×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
2. decembris, 2017
Drukāt

Līga Vasiļūna: Latvija nojūgusies, ap simtgades naudas cūciņu dzenājoties (17)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Autore: Līga Vasiļūna, fotogrāfe, Facebook bloga “Urbānais dārzs” veidotāja

Kamēr uz papīra strādāju 16 stundas, bet dzīvē samazinu un izdaru 10 stundās, man ir samērā maz laika sekot visām aktualitātēm līdzi – biju palaidusi garām tik megabūtisku lietu, kā gatavošanos valsts simtgades svinībām. Tad nu šodien izdarīju visu vēl par divām stundām ātrāk un, meklējot darbu netā, kas tiešām būtu atbilstošs manām varēšanām un nevarēšanām, atskāršu, ka Latvija ir nojūgusies.

Pa kuru laiku? Kā es nepamanīju, pa kuru brīdi visi tik naski dzenājas ap to simtgades naudas cūciņu, sadzērušies kaut kādu mistisku dziru, ka aizmirsuši, kas viņi ir un kāpēc te dzīvojam un varam ap to cūku dzenāties.

Skatoties vienu stulbumu pēc otra, kas tiks vai tiek veltīts Latvijas simtgadei – nevaru saprast – es esmu stulba vai apkārt vairākums, dzenoties pēc naudas, ir tā nojūgušies, ka gatavi jebkādu sviestu (un, sasodīts, pa kuru laiku 180 grami sviesta maksā jau teju 3 eiro, kamēr blakus lietuvieši turpina mums barot savējo stipri zem 2 eiro un iepērk no latviešiem pienu dārgāk, bet saviem lētāk) iebarot pārējiem un teikt, ka viss tikai mātes Latvijas labā. Un citkārt it kā šķietami prātīgi un saprātīgi cilvēki ar’ piedalās tajā izrādē, kuru skatoties arvien vairāk – sāk šķist, ka esi pats nemanāmi ierauts farsā un to nemaz nezināji.

Kad nu reāli sajutos kā mucā turēta – izdomāju, ka nu jāuzzina, kas tad tajā simtgadē tiek plānots – kā jau vairums metos amerikāņu “gūgles” skavās, un ar vārdiem “Latvijas simtgade” Google man piedāvā simtgades loteriju, simtgades medaļu, simtgades kūku, simtgades dziesmusvētkus, simtgades simbolus, simtgades pasākumu plānu(Dievs tētīt, man tāda nav, cik labi, ka Google man tādu nu piedāvās – būs man savs simtgades plāns), pat savs simtgades projekts. Kur vien skaties, katrs kaut ko cītīgi dara, lai saņemtu savu artavu no visas svinēšanas. Vai kūkas gabalu?

Visā tajā atcerējos bērnību – gatavošanos svētkiem – dikti patika lēkāt pa dīvānu, kamēr mamma pilnā tanka apņemībā pucēja māju, izsūca dīvānu ar putekļusūcēju, kam noteikti bija raķetes dzinējs un katru mazāko gruzi istabā pamanīja viņas modrā acs.

Kamēr viņa tur pucēja un es maisījos – bija tāds ” uhhhhhh” vilnis – BŪSSSSS SVĒTKI. Tālāk jau sekoja šmorēšana un cepšana. Neiztrūkstoši es pa vidam maisījos un sardeles pa balkonu karināju ārā un suņus kaitināju. Arī migrantienei no 1.stāva, kura vienīgā teju visā pagastā runāja man nesaprotama valodā (krieviski). Jo man vienīgajai bija skaidrs, ka tas reālais tusiņš ir tieši tagad – kamēr svētkiem gatavojas. Tieši tad varēja ievārīt vislieliskākos podus un savākt kādu bulku vai kūciņu pirms svinības sākušās.

Kad svētki bija klāt – tāpat neviens neko nepamanīja, ka atkal esmu savākusi un daļu apēdusi vai izbarojusi kaimiņu suņiem. Jo visi bija tik pārņemti ar gatavošanos, ka aizmirsa pat – kam īsti gatavojās un par pašu galveno – svinēšanu. To saprata tikai pēc tam…

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Arī šoreiz latvietis aizmirsis ar galvu draudzēties!!!

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  😉

  “Bet citādi – VISS rullē un pa košo!…”
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  (…)
  Par laimi – šajā “valstī” CITĀ ziņā,
  Viss “rullē perfekti” (pauž plašsaziņa):
  “Gan valdība par pavalstniekiem gādā,
  Gan sabiedrība (lojāla!) daudz strādā ~
  Ne kāds pa SILI bradā, rukšķu barā,
  Ne “glupais pūlis” streso, vīlies varā,
  Ne daži “sugas biedri” rij un laupa,
  Ne daudzi “pārējie” pa grasim taupa,
  Gan svētkus svin (pie TV truli tupot),
  Gan “kampaņās” ‘ņem dalību’ (pa glupo),
  Gan “sašutinās”, ja kas nav pa prātam
  (Gan “lumpeņiem”, gan varas “aparātam”),
  Pat – “demisijas” pieprasa, vai sodus
  (Ja “masām” šķiet, ka daži “nogāž podus”) ~
  Tad “MĒS” pa “pagalītei sārtā metam”,
  “Caur svilpi tvaiku nolaižot” (pa retam!)…

  Bet citādi – šeit, “eurolatv(ĀN)ijā”,
  Pa košo rullē VISS – kā “Leiputrijā”:
  Šeit piena upes ķīseļkrastus mērcē
  (Ne – SILE smako rukšķu vircas tērcē),
  Un putras kalniem – bieza zafte virsū
  (Ne – viss un vienmēr sanāk kā caur …”ķēķi”),
  Uz naudas (SVEŠAS) – Milda (VĒL), kā dzīva
  (Ne – LATU nokauj “euro” sērga sīva),
  Gan darba netrūkst ļautiņiem, gan maizes
  (Ne – “simtlatnieku” / “emigrantu” šaizes),
  Gan “pensīšos” var bezrūpīgi “kūkot”
  (Ne – ubaggrašus “pašvaldoņos” lūkot),
  Pat grūtdienīšiem pieciešami klājas
  (Ne – cer, ka šie “pa fikso atstieps kājas”) ~
  Par šito – “tautai” prieks, kas “valsti” ciena
  (Kur TIKAI “lumpeņ-šowus” ‘laiž pēc piena’)!!!…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 3. Vai varat minēt konkrētus piemērus, kā izpaužas šī “nojūgšanās” un kurš tad īsti ir nojūdzies?

 4. Beidzot par to trako muļķību vai arī trako naudas apgūšanu kāds runā. Man no šitās simtgadošanās slikti paliek un negribas te palikt.

 5. “…visi tik naski dzenājas ap to…” Uz kāda pamata autore lieto apzīmējumu “visi”? Es, piemēram, ne ap ko nedzenājos, un pati Vasiļūna, pēc visa spriežot, arī ne. Tad kā drīkst teikt, ka visi? Visi – tas ir 100%, bet tā nav. Un ja jau sākumā autore ir nekorekta, tad arī tas viss pārējais ir stipri apšaubāms – ticamības moments ir zudis. Izskatās pēc Brante-2. Plika demagoģija.

 6. Nepieļaujama izšķērdība Atbildēt

  Grandiozus valsts svētkus var svinēt ja ir: bagāta valsts, pārtikuši tās pilsoņi, veseli, smaidīgi un laimīgi tās iedzīvotāji. Mūsu Latvijā, diemžēl, no tā visa ir tikai pa bišķim. Ar ko un par ko mums būtu TĀ jalielas????? Kam vajadzīgs tas nenormālais pompozums, tie nesaprātīgi lielie tēriņi, kuti tiks vārda tiešā nozīmē izķēzīti, bet kurus varētu pārvirzīt uz lietām, kuras patiešām ir vajadzīgas gan valstij pašai, gan tās iedzīvotājiem. Dzīres mēra laikā. Jā, 100 gadi valstij ir laba lieta (kaut 100 nemaz tik daudz arī nav), no atzīmēt tos vajag, TAČU GUDRI VALSTS VADĪTĀJI, KURI PATIEŠĀM DOMĀTU PAR VALSTI NE SEVI, T Ā N E D A R Ī TU !!!!!!!!! Tāpēc, mīļie tautieši, parakstīsimies portālā MANA BALSS, lai šie visi līdzekļi,kurus grib iztērēt nesaprātīgi, tiktu novirzīti slimu cilvēku – SAVU PILSOŅU – ārstēšanai!

  • Vēl valsts jubilejas noder, lai ieguldītu naudu kādā paliekošā, valstij ilglaicīgi noderīgā lietā. Cerams, ka arī kaut kas tāds būs. Bet vispār jau pārspīlējumi ar gatavošanos tiešām ir.

 7. Pret hroniskiem žults izplūdumiem labi palīdz vērmeļu un dievkociņu tēja.

 8. Bagāta valsts LV :)var taču arī svētkus ka vera ieteica ar vērienu nosvinēt:)laba devīze būtu “Par godu LV 100 gadiem ar vērienu iztērēsim 100 miljonus eiro!”

 9. kad ar to simtgades budžetu visiem tik łoti lielās un plātās. Prasās gan kā aicinājums trołłiem un zākātājiem kā vērsim sarkana lupata. Ńemot vērā ka liela tiesa no šīs simtgades naudas nāk no jau paredzētiem pasākumiem… kā piemēram Dziesmu svētkiem un no citiem projektiem tā simtsgades summa vairs nav tik liela. Nauda izńemta no vairākiem citiem paredzētiem izdevumu macińiem un ielikta lielā grandiozā SVĒTKU maisā! Par tādu izlikšanos un lielīšanos ir jāsmejas! Un tagad par tādu stulbību jāmaksā. Tātad nekādus dziesmu svētkus! Nekādu izškērdību! Visu naudu slimajiem nabagiem. Vāksim parakstus!!!!! Nost ar simtgadi! Tā brēc mūsu trołłi.

 10. Nu ,Vadim,ja gribi intrigas ,tad droši balso par Strīķi.Jau KNAB bija redzams,ka viņa veica nevis tiešos pienākumus,bet nodarbojās ar intrigu vīšanu pret pilnīgi visiem KNAB vadītājiem,jo patiesībā to amatu bija nolūkojusi sev,bet nu nekādi nesanāca.Nešpetna sieviete ar mūžīgu aizvainojuma un apbižotības sajūtu sejā.Neticu,ka viņa spējīga ko labu izdarīt Latvijas iedzīvotājiem.

 11. vecās partijas lai tiktu pie siles apaudzē sevi ar satelītpartijām tātad jābalso tikai un vienīgi par to kas viņām nu dikti nepatīk & es pers.sliecos par Strīķi balsi atdot

 12. Nu tacu atkal plaani kaadam savakt kaadu miljonu sev?..uz svetku reekina ?….taa kaa esam truuciiga valsts ,tad nekaada svineesana ….loti pieticiigi ..par daziem simtiem eiro ..kurus saziedo valdiiba slocekli…jo viniem neadekvaati lielas algas tik truuciigai valstij…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+