×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2013
Drukāt

Līgatnes dabas takās atjauno ieejas maksu

LETALETA

Ministru kabinets šodien atbalstīja maksas ieviešanu par Līgatnes dabas taku apmeklējumu. Līdz ar apsaimniekotāju maiņām ilgstoši saglabājās situācija, kas ļāva dabas takas apmeklēt bez maksas, jo pašreizējiem objekta apsaimniekotājiem – Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP) – nebija izstrādāts attiecīgo pakalpojumu cenrādis.

Saskaņā ar cenrādi skolēniem par Līgatnes dabas taku apmeklēšanu darba dienās būs jāmaksā viens lats, studentiem un pensionāriem – 1,50 lati, bet pieaugušajiem – 2,50 lati. Iebraukšana ar automašīnu izmaksās 5 latus. Lielāka summa būs jāmaksā par dabas taku apmeklējumu svētku dienās, sestdienās un svētdienās. Tad skolēniem ieejas maksa būs 1,50 lati, studentiem un pensionāriem – divi lati, bet pieaugušajiem – trīs lati. Savukārt automašīnas biļete maksās septiņus latus.

Ieejas maksa netiks iekasēta no pirmsskolas vecuma bērniem, bāreņiem un bez vecāku apgādības palikušajiem bērniem, krīzes centru un internātskolu audzēkņiem, speciālo klašu audzēkņiem. Tāpat no ieejas maksas būs atbrīvotas daudzbērnu ģimenes un personām līdz 18 gadu vecumam, kurām ir invaliditātes statuss. Ieejas biļete nebūs jāiegādājas arī politiski represētajiem, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kuri ataino norises dabas aizsardzības un tūrisma jomā, kā arī tūristu grupas, kurā ir ne mazāk kā 15 dalībnieki, vadītājam.

Noteikumos paredzētas arī dažādas atlaides dabas taku apmeklētājiem, piemēram, 20% atlaide paredzēta ģimenēm – diviem pieaugušajiem un vienam vai diviem bērniem.

Ņemot vērā, ka Latvija no nākamā gada 1.janvāra pievienosies eirozonai, premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) uzdeva maksas pakalpojumu cenrādi izteikt arī eiro valūtā.

Tāpat valdība šodien atbalstīja 21 972 latu piešķiršanu Līgatnes dabas takās mītošo dzīvnieku veterinārmedicīniskajiem izdevumiem. Nākamajā valdības sēdē gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai būs jāpaskaidro, kādiem mērķiem ir izlietots līdz šim piešķirtais finansējums šīm vajadzībām.

Šodien valdībā bija paredzēts izskatīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par situāciju Līgatnes dabas takās un vēl nepieciešamo finansējumu to uzturēšanai. Ņemot vērā, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) ir komandējumā, taču pats vēlas piedalīties jautājuma izskatīšanā, to izskatīs nākamajā valdības sēdē. Jautājuma izskatīšanā ir nepieciešama ministra klātbūtne, jo informatīvajā ziņojumā iekļauti jautājumi par nepieciešamo finansējumu nākamajam gadam.

Informatīvajā ziņojumā par pašreizējo situāciju dabas takās ministrija norāda uz vēl nepieciešamajiem ieguldījumiem, lai objekts būtu drošs gan dabas taku apmeklētājiem, gan darbiniekiem, piemēram, līdzekļus nepieciešams ieguldīt dabas tūrisma taku tīkla uzturēšanai, tūristu ceļa un stāvlaukumu uzturēšanai. Turklāt Dabas aizsardzības pārvalde uzskata, ka nevar atteikties no dzīvnieku voljeru kapitālā remonta, jo esošie nožogojumi ir fiziski un morāli nokalpojuši.

Tāpat nepieciešams finansējums elektriskajiem ganiem – mežacūku voljera elektriskā gana sistēma ir nepareizi uzbūvēta, kā arī nolietojusies. Savukārt darba aizsardzības sistēmas ieviešana ir neparedzēts pasākums, jo, pārņemot dabas takas, konstatēti nopietni trūkumi darba aizsardzībā. Saskaņā ar veikto izvērtējumu dzīvnieku virtuvē neatliekami ir jāuzlabo apgaismojums, jānodrošina zvērkopji ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem darbā pie barības sasmalcināšanas un darbam ārā jebkādos laika apstākļos visa gada garumā.

Tāpat ministrija izsaka pieļāvumu, ka izsludinātais konkurss Līgatnes dabas taku apsaimniekotāju varētu noslēgties bez rezultātiem. Tāpēc ministrija ir sagatavojusi protokollēmumu ar uzdevumu VARAM sagatavot pamatojumu jaunajām politikas iniciatīvām 2014. līdz 2016.gadam par Līgatnes dabas taku uzturēšanu.

LETA jau ziņoja, VARAM rīko konkursu par Līgatnes dabas taku apsaimniekošanu. Patlaban Līgatnes dabas takas apsaimnieko DAP, kuras uzdevums ir uzraudzīt un kontrolēt zooloģisko dārzu darbību, nevis pašiem īstenot šādu funkciju.

Jaunajam Līgatnes dabas taku apsaimniekotājam būs jānodrošina labturības prasībām atbilstošas rūpes par dzīvniekiem, būs jāsaglabā dabas takas kā vides izziņas objekts, kas arī turpmāk būs pieejams sabiedrībai.

DAP Līgatnes dabas takas apsaimnieko kopš 2012.gada 14.decembra, kad iepriekšējais šo pienākumu veicējs – nevalstiskā organizācija “Gaujas Nacionālā parka fonds” – līgumu pēkšņi pārtrauca. Līdz ar to finansējums taku apsaimniekošanai nav bijis ne pagājušā, ne šā gada budžetā, taču nekāds cits operatīvs risinājums šai ārkārtas situācijai īstermiņā nebija iespējams.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+