×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
2. decembris, 2017
Drukāt

Lietuvieši ēnu ekonomiku sāk apkarot ar pirkumu čeku loteriju (2)

Foto - BNS/LETAFoto - BNS/LETA

Lietuvieši šonedēļ pieteikuši karu ēnu ekonomikai ar pirkumu čeku loteriju, kurai Latvija vēl tikai gatavojas. Pirmajās četrās dienās Lietuvas nodokļu inspekcijas loterijas lapā piereģistrēti jau 22 000 kases aparātu čeku, sestdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Lietuvā pirkuma čeku loterija izsludināta tajās pakalpojumu nozarēs, kurās ir vislielākā ēnu ekonomika – ēdināšana, skaistumkopšanas pakalpojumi, remontdarbnīcu un citu pakalpojumu sniedzēji, kā arī par tirgū nopirktām precēm. Loterijas būtība – ja cilvēki grib uzvarēt un iegūt naudas balvas, viņi visās vietās prasīs čekus, un tas savukārt nozīmē, ka uzņēmēji būs spiesti par precēm un pakalpojumiem izsist kases aparāta čekus, tātad – tiks samaksāti nodokļi.

Liela daļa “LNT Ziņu” Viļņā sastaptie lietuvieši atzinīgi vērtē čeku loteriju un tik tiešām viņi būšot vairāk motivēti prasīt kases čekus no uzņēmējiem un neļaušot viņiem vairs krāpt valsti. “Tas mainīs kultūru, jo būs jādod čeki pircējam. Līdz šim pārdevēji nepievērsa uzmanību čekiem, pircējiem speciāli bija jāprasa kases čeki,” saka Ina. Tomēr ir arī skeptiski viedokļi. “Es nedomāju, ka piedalīšos loterijā. Tas ir pārāk mazjaudīgs veids, lai iegūtu lielus nodokļu ieņēmumus. Ēnu ekonomika jāmeklē daudz dziļāk. Loterijas dēļ varbūt par vienu procentu tā ēnu ekonomika samazināsies,” norāda Darijus.

Pirkuma kases aprātu čeku numuri cilvēkiem ir jāpiereģistrē speciālā interneta lapā. Izloze datorizēti notiek otrdienās. Katru nedēļu tiks izlozētas 10 balvas katra pa 200 eiro, bet reizi mēnesī – viena 5000 eiro balva. Lietuvas Valsts nodokļu inspekcijas priekšnieka vietnieks „LNT Ziņām” gan norāda, ka čeku loterijā par uzvarētājiem varēs uzskatīt visus valsts pilsoņus. “Kad mēs Lietuvas iedzīvotājiem stāstām, ka šajā loterijā mēs visi esam uzvarētāji, tas nozīmē, ka to naudu, kas tiks šādā veidā vairāk iekasēta valsts budžetā, varēsim izmantot kā papildus līdzekļus, lai uzlabotu veselības aprūpi, veiktu investīcijas izglītībā un citviet. Pēc mūsu prognozēm tikai no sabiedriskās ēdināšanas vien šādi spēsim stimulēt iekasēt papildu 7 miljonus, kas krietni pārsniedz tos izdevumus, kas saistīti ar loterijas organizēšanu,” saka Lietuvas Valsts nodokļu inspekcijas priekšnieka vietnieks Artūrs Klerausks.

Tiesa gan, ne visi atbalsta šo čeku loteriju, piemēram, skeptiski par ieguvumiem ir Lietuvas Brīvā tirgus institūta eksperti. “Čeku loterija ir kā ugunsgrēka dzēšana ar ūdens pudeli cīņā ar ēnu ekonomiku. Tā loterija neko sliktu nenodarīs, bet ēnu ekonomiku arī nemazinās. Mūsu pētījumi rāda, ka ēnu ekonomikas dzinējspēks ir augstie nodokļi. 70% iedzīvotāju atzīst, ka viņi pērk nelegālas preces vai tādas, par kurām nav nomaksāti nodokļi, jo legāli tas maksātu daudz dārgāk. Valdībai drīzāk vajadzētu fokusēties uz darbaspēka augsto nodokļu un pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu,” teica institūta nodokļu eksperte Ieva Valeškaite.

Kopējais čeku loterijas balvu gada fonds Lietuvā ir 173 000 eiro, bet visa projekta izdevumu budžets – apmēram 300 000 eiro. Lietuvā pirkuma čeku loterija noritēs vismaz gadu. Pēc tam, izvērtējot cilvēku aktivitāti un nodokļu ieņēmumus, tiks lemts, vai loteriju turpināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Drīzāk jēga būtu darīt tā, ka VIDā atvērtu sistēmu kurā reģistrē visus savus čekus, un pārdevējs reģistrē visus savus darījumus. Ja iedzīvotāja deklarētais čeks atbilst pārdevēja deklarētajam darījumam, tad iedzīvotājs saņem atpakaļ, teiksim 0,5% no čeka summas. Gada laikā tā var uzkrāt patīkamu naudas apjomu.

  2. Es nesaku ka vajag izvairīties no nodokļu maksas un neņemt čeku. Vajag, bet ne jau dēļ loterijas. Parēķināsim… LV PVN ir 21%. Cik liela ir iespēja loterijā vinnēt? Kaut vai to summu ko gadā esi kā PVN nomaksājis… Tātad, pieņemsim, ka cilvēks LV tā vidēji uz svara saņem 700EUR uz rokas. Ko mēs šodien varam nopirkt bez PVN? Neko. Ok, uzkrājumi daži u.t.t. Pieņemsim ka no tiem 700EUR mums 680EUR aiziet par lietām ar PVN. Tātad katru mēnesi mēs tikai PVN no šīs summas atdotu (noapaļojot) 143 EUR. Gadā 1714 EUR. Formāli paņemam ka 10% no summas mēs varam “noblēdīt” neņemot čeku un saņemot atlaidi PVN apmērā· Tas ir 171 EUR gadā. Tas nozīmē ka minimālajam garantētajam laimestam čeku loterijā vienam dalībniekam, ja viņš saņem 700 EUR mēnesī uz rokas, būtu jābūt tam 171EUR. Cik no loterijas dalībniekiem to saņems?

Draugiem Facebook Twitter Google+