×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
24. marts, 2017
Drukāt

Ziedotāju saraksts kā materiāls par latviešu likteņgaitām. Saruna ar Vili Vītolu un Valdu Auziņu (18)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Vilis Vītols un Valda Auziņa ir pārliecināti: "Kad visu pabeigsim, Likteņdārzs būs izcils Latvijas stūrītis."

Raksturojiet, kādi cilvēki visvairāk ir atbalstītāju pulkā?

V. Vītols: Lieli Likteņdārza atbalstītāji ir politiski represētie cilvēki, kuriem dzīve zināmā veidā tika izpostīta – vispirms viņi daudzus gadus vergoja Sibīrijā un arī Latvijā, līdz pat neatkarības atgūšanai, bija visādi ierobežojumi, un daudzi uz viņiem skatījās kā uz negatīvām personām. Pēc visām tām grūtībām viņi ziedo, brauc uz Likteņdārzu. Viņu apmeklējumi ir pacilājoši, iedvesmojoši. Viņi ir projekta atbalstītāji ar sirdi un dvēseli.

Arī daudzi no ārzemju latviešiem, viesojoties tēvzemē, dodas uz Likteņdārzu.

Ziedotāju sarakstā, ko var lasīt kā interesantu materiālu par latviešu likteņgaitām visā pasaulē, aizkustināja ieraksts par Valda Caunas ziedojumu, stādot kļavu: “ASV latvieši – Vjetnamas karavīru piemiņai”.

V. Auziņa: Šie ieraksti tiks saglabāti. Tie cilvēki, kas ir bijuši šeit, kaut ko dārzam veltījuši, brauc katru gadu un aicina līdzi radus, draugus, un tā tas pulciņš aug. “Kokneses fonda” dibinātāji, arī Vītolu ģimene – var būt ļoti gandarīti par cilvēku lielo atsaucību.

V. Vītols: Ir tuvu pie simts tūkstošiem apmeklētāju katru gadu.

V. Auziņa: Ideja atradusi dzirdīgas ausis. Savulaik Brīvības pieminekļa celšana vispirms bija valdības iecere, un, kad līdzekļu nepietika, tika aicināti palīgā ziedotāji. Mums ir bijis otrādi. Ņemot vērā milzīgo cilvēku skaitu, kas piedalās Likteņdārza īstenošanā, kopš dārza pirmsākumiem visas Likteņdārza aktivitātes un tajā paveikto pastāvīgi ir atspoguļojusi arī Latvijas Televīzija. Vēl mēs priecājamies par jaunajiem – skolēniem, studentiem –, kas ir bieži viesi dārzā, tāpat par tiem, kas Likteņdārzu ir izvēlējušies kā vietu savai kāzu ceremonijai.

Sākumā Likteņdārza idejas atbalstam bijāt aicinājuši sabiedrībā pazīstamus, godātus cilvēkus, un veiksmīgā sadarbība turpinās joprojām.

V. Vītols: Mums liels ieguvums ir akadēmiķa Jāņa Stradiņa klātbūtne. Dažkārt, padomē spriežot, īpaši, ja kāds jautājums sāk sarežģīties, ir dažādi uzskati, un tad akadēmiķa Stradiņa trāpīgi pateiktais viedoklis tiek tūdaļ pieņemts izlemšanai, un būs tā, kā viņš iesaka. Viņa klātbūtne nodrošina, ka lēmumi būs izsvērti un vislabākie.

V. Auziņa: Cenšamies sekot projekta ieteikumiem. Taču šo to esam mainījuši vai nedaudz paplašinājuši. Tā pēc fonda padomes locekles Māras Zālītes ieteikuma paredzētās ķiršu alejas vietā iestādīta ābeļu aleja.

Savukārt Stradiņa kungs ieteica izveidot piemiņas vietu latviešu strēlnieku pulku dibināšanas 100. gadadienai. Šī iniciatīva tika īstenota 2015. gadā, un liels paldies par to arī Aizsardzības ministrijai. Piemiņas vietā akmeņus izvietoja tēlnieks Ojārs Feldbergs.

V. Vītols: Katrs fonda padomes loceklis palīdz Likteņdārzam savā veidā. Ar lielu enerģiju, piesaistot arī finanšu līdzekļus, strādā Sandra Kalniete. Viņas vadībā veidojam digitālo ekspozīciju “Liktens gāte”, kas vēstīs par pagājušā gadsimta būtiskākajiem notikumiem Latvijā. Ekspozīcija būs gan informatīva, gan emocionāla.

Daudz Likteņdārza labā darījis Guntis Belēvičs, rūpējoties, lai mākslinieki ziedo darbus izsolēm, un pats vadot šīs izsoles. Viņš kā padomes loceklis ir bijis ideju ģenerētājs.

Mums palīdz arī Kokneses pašvaldība, kura iznomājusi Likteņdārzam zemi, un pašvaldības pārstāvji darbojas arī fonda padomē.

V. Auziņa: Likteņdārzs tika iecerēts kā dāvana Latvijas simtgadei. Daudzfunkcionālo ēku plānojam pabeigt 2018. gadā, Lielā kalna pirmo kārtu pabeigsim šā gada aprīlī. Tā īstenošana ir bijusi iespējama ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.

“Kokneses fonds” turpinās darboties arī pēc 2018. gada, lai administrētu visus ieguldījumus. Dārzs arvien ir augošs!

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Man izbrīnu raisa partiju Vienotība, ZZS, NA ziedojumi . No kura laika partijas ir ar naudas līdzekļiem? Vai tas būtu bizness, ja reiz esi kādā partijā?

 2. Neredzu nekāda ideoloģiska pamatojuma šim pasākumam un šajā vietā. Tad jau labāk būtu Lucavsalu izmantojuši, kurai nekādu pilietojumu nevar atrast.. Vismaz tuvāk cilvēkiem, bet tuer nomaļā vietā, ja nu vienīgi personīgo mašīnu īpašniekiem. Neesmu pret ideju, bet izpildījums zems.

 3. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Tā vien šķiet, ka lielākai pārgudro komentētāju daļai ir jāizraksta steidzams nosūtījums pie dentista, lai tiem izrautu indeszobus!

 4. Valdis Freimantals Atbildēt

  Vitols ne varda nesaka par nekustama ipashuma nodokli!

  Vinjam uzsplaut us latvishu postu!

  Bet tukstosus latvieshu met araa no savaam maajaam TIESU IZPILDITAJI!

 5. Valdis Freimantals Atbildēt

  Vai nav divaini, ka “PATRIOTS” nerunaa ne vaarda par latvieshu Biedriibu atjaunoshanu?

  Cilveekiem pie savas dziivesvietas vairs nav LATVISKIE (analitiskie) centri.

  Tik maksaa naudu un brauc prom no savas maajas uz LIKTENDARZU! (Labi, aizbrauks, izmetiis naudu – un paliks nabagaaks).!!!

  Vai taa ir gudriiba?

  Miljonaaram jau nekas! (un vins ir miljnaars).

  Bet par latvieshu biedriibu un aizsargu organizacijas atjaunoshanu – ne vaarda!

  Visas 4 000 laviesu biedriibas zveeriigi likvideeja 1940. gadaa! Priekshniekus nogalinaaja, gimenes lceklus izsuutiija uz Sibiriju.

  Latviska Latvija var buut tikai ar atjaunotaam latvieshu biedriibaam!

  Lasiet manu rakstu internetaa:”Mosties, celies, strada”!

  Lasiet www Labie.lv. Par Rigas Latvieshu Biedribas zemisko likvidaaciju 1993.gada 18.februara naktii!

 6. Kas tanī teritorijā notika 40. gados, ka jābūvē dekorācijas ?
  Manas ģimenes cilvēki tanī “ekskursijā” tika sūtīti no citas vietas.
  Vai vienkārši atradās lieks zemes pleķis, ko kādam vajag “apgūt” par ziedotāju naudu, lai kādam vēlāk būtu ko atklāti vai slepeni priHvatizēt ?
  Kas vēl pēc gadiem var atklāties…

  • varbūt daži rauš politisko kapitālu uz tautas sāpju rēķina ?

  • Goda tiesas priekshseedis Atbildēt

   Tik tiesham – atjaunosim visas latvieshu biedriibas!

   Tad katrs varees piedalities sarunaas!

   Katrs varees izteikties!

   Nebuus nosleepumi!

   Dievs Sveti Latviju!

 7. Būtu sava, latviešu banka labāk bijusi.

 8. Manuprāt, daudzu no ziedošanas (bruģakmeņu pirkšanas ar iegravētiem vārdiem) attur tas, ka pār tiem pēc tam staigās ļaudis, brauks teritorijas uzkopšanas auto, kā arī elektromobiļi, ar kuriem vizinās Likteņdārza apmeklētāji. Kaut kas šajā domā īsti nav kārtībā. Esmu ziedojis naudu, lai iestādītu kociņus Likteņdārzā par gidu vecākiem un vecvecākiem. To gan saprotu un uztveru – kaut kas vērts uz dzīvību un izaugsmi.

 9. idiņš-jautājumam Atbildēt

  Vai tev mājās atejas nav, ka lien apķēzīt to, kas citiem svēts .Smerdeli,fui!

  • tu, dažādības pēc, varētu ieskaidrot “visādiem”, kas ekskursiju biznesā ir tas svētums. Naudas pumpēšana, spekulējot uz skumjām ?

 10. Zatlers aferu ar to saucamo “Likteņdārzu” iesāka un lai pabeidz! Bija tādi aferisti arī agrāk,.Kā piemēru var minēt Rudzētu piemiņas sienu.Tur arī lasīja naudu, pat no ārzemēm sūtīja. baigi šiverējās. iznāca pšiks. Kam tas vis ir vajadzigs? Varbūt kukuļņemējam Zatleram?Kad beigsies tautas krāpšana!Labāk atjaunot Kalnciema katorgu,kuru izmantoja Latvijas vadonis K.Ulmanis, neģēlus un valsts naidniekus tur sēdināja, uzreiz gais Latvijā bija tīrāks.

 11. Vai pa bruģakmeņiem (ar vārdiem) staigās? Negribētu to…

  • Šie vārdi simbolizē latviešu izturību un spēku. Lai tie katram staigātājam dotu to pašu. No zemes esam nākuši, par zemi pārvērtīsimies.
   Gods kalpot Latvijai!

 12. Labāk pieminekli korupcijām

  • vai ši gadījumā nav tas, kurš pa to ASV atbalsts fondu ņēmās, kam Latvijas valdība bija sarūpējusi biznesu bez nodokļu maksāšanas?

Draugiem Facebook Twitter Google+