Foto: LETA

Lietuviešu tērpu mākslinieces vēlas atjaunot tautastērpa popularitāti 0

Gaidot šīsvasaras Dziesmu svētkus, divas pazīstamas lietuviešu tērpu mākslinieces sadarbībā ar Tautas kultūras centru veido mūsdienīgu tautastērpu kolekciju, lai atjaunotu cilvēkos interesi par tautastērpu un vēlmi to valkāt arī ikdienā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Šogad Dziesmu svētku laikā, 4. jūlijā, Viļņas Valdnieku pilī tiks rīkota baltu cilšu arheoloģisko tērpu skate, bet 6. jūlijs pirmo reizi tiks pasludināts par Tautastērpa dienu. Īpaši tērpi tiek šūdināti svētku noslēguma koncerta diriģentiem, un arī skatītāji un klausītāji šajās dienās tiks aicināti apvilkt tautastērpus. Solīts, ka tiem, kuriem pašiem sava tautastērpa nav, būs iespēja to “pielaikot” kaut iztēlē – svētku pasākumu vietās darbosies “virtuālais spogulis”, kas visus interesentus “ietērps” tautas tērpā un nofotografēs.

Lietuvas Tautas kultūras centrs grib, lai 6. jūlijs, kad Lietuva svin Valsts dienu jeb karaļa Mindauga kronēšanas dienu, ik gadus tiktu atzīmēts arī kā Tautastērpa diena.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tērpu mākslinieces Jolanta Rimkute un Ieva Ševjakovaite, kas jau kopš 1997. gada kopā strādājušas pie vairākiem lietuviskajai identitātei veltītiem projektiem, veido kolekciju, kurā ir piecpadsmit tērpi, kas domāti gan bērniem, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem.

“Priecājamies, ka mums izdevies atrast kopīgu valodu ar pazīstamām tērpu dizainerēm, kuras cenšas savus darbus tuvināt mūsu tradīcijām, identitātei. Nav tik viegli savienot mūslaiku dizainu ar sentēvu mantojumu, bet mazām valstīm ir īpaši svarīgi parādīt savu seju, savu kultūru,” uzsvēris Tautas kultūras centra direktors Sauļus Ļausa.

Kā pastāstījusi Jolanta Rimkute, šai kolekcijā netiek mēģināts kopēt XIX etnogrāfiskos tērpus, bet izcelt to skaistākos elementus – košas, piesātinātas krāsas, autentisku svītru rakstu.

Tas, cik viegli vai grūti šie mūsdienīgie tērpi atradīs ceļu pie valkātājiem un kāda būs to cena, lielā mērā būs atkarīgs no ražotājiem, kuri gan visai piesardzīgi izturas pret mazo Lietuvas tirgu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.