Foto-Shutterstock

Lietuviešu vidējais alkohola patēriņš ir augstākais pasaulē 4

Lietuviešu vidējais alkohola patēriņš saskaņā ar ANO Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem par pagājušo gadu ir augstākais pasaulē, otrdien norādījis PVO pārstāvis Gaudens Galea.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Pēc viņa teiktā, 2016.gadā viens Lietuvas iedzīvotājs patērējis vidēji 16 litrus alkohola.

“Tātad saskaņā ar jaunākajām aplēsēm Lietuva ir lielākā dzērāja Eiropā un arī pasaulē,” žurnālistiem Seimā sacījis PVO Eiropas reģiona biroja Hronisko neinfekciozo slimību un veselības stiprināšanas departamenta direktors Galea, kas viesojas Viļņā pēc valdošās koalīcijas partijas – Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības – ielūguma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš piebildis, ka šie dati vēl nav oficiāli publiskoti.

Kā norādījis PVO pārstāvis, joprojām valda noturīgs stereotips par Krieviju kā zemi, kur tiek patērēts daudz alkohola, taču pirms nepilniem desmit gadiem tur pieņemta virkne tiesību aktu attiecībā uz alkohola cenu celšanu un pieejamības mazināšanu un kopš tā laika patērētā alkohola daudzums tur stabili samazinās. Pozitīvs pavērsiens panākts arī Baltkrievijā.

“Ceru, ka arī Lietuva spēj panākt pozitīvus rezultātus, tādēļ ļoti atbalstu visas jūsu iniciatīvas,” viņš piebildis.

Kā uzsvēris Galea, iedarbīgākie soļi alkohola patēriņa samazināšanai ir tā cenu, pieejamības un reklāmas kontrole. Vienlaikus viņš piebildis, ka šai virzienā pieņemtie lēmumi nemitīgi jāpārskata. “Nekad nebūs tā, ka ar viens likums visu atrisinās,” atzinis PVO pārstāvis.

Lietuvas Seimā šobrīd tiek apsvērti daudzi priekšlikumi, kas vērsti uz alkohola patēriņa samazināšanu valstī, tostarp ierosinājums ierobežot alkohola lietošanu dažādu koncertu un citu pasākumu laikā.

Pasākumu rīkotāji pauduši bažas, ka plānotie ierobežojumi varētu “sagraut festivālus vai piespiest tos pārcelties uz ārzemēm”. Reaģējot uz šīm iebildēm, zaļzemnieku veselības ministrs Aurēlijs Verīga kopā ar grupu deputātu ierosinājis neattiecināt šos ierobežojumus uz tiem pasākumiem, kuros jāpērk biļetes, bet vienīgi uz bezmaksas koncertiem, taču mūziķi nesteidzas apsveikt šo piekāpšanos un pasākumu rīkotāji žēlojas, ka tirgot festivālos alkoholu nebūšot iespējams saistībā ar ierobežojumiem tirdzniecībai āra kafejnīcās.

Reklāma
Reklāma

Otrdien pie Lietuvas Seima ēkas notika “protesta koncerts”, kurā pazīstamāko Lietuvas festivālu organizētāji un mūziķi izteica iebildes pret šiem priekšlikumiem.

PVO pārstāvis aicinājis painteresēties, kas patiesībā samaksājis par šo koncertu.

“Es tiešām pajautātu šā pasākuma rīkotājiem, kas to finansē. (..) Apmeklējot dažādas valstis, mēs nereti redzam, ka tādus pasākumus visai bieži finansē alkohola ražotāji,” norādījis Galea. “Nesaku, ka arī šeit ir tā, bet būtu vērts pārbaudīt.”