Pasaulē
Baltija

Lietuviešu EP deputāts aicina atbrīvot Kirilu Serebreņņikovu 1


Kirils Serebreņņikovs
Kirils Serebreņņikovs
Foto – Ieva Čīka/LETA

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts no Lietuvas Petrs Auštrevičs rosinājis EP vērsties pie Krievijas vadības, aicinot atbrīvot teātra “Gogoļa centrs” galveno režisoru Kirilu Serebreņņikovu, kuram Krievijas Izmeklēšanas komiteja izvirzījusi apsūdzības par krāpšanu un valsts līdzekļu piesavināšanos un tiesa noteikusi mājas arestu.

Režisoram šobrīd jāatrodas savā dzīvoklī Maskavā un viņš nevarēs ierasties Viļņā, kur nākamnedēļ starptautiskajā teātra festivālā “Sirenos” būs skatāma viņa iestudētā Latvijas Nacionālā teātra izrāde – lietuviešu dramaturga Marjus Ivaškeviča komēdija “Tuvā pilsēta”.

“Mums ir jau vairāki desmiti parakstu, akcija turpinās. Nākamnedēļ būs sesija Strasbūrā, mēs pabeigsim parakstu vākšanu, kopīgā akcijā nofotografēsimies kopā ar Kirila fotogrāfijām un to visu nosūtīsim uz Maskavu – arī savāktos parakstus un vēstuli. Pieprasām izbeigt šo, mūsuprāt, safabricēto lietu pret neatkarīgu mākslinieku, kuram ir tiesības šo to pateikt arī stingrāk, tiešāk. Uzskatām, ka tas ne tikai nedara Krievijai godu – tas parāda Krievijas īsto, nepievilcīgo seju,” žurnālistiem sacījis Auštrevičs.

Vēstulē, kas adresēta Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, premjerministram Dmitrijam Medvedevam un kultūras ministram Vladimiram Medinskim, pausta nožēla, ka tiesa Serebreņņikovam noteikusi mājas arestu līdz 19.oktobrim, lai gan viņš neatsakās sadarboties ar izmeklēšanu. Pašlaik režisoram atļauts redzēties vienīgi ar tuvākajiem ģimenes locekļiem, viņam noteikts valkāt elektroniskās uzraudzības aproci un aizliegts lietot internetu.

Pēc izmeklētāju versijas, Serebreņņikovs organizējis vismaz 68 miljonu rubļu piesavināšanos, kas 2011.-2014.gadā piešķirti projekta “Platforma” realizēšanai. Saskaņā ar šīm apsūdzībām viņam draud cietumsods uz laiku līdz desmit gadiem. Režisors apsūdzības noraida, nodēvējot tās par “absurdām un neiespējamām”.

“Mēs visi esam vienisprātis, ka apsūdzības Serebreņņikovam un tiesa pret viņu ir politiski motivēta un vērsta uz to, lai apklusinātu mākslinieku, kura uzskati un jaunrade atklāti kritizē lielāko daļu no visa, kas šobrīd norisinās Krievijā,” teikts vēstulē.

“Vēlreiz aicinām Krievijas Federācijas valdību pēc iespējas drīzāk atbrīvot Kirilu Serebreņikovu un atsaukt viņam izvirzītās apsūdzības,” norādīts EP deputātu aicinājumā.

Kā izteicies režisora draugs Marjus Ivaškevičs, Serebreņņikovam izvirzītās apsūdzības uzjundījušas nemieru Krievijas kultūras pasaulē un daudzi šīs valsts mākslinieki apliecinājuši viņam atbalstu.

“Kirils ir Krievijas teātra flagmanis, iespējams, šobrīd pats spilgtākais režisors, pie kura iet jaunieši. Viss šis kriminālstāsts ap viņu, manuprāt, ir īsti politiska lieta, lai gan to tiek mēģināts iztēlot par ekonomisku. Cilvēku visas pasaules acīs tiek mēģināts pataisīt par zagli. Pats Kirils tiesā teicis – ja es tiešām gribētu zagt, es neietu uz teātri, bet gan uz naftas biznesu,” stāstījis dramaturgs.

“Krievijā spriež, vai šie mēģinājumi palīdzēt viņam nekaitēs un nepamudinās izmeklētājus darboties vēl ietiepīgāk,” viņš piebildis. “Bet es domāju, ka visvairāk viņam varētu kaitēt aizmirstība.”

Pēc Ivaškeviča teiktā, Serebreņņikovs šobrīd iesprostots savā 40 kvadrātmetru dzīvoklī Maskavā un drīkst sazināties vienīgi ar savu advokātu un vecākiem. Tiesa, advokātiem izdevies panākt, ka viņam vienreiz dienā atļauts doties pastaigā.

“Kirils ļoti gribēja atbraukt uz Viļņu, Lietuvā viņš nav bijis. Augustā, tieši pirms viņa aizturēšanas, runāju ar viņu, viņš teica – man atņēma ārzemju pasi, neko nezinu, bet, ja vien būs iespēja, katrā ziņā atbraukšu. Nu diemžēl neatbrauks,” piebildis dramaturgs.

LA.lv