×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
19. jūnijs, 2012
Drukāt

Līgo svētku veselības baušļi

Foto - Edvīns KamoliņšFoto - Edvīns Kamoliņš

Lai Līgo svētki saistītos tikai ar patīkamām izjūtām un ballēšanās pēcāk nenovestu ārsta kabinetā, laikus jāielāgo vismaz 10 veselības baušļi!

 

1. Tev būs bieži mazgāt rokas un raudzīties, lai to dara arī tavi bērni! Tas nozīmē ievērot personīgo higiēnu, mazgāt rokas pirms ēdiena gatavošanas un ēšanas, cepot gaļu brīvā dabā.

2. Tev nebūs iegādāties un lietot pārtikas produktus, kam slikta smarža, garša un kam beidzies derīguma termiņš! Pirmssvētku laikā veikalos preces, kam šajā dienā beidzas derīguma termiņš, bieži vien novieto nevis aukstuma vitrīnā vai ledusskapī, bet gan ratiņos vai stendos pie kases. Šāds produkts jau ir lietošanai tikpat kā nederīgs pērkot, nemaz nerunājot par brīdi, kad izmanto uzturā. Īpaša uzmanība jāpievērš piena, gaļas un zivju produktu, olu un jau sagatavotu produktu vai pusfabrikātu lietošanai un uzglabāšanai. Lietojot nekvalitatīvu uzturu, var iedzīvoties pārtikas toksiskajā infekcijā (saindēšanās ar pārtiku), salmonelozē vai dizentērijā.

3. Tev nebūs bez bīšanās ēst iepriekšējās dienas rasolu, ne arī citu pārtiku, kas glabāta ārpus ledusskapja!Pārtikas produkti siltumā diemžēl bojājas….

 

Tev nebūs bez bīšanās ēst iepriekšējās dienas rasolu, ne arī citu pārtiku, kas glabāta ārpus ledusskapja!

 

4. Tev nebūs ēst negatavu šašliku, vistas gaļu un zivi! Tikai kārtīgi izcepta vai citādi sagatavota maltīte pasargā no saslimšanas.

5. Ejot meklēt papardes ziedu, tev būs lietot prezervatīvu! Jāņu svinēšana mēdz atnest negribētus pārsteigumus, tāpēc prezervatīvs ir efektīvākais kontracepcijas līdzeklis, kas pasargā no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, tostarp HIV un AIDS.

6. Plūcot jāņuzāles, tev būs atcerēties, ka esi ērču teritorijā, un ģērbties tā, lai tās zem apģērba nevar pakļūt! Ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Tādēļ bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši piegulošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces ir labi saskatāmas.

Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, bet uzmanīgi, lai ērces iekšējais saturs nenonāktu brūcē. Pirms ērces izvilkšanas vietu, kur tā piesūkusies, dezinficē ar 70 % spirtu. Izvilkšanai izmanto speciālu pinceti vai diega cilpu, kas uzmesta ap ērces snuķīti piesūkšanās vietā.

7. Tev nebūs pārsniegt piecas maksimāli pieļaujamās alkohola devas diennaktī un lietot nekvalitatīvu dzeramo, lai nesaslimtu ar toksisko hepatītu! Viena deva ir apmēram 10 g absolūtā alkohola jeb aptuveni 330 ml alus, 150 ml vīna vai 30 ml degvīna. Tomēr piecas maksimālās devas ir paredzētas nevis ikdienai, bet gan lielu svētku reizei! Lietojot alkoholu, uzturā jāiekļauj vairāk piena, jo tas nostiprina aknas un palīdz kuņģim to pārstrādāt. Savukārt ar ledu sajaukts alkohols mudina dzert nelieliem malkiem.

 

Tev nebūs pārsniegt piecas maksimāli pieļaujamās alkohola devas! Viena deva ir apmēram 10 g absolūtā alkohola jeb aptuveni 330 ml alus, 150 ml vīna vai 30 ml degvīna.

 

8. Smēķētāj, tev nebūs par pasīvajiem smēķētājiem padarīt citus Jāņabērnus! Nespējot atturēties no smēķēšanas, vismaz jāpasaudzē apkārtējo veselība, neliekot viņiem ieelpot tabakas dūmus.

9. Tev nebūs peldēties nedrošās peldvietās! Droši ir peldēties tikai tajās peldvietās, kur ūdens kvalitāte ir pārbaudīta. Jāņu nakts nav piemērots laiks pārgalvīgai niršanai un savu spēju izrādīšanai.

10. Tev būs meklēt ārsta palīdzību, tiklīdz tā nepieciešama, un stāstīt ārstam tikai taisnību par notikušo! Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālruņa numurs ir 113. Medicīniskas konsultācijas un padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos darba dienās no pulksten 17 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti sniedz ģimenes ārsti un viņu palīgi pa tālruni 66016001.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+