×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. augusts, 2016
Drukāt

Lietuvas valdība atbalsta likumdošanas grozījumus par vīrieša un sievietes partnerattiecībām (1)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Lietuvas valdība ceturtdien atbalstījusi likumdošanas grozījumus par partnerattiecībām starp vīrieti un sievieti, kas reglamentēs nelaulātu pāru un viņu bērnu tiesības.

Valdības atbalstītie Tieslietu ministrijas precizētie grozījumi Civilkodeksā un saistītajos likumos attiecībā uz partnerattiecībām starp vīrieti un sievieti noteiks tādu pāru tiesības un pienākumus, kuru kopdzīve nav nostiprināta ar laulības saitēm, kā arī aizsargās šo personu un viņu bērnu intereses.

Tagad šie grozījumi jāizskata Seimam.

“Lietuva ir viena no nedaudzajām Eiropas Savienības valstīm, kur likumā nav reglamentētas partnerattiecības starp vīrieti un sievieti,” teikts tieslietu ministra Juoza Bernatoņa izplatītajā paziņojumā. “Valdība šodien spērusi svarīgu soli, kas ļaus nodrošināt pienācīgu aizsardzību desmitiem tūkstošu pāru un viņu bērnu tiesībām un pienākumiem.”

Ministrs izteicis cerību, ka Seims “sekos valdības paraugam un pieņems šos Lietuvas cilvēkiem vajadzīgos grozījumus”.

Grozījumu projektā paredzēts, ka par partneriem var kļūt vīrietis un sieviete, kuri sasnieguši pilngadību, nav saistīti radniecības saitēm, nav savā starpā noslēguši laulību un nav citu personu partneri. Tajā rosināts nostiprināt partnerattiecības ar likumu, proti, paredzēt, ka pati vīrieša un sievietes kopdzīve, veidojot ģimeniskas attiecības bez laulības reģistrēšanas, rada tiesiskas sekas arī bez īpašu formalitāšu nokārtošanas.

Lai izmantotu partnerattiecību faktu pret trešajām personām, partneriem būtu jāparaksta un notariāli jāapstiprina kopīgs paziņojums par partnerattiecībām. Šāda paziņojuma dati tiktu ierakstīti iedzīvotāju reģistrā. Reģistrētās partnerattiecībās paternitātes noteikšana un atzīšana vai apstrīdēšana tiktu balstīta uz tādiem pašiem principiem kā laulātu pāru bērnu paternitāte, un pēc viena partnera nāves otram pienāktos mantojuma tiesības saskaņā ar likumu vai kopā ar pirmās un otrās pakāpes mantiniekiem, ja tādi ir.

Kā norādījusi ministrija, šie grozījumi ļautu labāk aizsargāt gan laulību nereģistrējušās attiecībās dzimušu nepilngadīgu bērnu, gan vājākā partnera intereses un tiesības.

Tieslietu ministrija iepriekš bija izstrādājusi un iesniegusi Seimam likumprojektu par partnerattiecībām, bet parlaments pērnruden to noraidīja.

Seima deputāti, kas iebilda pret šo likumprojektu, pauda bažas, ka tas mazinātu ģimenes lomu un, iespējams, dotu iemeslu arī homoseksuāliem pāriem censties panākt šādu tiesisko statusu. Tikmēr likumprojekta atbalstītāji izteica viedokli, ka tas tikai atspoguļotu reālo situāciju, jo kopdzīvē bez laulības jau šobrīd dzīvo daudzi pāri.

Partnerattiecības kā kopdzīve bez laulības reģistrācijas paredzētas arī Lietuvas Civilkodeksā, kas stājies spēkā 2001.gadā, bet reāli šis institūts nedarbojas, jo līdz šim nebija izstrādāts īpašs likums.

Seims sācis izskatīt arī deputātu grupas priekšlikumu no Civilkodeksa vispār svītrot partnerattiecību iespējamību. Tikmēr daži liberāļu un sociāldemokrātu deputāti reģistrējuši citu likumprojektu, kas paredz atļaut partnerattiecības gan starp pretēja dzimuma, gan viendzimuma pāriem, bet šis likumprojekts vēl nav nonācis līdz parlamenta plenārsēžu zālei.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. partnerattiecības = civillaulība ?? . Atbildēt

    .. nesnauž arī Lietuvā !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+