×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Lietuviešu politologs: Putinam jāliek skaidri saprast, ka viņš atrodas krustcelēs

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ziņa par Krievijas Ģenerālprokuratūras lēmumu izvērtēt Baltijas valstu neatkarības leģitimitāti ir plašāka prezidenta Vladimira Putina projekta daļa, uzskata lietuviešu politologs Nerijus Maļukevičs, kas vērīgi seko informācijas kara gaitai.

“Es to vērtētu kā (..) projektu, kura mērķis ir noliegt Padomju Savienības sabrukumu. Putins to darījis arī līdz šim,” viņa teikto citē “15min.lt”. “Domāju, ka šai gadījumā daudz svarīgāks par tiesiskajām manipulācijām ir politiskais vēstījums. Šī situācija ir īpaši svarīgs brīdis, kad Krievija var izvēlēties to vai citu virzienu.”
“Ideālā situācijā šis jautājums tiktu apspriests un noliegts, dodot ziņu, ka šī totālā konfrontācija ar Rietumiem tiek izbeigta. Savukārt pretējs atzinumu kardināli sarežģītu stāvokli. Lietuva, Latvija un Igaunija ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalstis. To neatkarības apstrīdēšana būtu zīme, ka arī šīs organizācijas tiek uzskatītas par kaut kādiem nelikumīgiem veidojumiem,” sacījis eksperts.

“Šāds tiesiskais nihilisms liecina, ka tiek mēģināts ne tikai ar agresīviem militāriem līdzekļiem pārzīmēt robežas, bet arī tiesiskā ceļā veidot kaut kādus priekšstatus par Padomju Savienību. Tādā gadījumā vairs nepaliek ne tikai nekādas uzticēšanās, bet arī nekādu elementāru tiesisko garantiju,” viņš piebildis.

Kā uzskata politologs, Lietuvai būtu skaidri jāparāda, ka Krievijas prezidents atrodas ļoti nopietnās krustcelēs, no kurām atpakaļceļa nebūs. “Tas būtu jāparāda kā politiskās izvēles iespēja Putinam – vai nu ceļš uz pilnīgu attiecību saraušanu ar Rietumiem, vai arī solis atpakaļ, un šādi absurdi paziņojumi netiek sniegti,” viņš spriedis. “Tas ir būtisks moments, jo mēs dzirdam par nopludinātu informāciju, par kaut kādiem avotiem. Tātad lēmuma nav, ir tikai pieņēmumi. Reaģēt šādā gadījumā ir vērts, parādot, kādas iespējas pastāv, kas var tikt zaudēts.”

No citas puses uz situāciju paraudzījies pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis. Viņaprāt, Lietuvai nevajadzētu ielaisties diskusijās un pievērst lielu uzmanību Krievijas Ģenerālprokuratūras sāktajai izmeklēšanai.

“Viņi atkal mēģina mūs izprovocēt uz kaut kādu strīdu. Mūsu politiķi, Seima deputāti varētu vērsties Lietuvas prokuratūrā un jautāt, vai Krievija ir likumīga. Jo Krievija, domājams, tiešām nav likumīga. Viņi gāza caru un noslepkavoja viņu līdz ar viņa bērniem – kas gan tā par likumīgu valsti?” vaicājis Landsberģis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+