×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
6. augusts, 2013
Drukāt

Lietuviešu zagļu invāzijai Latvijā neesot masveida raksturs

Foto-Artis DrēziņšFoto-Artis Drēziņš

Nakts no 23. uz 24. jūliju Lejaskurzemē bija nemierīga. Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Plosījās liels vējš, kura radītā trokšņa un nemīlīguma aizsegā nekaunīgā pārdrošībā darbojās garnadži. Par šo nakti Valsts policijas Liepājas iecirknis no Lejaskurzemes saņēma iesniegumus par 12 zādzībām, no kurām piecas tika veiktas Priekules novada Kalētu pagasta centrā.

 

Durbes novada Dunalkas pagastā saimniecībā “Groši” savukārt nozaga 39 000 latu vērto traktoru “John Deere”. Zagļi ar džoni aizbrauca pa labības lauku. Nu saimniekam palikušas tikai traktora aizdedzes atslēgas… Apzagtie domā, ka uzdarbojušies zagļi no Lietuvas, taču policija aicina ar secinājumiem nesteigties.

Tikai sunītis pamanīja

Zemnieku saimniecības “Kamoliņi” saimnieks Ivars Kaļķis skatījās televīziju. Meita Inese bija apdarījusi ikdienas darbus, sagaidīja vīru Pēteri atnākam no darba kaltē. “Bet bija kādas desmit minūtes pirms pusnakts, kad visi bijām mājās, istabā ieskrēja suņuks Džeris un pie galda sāka kārpīties. Nodomāju, ka laikam ārā kādam ezim uzskrējis virsū. Tad Džeris atkal izskrēja un pēc pusstundas, kad bija atskanējuši tādi padobji, pamīksti trokšņi, atskrēja un atkal bija nemierīgs. Nospriedu, ka puikas kaut ko blīkšķina, un gāju gulēt,” atceras Ivars Kaļķis.

No rīta atklājās, ka krietni patīrīts šķūnītis, kas no mājas atrodas metrus piecpadsmit. Zaudējumi par kādiem tūkstoš latiem: nozudis motorzāģis, trimmeris, metināšanas aparāts, gaisa kompresors un citas sīkākas mantas. No blakus esošās dēla mājas nočiepts metināšanas aparāts, izripinātas divas riepas, bet tās atstātas – varbūt Džeris tomēr nobaidījis, lēš Ivars. Dzirdētie trokšņi varētu būt bijuši gāzes pistoles šāvieni uz mazo suņuku.

“Skāde liela. Gadiem krāj mantas, bet tad tev tās vienā naktī atņem. Dusmas arī uz sevi. Sētā ir prožektori, bet žēl bija tērēties elektrībai,” sūkstās Ivars, kurš apsaimnieko 30 hektārus zemes un tur desmit liellopus.

Garnadži bija izmantojuši tumsu un vēja sacelto troksni, veikli šiverējuši pa šķūnīti un mantas gar šķūnīša aizmuguri nesuši cauri krūmiem un tālāk pa Kalētu centra parku.

Vēl tajā naktī apzaga kāda vasarnieka māju, arī vietējo uzņēmēju, kurš, par zādzību laikam dusmīgs uz visu pasauli, atteicās ar mani runāt. Cieta arī pagasta pārvaldes šoferis Jānis Vamzis. Zaudējumi ap 700 latiem: motorzāģis, skrūvpistole, degvielas kanna ar 20 litriem degvielas.

“Šito nekaunību! Guļamistabas logi man ir tieši uz garāžu, bet neko nedzirdēju. Biju pieradis, ka man ir liels suns. Tas nesen nomira, tāpēc arī viss notika klusumā. Esmu pārliecināts, ka ir kāds vietējais, kas zagļiem norādījis apstākļus,” secina Jānis, kurš neatceras, kad pēdējo reizi zagts pagasta centrā.

Citi apzagtie gandrīz simtprocentīgi pārliecināti, ka zagļi atbraukuši no Lietuvas, kas ir 14 kilometru attālumā.

 

Džonis aizbrauca 
pa labības lauku

Tajā pašā naktī zagļi uzdarbojās Durbes novada Dunalkas pagastā, kas no Kalētiem atrodas pussimts kilometru attālumā. Zemnieka Kaspara Laupa saimniecības “Groši” ēkas atrodas nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. Nojumē stāv kombains un divi belorusa traktori, cita sīkāka tehnika un degviela. Gadu vecais, 39 000 latu vērtais par bankas kredītu un Eiropas projektu naudu iegādātais traktors “John Deere 5100 R” stāvēja aiz atslēgas nojumei līdzās esošajā lopu kūtī. Vēl neilgi pirms pusnakts Kaspars bija savā saimniecībā. Pēc tam devās uz savām mājām Dunalkas centrā.

No rīta “John Deere” bija pazudis. Pazīmes liecina, ka zagļi bija veikuši izlūkošanas darbus, darbojušies pēc plāna. 300 metrus no kūts pie skābsiena bedres Kaspars atrada zālē iebrauktas vieglā auto pēdas. Tur mīņājies arī kāds cilvēks. Garnadži kūtī iekļuvuši pa durvīm, pa kurām staigā lopi. Tad kūtī pastumdījuši traktoru, lai no tā atkabinātu siena presi. Uzlauzuši vārtus. Traktorā bijuši vien 30 litri degvielas, tāpēc zagļi nočiepuši no nojumes vēl 120 litrus un tos salējuši tvertnē. Prom braukuši nevis pa fermas priekšu, bet aizmuguri. Pēdas pazūd uz ceļa, kas vienā virzienā ved uz Vērgali, otrā – uz Liepājas–Aizputes šoseju.

Traktors bija apdrošināts, bet nebija aprīkots ne ar kādu pretaizbraukšanas ierīci – to neesot prasījusi ne banka, ne Eiropa, ne apdrošinātājs. Bet aizdedzes atslēgas džonim, kā apgalvo Kaspars, esot tik vienkāršas, ka vienas derot visiem. Saimnieks cer, ka drīz atkal tiks pie laba traktora, kas 60 liellopu un 150 hektāru lielajai saimniecībai esot ļoti nepieciešams.

Arī K. Laups domā, ka viņa traktors mērojis ceļu uz Lietuvu: “Visticamāk, traktoru izjauks detaļās. Kad vajag kādu Rietumu traktora detaļu, Latvijas reklāmas portālos to atrast nevar, jāmeklē pie oficiālajiem firmu pārstāvjiem, bet Lietuvas portālos – nekādu problēmu…”

kaletii2_AD_1

“Uz leišiem tomēr velk”

Valsts policijas Liepājas iecirkņa kriminālpolicijas priekšnieks Jānis Pelnēns aicina ar secinājumiem nesteigties, tomēr atzīst, ka “uz leišiem tomēr velk”. Taču lietuviešu zagļu invāzijai Latvijā neesot masveida raksturs.

“Es saprotu kalētiešus, kuriem vienā naktī aptīra piecas sētas. Bet no mūsu viedokļa tie ir tikai pieci gadījumi no vidēji aptuveni 40, par kuriem ik dienu saņemam iesniegumus. Mēs darām, ko varam, piemēram, profilaktiski pārbaudām mašīnas ar lietuviešu numuriem.

Tagad ir vasara, Liepājas pusē ir daudz atpūtnieku no Lietuvas. Ja mašīnā brauc ģimene ar maziem bērniem, aizdomās neturam. Ja redzam, ka darbadienas vidū automobilī sēž trīs tēvaiņi, tad gan braucamo, gan numuru piefiksējam.

Gaidām visdažādāko informāciju par aizdomīgiem cilvēkiem vai viņu darbībām arī no pašiem iedzīvotājiem,” aicina J. Pelnēns.

VIEDOKLIS

Iedzīvotāji uzskata, ka no zagļiem vislabāk pasargās suns

Katrs ceturtais iedzīvotājs uzskata, ka suns vislabāk pasargās mājokli no zagļiem, noskaidrots apsardzes kompānijas “GRIFS AG” internetā veiktajā aptaujā (piedalījās 531 respondents) par mājokļa drošību. Gandrīz 18% atzina, ka, viņuprāt, mājokli vislabāk pasargās apsardzes sistēma, bet nedaudz mazāk – 11% – ir pārliecināti, ka par drošību mājoklī jādomā tikai bagātajiem. 3% iedzīvotāju uzskata, ka mājokli pasargās pie vārtiņiem vai durvīm piestiprināta plāksnīte ar uzrakstu “Nikns suns” vai “Mājoklis tiek apsargāts”. Savukārt katrs trešais respondents ir atzīmējis, ka mājokli no apzagšanas nekas nepasargā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+