Dabā
Medības

Līgums kā drošības līdzeklis godīgām medībām3

Foto – Kate Šterna

Kāda ir maksa par medību platību nomu? NORMUNDS TUKUMA NOVADĀ

Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis iesaka īpašniekiem vispirms tikt skaidrībā par sugām, ko gribētu, lai viņu īpašumā medī, jo dažādām dzīvnieku sugām ir atšķirīgas prasības. Lai medniekiem vispār ļautu medīt pārnadžus (aļņus, briežus, stirnas, mežacūkas), jābūt pietiekami lielai medību iecirkņa platībai.

Piemēram, stirnām tie ir vismaz 200 ha vienlaidus platībā, briežiem – sākot no 1000 ha, bet aļņiem – 2500 hektāru. Tātad, ja īpašniekam pieder 10 vai pat 50 ha, tas vēl nenozīmē, ka šajā platībā kāds drīkstēs medīt pārnadžus. Iepriekš Valsts meža dienestā jānoskaidro, vai tuvējā apkārtnē ir reģistrēti medību iecirkņi. Tikai tad ar kādu no medību klubiem var slēgt līgumu. Nekādā gadījumā nevajag uzķerties uz paziņu ieteiktiem brīnumsolītājiem, kuri īpašnieka labā sola darīt visu ko (maksāt lielu nomas naudu, vēl dot gaļu, desas un konservus). Bieži vien, noslēdzot ar tiem līgumu, tiek piemuļķots ne tikai viens īpašnieks, bet vēl 2–3 kaimiņi ar kopējo platību 100–150 ha, kurā, izrādās, neko medīt nevar, jo mežniecība neizsniedz atļauju (medību iecirkņa platība ir pārāk maza).

Nelimitētajiem dzīvniekiem (bebri, lapsas, zaķi, pīles) nekāda minimālā iecirkņa platība nav noteikta. Šajā gadījumā īpašnieks pats var izvēlēties mednieku un vienoties par medībām.

Medību līgums tāpat kā jebkurš līgums ir divu pušu (īpašnieka un mednieka) vienošanās. Nomas maksas apmērs ir noteikts tikai valsts platībām.

Piemēram, par valstij piederošām medību platībām mednieki orientējoši maksā 0,50 eiro par hektāru gadā. Protams, privātīpašniekam, kam pieder 10–20 ha, šī summa nešķiet īpaši interesanta. Jāpiebilst, ka lielās skandināvu firmas, kas iegādājušās īpašumus Latvijā, arī iznomā savas platības par 0,50–1 eiro/ha gadā. Privātīpašnieku zemes platībās notiek divu pušu vienošanās. Liela daļa saimnieku bieži vien ir priecīgi par to, ka viņu lauksaimniecības sējumi vai mežs tiek pasargāti no postījumiem, tajos tiek izjaukti bebru dambji, bet par to mednieki bez maksas medī viņu platībās (protams, reizēm mednieki dalās ar savu guvumu, dodot medījumu gaļas konservus vai pa kādam gaļas gabalam). Dažkārt īpašnieki prasa maksu, tad viss atkarīgs no summas un no tā, vai medniekiem šis zemesgabals vispār ir vajadzīgs. Ja īpašnieks iedomājas, ka varēs pelnīt, iznomājot medību platību, tad, visticamāk, neviens ar viņu līgumu neslēgs.

LA.lv
UG
Uldis Graudiņš

Dabā
Liepājā mazinājies nešķiroto atkritumu daudzums
1 diena
LE
LETA
Dabā
Ziepniekkalnā gatavojas nocirst 148 kokus, lai būvētu divas tirdzniecības ēkas
1 diena
LE
LETA
Dabā
Otrdien iespējami jauni siltuma rekordi
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Kosmētikas ražotāju “Dzintars” lūdz pasludināt par maksātnespējīgu
1 stunda
LL
Lato Lapsa
Latvijā
Bijušais KNAB vadītājs Streļčenoks pelna iztiku, vadot seminārus par korupciju
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Norvēģijā bruņots vīrietis ar zagtu ātrās palīdzības mašīnu notriecis vairākus gājējus
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Tiesībsargs nosauc, cik daudzi iztiek ar “absolūtas nabadzības līdzekļiem” 3
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Daugavpilī labots nacionālais siltuma rekords
2 stundas