×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
3. novembris, 2017
Drukāt

Lietuviešu rakstniece Vanagaite, kura apsūdz tautasbrāļus holokaustā, viesojas Latvijā (34)

Foto: BNS/Scanpix/LETAFoto: BNS/Scanpix/LETA

Rūta Vanagaite kopā ar dzīvesdraugu, Simona Vīzentāla centra Izraēlā direktoru Efraimu Zurofu grāmatas "Mūsējie" atvēršanā.

Sestdien, 4. novembrī, plkst. 17 Žaņa Lipkes memoriālā notiks tikšanās ar plašu un pretrunīgu rezonansi izraisījušo lietuviešu rakstnieci un publicisti Rūtu Vanagaiti, LA.lv uzzināja muzejā.

Pērn Lietuvā tika izdota Rūtas Vanagaites grāmata “Mūsiškiai” (“Mūsējie”), kurā aprakstīta vietējo iedzīvotāju līdzdalība holokaustā. Īsā laikā tā izraisīja plašas diskusijas un visai pretējas reakcijas. Žaņa Lipkes memoriāls uzaicināja grāmatas autori uz publisku sarunu muzejā, lai iztaujātu viņu par grāmatas tapšanas procesu, tās likteni pēc iznākšanas un attieksmi pret sarežģītajiem holokausta vēstures jautājumiem Lietuvā. Rūtas Vanagaites sarunas biedri būs vēsturnieks, holokausta pētnieks Kaspars Zellis un muzeja Ebreji Latvijā direktors, vēsturnieks Iļja Ļenskis.

Lietuviešu dramaturgs Marjus Ivaškevičs, kurš ir pazīstams ne vien ar lugām un prozas darbiem, bet tāpat ar iznīcinātās ebreju kopienas vērienīgo pieminēšanas iniciatīvu dzimtajos Molētos (MOLETAI (Malat) PROJECT), augstu novērtēja Vanagaites grāmatu: “Rūtas grāmata paveica svarīgu misiju – izraisīja lietuviešiem šoku, nostādīja mūs fakta priekšā ar visām drausmīgajām un asinis stindzinošajām detaļām. Pēc tam jau bija iespējams sākt meklēt izeju no šī šoka.”

Tomēr ne visiem attieksme pret Vanagaites grāmatu un to pavadošo publicitāti bijusi tikpat pozitīva attieksme, turklāt pati rakstniece aktīvi komunicēja ar Krievijas medijiem. Vēl pagājušajā nedēļā viņa publiski apgalvoja, ka viens no Lietuvas nacionālo partizānu komandieriem Ādolfs Ramanausks-Vanags “nav nekāds varonis”, bet, iespējams, parakstījis sadarbības līgumu ar padomju okupācijas varas drošības dienestiem un pēc apcietināšanas 1956. gadā nevis spīdzināts, bet mēģinājis izdarīt pašnāvību. Savukārt viņas dzīvesdraugs, Simona Vīzentāla centra direktors Jeruzalemē Efraims Zurofs izteicās, ka Ramanausks-Vanags, iespējams, bijis saistīts ar ebreju holokaustu.

Lietuvas vēsturnieki vienprātīgi uzsvēruši, ka šie apgalvojumi neatbilst patiesībai. Viņi atsaukušies uz publiski pieejamām mediķu uzziņām, kas neatstāj nekādu iemeslu apšaubīt, ka Ramanausks-Vanags ticis nežēlīgi spīdzināts, un vienlaikus norādījuši, ka nav nekādu datu, ka viņš būtu piedalījies holokaustā.

Vanagaites izteikumi Lietuvas sabiedrībā nekavējoties izraisīja asu reakciju. Izdevniecība “Alma littera” pavēstīja, ka pārtrauc sadarbību ar rakstnieci, norobežojas no viņas izteikumiem un izņem no apgrozības visus viņas darbus, kuru skaitā ir arī pērn izdotā un visai pretrunīgi vērtētā grāmata “Mūsējie”, kurā viņa pievēršas jautājumam par lietuviešu dalību ebreju holokaustā, cita starpā daudz atsaucoties uz PSRS Valsts drošības komiteju (VDK) nopratināšanas protokoliem un tā izpelnoties vēsturnieku kritiku par neprofesionālismu un paviršību.

Piektdien portālā “Delfi.lt” tika publicēts Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centra vēsturnieka Darjus Juoža skaidrojums, ka Ramanausks ticis vervēts sadarbībai ar okupācijas varas drošības dienestu, kura redzeslokā viņš nonācis saistībā ar audzēkņu izspēlētu joku ap Ļeņina krūšutēlu. Viņam pieprasīts ziņot par audzēkņiem un, nevēlēdamies to darīt, viņš aizgājis mežā. Kā izteicies Juodis, ja partizānu lietas lasītu tā, kā to darījusi Vanagaite, katru dienu varētu nākt klajā ar kādu “sensāciju”.

Kā tagad savā atklātajā vēstulē raksta Vanagaite, fakti, kurus atklājis Juodis, kurš detalizēti pētījis Ramanauska-Vanaga lietu, viņai neesot bijuši zināmi un viņu šokējuši.

“Šobrīd es atklāti atzīstu, ka manis paustais viedoklis par to, ka Ādolfs Ramanausks-Vanags nav pieredzējis spīdzināšanu, bet savainojies pats, bija pilnīgi maldīgs un balstīts uz meliem, kas fiksēti lietās, cenšoties slēpt spīdzināšanas pēdas. Ļoti nožēloju savus pārsteidzīgos un augstprātīgos publiskos komentārus,” viņa paziņojusi.

Lietuvas Seims gatavojas 2018.gadu pasludināt par Ādolfa Ramanauska-Vanaga gadu, jo nākamgad aprit simt gadi kopš viņa dzimšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Tiem, kas te liekuļo no labeja sparna, vai par tadiem izliekas, NEPŪLIETIES NESANĀKS. tAPAT TIEM, KAS VISU BAŽ VIENĀ MAISA, NEMAZ NERUNĀJOT PAR “TROĻĻIEM”
  Tad nu tā – Lai visiem būtu skaidrs, Arājs viennozīmīgi un Cukurs pastarpināti, bet tikpat viennozīmīgi bija kolobrac. un darbojas ERZAT KOMANDO ( Sonderkommando ) PAT PASI NACISTI – necienīja so benžu vienību, kura ietilpa sakotnēji 100 un beigas līdz 1000 dalībnieki. Viņiem nekad netika atļauts nēsāt SS rūnas, tikai SD zīmotnes, jo pat nacisti nevelejās, lai naves rotu saistītu ar Elites karavīriem no SS vienībam. Kad esam noskaidrojusi to, varam pieversties holok. jautajumam, Kā Lietuva, ta Latvija un Igaunija ta citviet Austrumeiropa atradas II kara laikā pavisam nelielas cilveku grupiņas, ( salīdzinot ar karavīriem ) kas bija gatavas sedet aizmugurē un nogalināt. Araja noziegumi ir pieradīti un viņs bija slepjkava. Mans vectēvs dieneja LEGIONĀ 19. DIVĪZIJĀ, KARU SĀKA 1943. GADA DECEMBRĪ, SEN PEC VISĀM AKCIJĀM, LĪDZ TAM BRĪDIM – SAIMNIEKOJA SAVA ATGŪTAJA ĪPAŠUMĀ. Manu vectēvu mobilizeja un viņš gāja in karoja un atgriezās.
  Nacionalie partizānu un Mežabrāļi, ari japēta atsevišķi, jo NACIONALIE PARTIZĀNI IR ORGANIZACIJAM, BET MEŽABRĀĻI IR JEBKURŠ BRUŅOTS CILVĒKS, VAI GRUPA MEŽA, TOLAIK VDK TĪSĀM VEIDOJA ( FEIK MEŽABRĀĻUS no saviem aģentiem, kas darija briesmu liets, lai nomelnotu ) Nacionāliem partizāniem bija reglaments,statūti un misija, tapat tas bija Lietuvā. TAS IR FAKTS.
  Tāpat bija NELEGAĻI, KLAS VIENKĀRSI NOGAIDIJA UN ARĪ VARĒJA PASTRĀDAT UN PASTRĀDĀJA LABAS UN SLIKTAS LIETAS – ARĪ TAS IR FAKTS.
  vISBEIDZOT lIETUVAS NACIONALO PARTIZANU AKCIJAS BIJA ĻOTI EFEKTĪVAS UN TRACINAJA OKUPANTUS, TALAB ARĪ VISS STĀST, AUTORES VĪRS IR VĪZENTALA CENTRA VADĪTAJS, KO TUR VAIRAK DOMAT. Jauku dienu.
  SLAVA NAC. PARTIZANIEM, ZIEPĒS KOMUNISTUS

 2. Vai sadisti, slepkavas ir cilvēki ? Cik nevainīgu cilvēku šie kristieši aizsūtīja nāvē – miljardiem, bet gaužas par dažiem tautiešiem ( ne jau vienkāršiem ebreju ļautiņiem ) ! Zurof, uzsāc kampaņu pret Gebelsa tiesātājiem – Nirnbergas prāvas rīkotājiem. !

 3. Interesanti, kas būtu, ja Zurofs izšķirtos no Vanagaites. Varbūt viņš varētu apprecēt Māri Ruku?

 4. Atliek tikai paraudzīties “kas ir Tavs draugs, tāds Tu esi pats / pati /” un viss uzreiz kļūst skaidrs bez tālākas intereses. Pat jēdziens “holokausts” ir sameistarots tik stulbi, cik glupi ir tie “genocīda” bazunētāji. Izredzētā tauta tiekot pazemoti ! Nezodziet, nekrāpjieties, nemelojiet un neviens Jūs neaizskars !!! Zurofs acīmredzot labi zina, kas ir “hanuka”, taču 100% noliegs, ka viņa tautieši šādus svētkus sarīkoja Romā nodedzinot teju visu itāļu galvaspilsētu lai dzīvu izceptu arī “kristiešu vajāšanas” imperatoru ! Tad kurš te piekopj vardarbību ? Vai latviešu žurnālists Cukurs netika fanātiski medīts līdz rupji nogalināts ? ….

 5. Es piekrītu, ka to Efraimu Zurofu nevajadzētu ielaist Latvijā. Un , protams, viņa sieva atstrādā ”savu labo dzīvi tāda vīra paspārnē “”

 6. Kārtējā austrumu lakstīgala….. Dzīvesbiedrs jau vien ir ko vērts, pataloģiski neieredz latviešus un lietuviešus, šādiem ir jāliedz iebraukšana mūsu valstī!

 7. Savukārt viņas dzīvesdraugs, Simona Vīzentāla centra direktors Jeruzalemē Efraims Zurofs – pēc šī jau vis ir skaidrs ! Kārtējā nomelnošanas kampaņa savas eksistences attaisnošanai. Pie kam, ļoti slikti noslēpta !

  Patriekt abus šo meļus un demagogus no LV ar su…dainu mietu !

 8. Lipkes centra darboņiem šie fakti acīmredzot netraucē tikties ar Vanagaiti. Tad jau nākošais tur Boriss Špīgels jāgaida.

 9. Lipkes centra darboņiem šie fakti acīmredzot netraucē tikties ar Vanagaiti. Tad jau nākošais tur Boriss Špīgels jāgaida.

 10. cik tomēr riebīgs latviešu antisemītisms. Lasot šos komentārus sajuta ka iekāpis s’. bedrē. Pretīga kopa. Un tādi mums arī žurnālisti, kas nu mēs esam par tautu, visi Eiropā par mums smejas. Ja jau gribiet, lai tik d, uz nebēgu! Bet jau bez manis. Eiropā ir cilvēki, jūs esat lopi. F you. Lai tik ātrāk šī pretīgā kopa pazustu Eiropas apskāvienos asimilējoties.

 11. Paskat tik, kā Efraimam noveicies – gudra sieva, smuki zobi …

 12. Nu re, leišiem arī pienācis brīdis notirgot šiem kādu banku par sviestmaizi.

 13. Nu ko, būs arī leišiem par sviestmaizi jāpārdod kāda banka visiem zināmajai tautai.

 14. Cionistu režīma reklāma šeit galīgi nav vajadzīga un Teodora Herca uzskati latviešiem nav vajadzīgi.

 15. Viņa jau divus gadus ar Zurofu intīmi dzīvojot un laikam gadu kā precējušies. Tas daudz ko izskaidro.

 16. Vai tas tika pieminēts, ka viņa jau divus gadus intīmi dzīvo ar Zurofu un gadu kā oficiāli laikam abi precējušies? Tas daudz ko atklāj.

 17. Pec deguniem liela lidziba un ne tikvien.

 18. Te nu redzama Vanagaite ar savu tautas brali un muzikas pasutitaju.

 19. dziļuma netrūkst Atbildēt

  Jā, kauns līdz sirds dziļumiem. Lietuvas presē daudz rakstīts, ko Vandziene nav pratusi izlasīt.

 20. Mums arī savu atkritumu pietiek

 21. Nevis apsūdz, bet apmelo un Lietuvā viņa un viņas Vīzentāls saņēma tādu pretsitienu, ka nekur dēties – jālaiž uz Padomju Latviju. Dobro požalovaķ v našei Rige! Mēs te pēc Vīzentāla gribas un liberastu pavēles pat saviem pasaulslaveniem tautiešiem (kā Arājs) septiņas pēdas nenovēlam, bet Latvijas izdaļātājiem septiņas kapuvietas un ēkas un zemes nežēlojam, pēdējo atdosim, un lai ar mūs lamā, apmelo, lai.

 22. kad tiks tiesāti tie kas vērsa holohaustu pret goijiem gadsimta garumā.

 23. Še vietā atcerēties mūsu vēsturnieku Ineses Dreimanes un kaspara Zeļļa teikto par prasmi lasīt VDK krimināllietas. Brīnos, kā cilvēks (Vanagaite) ar dzīves pieredzi nezinaja, ka čeka it bieži mēdza (ne vienmēr!) rakstīt, ko vajag, nevis, kas notiek. Latvijā problēmas ir līdzīgas, jo nereti sensāciju kāri ļaudis kaut ko kliedz, nesaprotot kliegtā jēgu un saturu.
  Kas attiecas uz Vanagaites dzīvesbiedru, pieļauju, ka daudz kas tapis viņa ietekmē un tā kā esmu dzirdējis pašu ebreju viedokli par biedru Zurofu, klusēšu.
  Mums pašiem ir laba grāmata – “Klusie varoņi”!

 24. Katrs naudu pelna vai pārdodās, kā māk, lielāka reklāma, vairāk naudas “zurofu” bankas kontos! Lietuvā joprojām ir žīdi, Latvijā tādu nav kopš 1940. gada…vien krieviski runājošie imigranti- ebreji un viņu latviskie pielīdēji, kas pakalpīgi tā viņus dēvē???

 25. Principā jau sen ir apnicis klausīties to “šnobeļprēmijas” tautas ņaudēšanu par to, ka, nu lūk, viņi tie visvairāk apšautie un nobendētie Otrajā pasaules karā, ka, nu lūk, viņiem viss reiz piederējis un, ka nu viss ir šiem jāatgriež! Samērā smieklīgi, ja tas viss netiktu pacelts tik augstā “līmenī”!

 26. par šo holokausta industriju Atbildēt

  nu ko, holokausta industrija rullē! 🙂 Laikam žīdiem ir kāds projekts Lietuvā, proti, kā pacelt troksni un tad pieprasīt naudu vai īpašumus …. Vai LA ir spējīga, drosmīga uzrakstīt rakstu par žīdiem par vēsturi, – apskatot “usury” izšķirošo nozīmi mantīgo (ž’īdu) širas veidošanā -tādējādi uzsākot sarunu ar vēsturiskiem faktiem, bet nevis privātu vēstures tulkojumu

  • Rullē gan, turklāt tikpat ciniski, nekaunīgi, kā pirms 2000 gadiem. Nevainīgi ieņemti tie taču nevarot būt vainīgi ! Nērons to saprata, Vespasiāns un Tits “veda pie prāta” – pat triumfa arku Romā Tits uzcēla ! Bet “stipri tērētie” savairojās no jauna – pat Ādolfa valdībā dziedāja tikpat skanīgi kā mūsu Ašeradens.

 27. kāpēc netiek runāts par žīdu zvērībām ? piemēram : Lietuvas Ģenerālprokuratūra 2000 gadu sākumā izvirzīja vienam no tās locekļiem, pazīstamajam Izraēlas holokausta vēsturniekam Ichākam Aradam apsūdzības līdzdalībā Lietuvas civiliedzīvotāju nogalināšanā Otrā pasaules kara laikā

 28. Vai Latvijā Saeima sekos Lietuvas piemēram – , pasludinot 2018.g. par Herberta Cukura gadu?

  • Daudz nebrīnītos, ja 21. gs varneši, kuri piekopj tautas izdzīšanu piespiedu trimdā izdzīvošanai, nosauktu gadu par godu savu priekšteču cilvēkšāvēju Arāja – Cukura gadu!

   • Ne nu Arājs ne Cukurs bija tie šāvēji, kā te apgalvo vīzentālieši ! Kļūsiet par noziedzniekiem kara laikā – arī jūs likvidēs drošībnieki ! Pārlieku noziedzīgi ir šie zelta un sudraba mīļotāji, pseidobanku veidotāji un augļotāji.

  • vecais nīgrais onkulis Atbildēt

   Nē. Un nevajag arī.

 29. Pēc sejas tīra ebreju meitene

Draugiem Facebook Twitter Google+