Foto – Juris Kalniņš

Lietuvieši atkal baltā zirgā
 0

Lietuvas basketbola izlase Slovēnijas galvaspilsētā Ļubļanā pēc desmit gadu pārtraukuma sasniegusi Eiropas čempionāta finālu, kurā vakar vēlu cīnījās ar frančiem.

“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25

Eiropas čempionāta finālā lietuvieši iekļuva jau 2003. gadā Zviedrijā, un arī toreiz pirmajā posmā viņiem pretiniekos bija Latvijas izlase. Tagad mūsu kaimiņu komandā cīnās cita spēlētāju paaudze, tomēr Lietuva joprojām ir Eiropas basketbola avangardā. Gan ceturtdaļfinālā pret Itālijas (81:77), gan pusfinālā pret Horvātijas izlasi (77:62) lietuvieši demonstrēja komandas spēli. Pirms turnīra par vājāko vietu tajā tika uzskatīta saspēles vadītāja pozīcija, taču tagad Mants Kalnietis uz vērtīgākā spēlētāja titulu kandidē līdzās Tonijam Pārkeram. Lietuvas izlasei ir teju labākā centra spēlētāju un spēka uzbrucēju līnija visā turnīrā. Jeseņicē pēc kaimiņu pirmās neveiksmes pret serbiem (56:63) mierināju kolēģus lietuviešus – jums jābūt četriniekā kopā ar spāņiem, frančiem un grieķiem. Pēdējie gan sen jau devušies mājās, un cīņā par medaļām iesaistījusies Horvātijas izlase, kas visa turnīra gaitā parādīja labu basketbolu.

Pārkers velk vienatnē

Francijas izlases veiksmes pamatā ir Pārkera talants un meistarība. Bez viņa panākumus iedomāties grūti, tomēr līdz šim pietrūcis uzvaroša punkta – pirms diviem gadiem franči finālā zaudēja spāņiem. Komandā gan ir arī citi labi basketbolisti, gandrīz puse no NBA klubiem. Lai pusfinālā atriebtos Spānijas izlasei, ar Pārkeru vien nepietika. Kamēr Tonijs komandu uz priekšu vilka teju vienatnē, pirmais puslaiks beidzās ar 20:34. Pēc pārtraukuma Francijas izlase iemeta astoņus no desmit trejačiem, noķēra pašpārliecinātos spāņus un papildlaikā izcīnīja uzvaru.

Pēdējā ceļazīme

Serbijas izlase, ar 76:64 pārspējot itāļus, izcīnīja septīto vietu un pēdējo ceļazīmi uz pasaules čempionātu, kas nākamgad notiks Spānijā. Serbiem lieti noderēja liekā brīvdiena, taču Itālijas izlase laukumā gāja trešo dienu pēc kārtas un bija pagurusi. Uzvarētāji savus galvenos trumpjus – pārspēku zem groza, centra spēlētāja Nenada Krstiča meistarību un svaigus spēkus – atklāja jau pirmajā ceturtdaļā, uzvarot to ar 27:11. Pasaules čempionātā Eiropu pārstāvēs arī tā rīkotāji spāņi, Lietuvas, Francijas, Horvātijas, Slovēnijas un Ukrainas basketbolisti.

Latviešu zvaigznes

Sestdien Ļubļanā notika U-18 vecuma grupas basketbolistu zvaigžņu spēle, kurā piedalījās arī divi latvieši, abi vienā komandā. Anžejs Pasečņiks laukumā aizvadīja 18,5 minūtes, guva deviņus punktus un septiņas atlēkušās bumbas, Ivars Rihards Žvīgurs 16 minūtēs – attiecīgi astoņus un divas. Viņu komanda uzvarēja ar 74:69, Pasečņiku atzina par vērtīgāko spēlētāju, bet Žvīgurs bija nepārspējams “slam dunk” konkursā, triecot bumbu grozā no augšas.

BASKETBOLS

EIROPAS ČEMPIONĀTS, CETURTDAĻFINĀLS

Horvātija – Ukraina 84:72 (22:22, 51:35, 70:61), Simons 23, Bogdanovičs 14; Džeters 19, Kravcovs 15.

Lietuva – Itālija 81:77 (22:15, 40:39, 57:58), Kalnietis un Seibutis pa 17, Mačulis 13; Belinelli 22, Džentile 15).

PUSFINĀLS

Lietuva – Horvātija 77:62 (24:19, 40:37, 61:45), Mačulis 23, Kleiza 22+11 AB; Bogdanovičs 15).

Francija – Spānija 71:67 papildlaikā (14:18, 20:34, 43:49, 65:65), Pārkers 32+6 AB, Dio 10; Gasols 19+9 AB, Fernandess 17).

Pusfināls par 5. vietu: Slovēnija – Serbija 92:74 (53:35), Ukraina – Itālija 66:58 (35:34), par 7. vietu: Serbija – Itālija 76:64 (41:27), par 5. vietu: Slovēnija – Ukraina 69:63 (40:36).