×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. augusts, 2013
Drukāt

Lietuvieši vadošos amatos labprātāk redzētu vīriešus

TOPSHOTS-US-NATIONAL SUIT DRIVE-NYC

Male models in the underwear follow men in suits around Times Square June 27, 2012 to promote the Men's Wearhouse national suit drive starting June 27–July 31. This is the fifth year the company has hosted the drive to encourage people to donate their unwanted business attire to millions who otherwise couldn't afford it and are trying to re-enter the workforce. The drive collects both men's and women's suits, shirts, jackets, belts and shoes and will distribute them to local charities. AFP PHOTO /TIMOTHY A. CLARY

Viļņa, 8.aug., LETA. Lai gan teju trešo daļu uzņēmumu Lietuvā vada sievietes, lielākā daļa lietuviešu ieraduma pēc vadošos amatos labprātāk redzētu vīriešus, vēsta Lietuvas radio un televīzijas ziņu portāls “Lrt.lt”.

Kā liecina portāla “Cvmarket.lt” veikta aptauja, 56% lietuviešu izvēlētos strādāt priekšnieka vīrieša vadībā. Tikai 11% par priekšnieci labāk gribētu sievieti, bet 33% nesaskata starpību starp abu dzimumu vadošajiem darbiniekiem.

Speciālistu atlases portāla pārstāve Raimonda Tatarēlīte aptaujas rezultātus sliecas skaidrot pirmām kārtām ar patriarhāliem stereotipiem. “Mūsu kompānijas pieredze daudzu gadu garumā liecina, ka sievietes vadošos amatos nekādā veidā neatpaliek no vīriešiem un laba vadītāja vērtību nosaka nevis dzimums, bet rakstura īpašības un darba metodes,” viņā stāstījusi.

Sievietēm visbiežāk tiek pārmests, ka viņām trūkstot vīriešiem piemītošās stingrības un pat agresivitātes, viņas ir jūtīgākas, ātrāk apvainojas, nespēj sevi visu ieguldīt biznesā, jo viņām jārūpējas par ģimeni. Reizēm sievietes tiek kritizētas arī par sīkumainību un neobjektivitāti – īpaši attieksmē pret kolēģēm.

Pēc Tatarēlītes teiktā, vairāk sieviešu vadošos amatos var redzēt tieši tajās Eiropas valstīs, kur sociālās aprūpes sistēma vājāk attīstīta, – acīmredzot tur sievietes ir spiestas agrāk sākt strādāt un aktīvāk rūpēties par karjeru, jo vienīgi tā var cerēt vairāk nopelnīt.

Attīstīto valstu vidū izceļas Norvēģija, kur sieviešu īpatsvars augsta līmeņa vadītāju amatos ir aptuveni 40% – tik, cik reglamentē īpašs 2004.gadā pieņemts likums, tomēr arī citās valstīs dzimumam vairs nav tik liela loma, un sieviešu vadītāju kļūst vairāk.

Lietuvā sievietes jau vada lielas firmas, arī tādās jomās, kas tradicionāli tiek uzskatītas par vīrišķīgām, – celtniecībā, rūpniecībā, vairumtirdzniecībā un citur, norādījusi portāla pārstāve.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+