noteiktajiem pamatojumiem.

Lietuvas Republikas pilsonis pēc izcelsmes, iegūstot konstitucionālajā likumā noteiktajiem Lietuvas Republikas izraudzītās Eiropas un transatlantiskās integrācijas kritērijiem atbilstošas valsts pilsonību, Lietuvas Republikas pilsonību nezaudē. Citos gadījumos Lietuvas Republikas pilsonis nevar būt vienlaikus arī citas valsts pilsonis, atskaitot konstitucionālajā likumā paredzētos izņēmumus. Pilsonības iegūšanas un zaudēšanas kārtību nosaka konstitucionālais likums.”

Pieminētos valstu Eiropas un transatlantiskās integrācijas kritērijus reglamentēs konstitucionālais pilsonības likums.

Pašlaik Lietuvas konstitūcija noteic, ka Lietuvas Republikas pilsonību iegūst piedzimstot vai citā likumā noteiktā ceļā un neviens nevar būt vienlaikus Lietuvas Republikas un citas valsts pilsonis, neskaitot atsevišķus likumā paredzētus gadījumus.

Attiecīgo konstitūcijas pantu var mainīt vienīgi tad, ja par to referendumā nobalso vairāk nekā puse balsstiesīgo Lietuvas pilsoņu, bet parlamentā tiek izskatīti ierosinājumi par šīs latiņas pazemināšanu, kurus gan kritiski vērtējusi gan prezidente Daļa Grībauskaite, gan premjers Sauļus Skvernelis.

Saistītie raksti

Pieņemot lēmumu par dubultpilsonības referenduma rīkošanu, Seims kādā no tuvākajām sēdēm plāno vērsties Konstitucionālajā tiesā, lūdzot izvērtēt šāda referenduma atbilstību valsts pamatlikumam, jo vairāki deputāti un arī juristi izteikuši šaubas, vai divu dienu referendums ar divu nedēļu pārtraukumu atbilstu valsts pamatlikumam.

Dubultpilsonību šobrīd nevar iegūt tie lietuvieši, kuri izceļojuši no valsts pēc neatkarības atgūšanas 1990.gada 11.martā, neskaitot dažus izņēmumus. Par dubultpilsonības ieviešanu aktīvi iestājas Pasaules lietuviešu kopiena.

Ja konstitūcijas grozījumi referendumā tiktu pieņemti, tie stātos spēkā 2020.gada 1.janvārī.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Laikraksts: CIP secinājusi, ka aiz Hašogi slepkavības stāv Saūda Arābijas kroņprincis
2 dienas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
2 dienas
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijas premjers sola strādāt, lai saglabātu koalīciju
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 1
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
10 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
3 stundas