×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2012
Drukāt

Likums par īpašumu atdošanu ebrejiem jau esot gatavs

Foto - LETAFoto - LETA

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (“Vienotība”), runājot par uzdevumu tieslietu ministram Gaidim Bērziņam (NA) strādāt pie ebreju zaudēto īpašumu apzināšanas, uzkrītoši bieži uzsver, ka uzdevis tikai sagatavot īpašumu sarakstu un neko vairāk. Informēti avoti gan vēsta, ka premjera birojā jau atrodoties gatavs likumprojekts par īpašumu atdošanu.

 

“Nacionālās apvienības pārstāvji publiski izplatījuši nepatiesu informāciju, ka esmu uzdevis tieslietu ministram gatavot likumprojektu par šo jautājumu. Tā nav tiesa!” premjers nedēļas sākumā pēc koalīcijas sēdes skaidroja žurnālistiem un nedēļas gaitā to vairākkārt atkārtoja arī citās intervijās. Lai apliecinātu savus vārdus, viņš licis Valsts kancelejas darbiniekiem publicēt internetā savu rezolūciju un citus ar šo lietu saistītos dokumentus.

Turpretim kāds valdošajai koalīcijai tuvu stāvošs avots man stāstīja, ka premjera birojā jau atrodoties sagatavots likumprojekts par ebreju īpašumu atdošanu: “Līdz ar to uzdevums Bērziņam veidot darba grupu un apzināt īpašumus patiesībā bija formāls. Tie īpašumi jau ir apzināti, un premjeram nepieciešams tikai iniciators, kurš varētu virzīt to uz Saeimu. Ja tieslietu ministrs būtu izveidojis darba grupu, tad, visticamāk, arī šis likums būtu jāvirza tālāk ar viņa parakstu un viņam būtu jāskaidrojas par šiem pretrunīgajiem jautājumiem. Nacionālajai apvienībai tas nav nepieciešams.”

Ministru prezidenta preses sekretārs Mārtiņš Panke, protams, noliedza, ka premjera birojā būtu gatavots šāds likums. Viņš gan atzina, ka Ebreju draudžu un kopienu padome esot vēstulē Ministru prezidentam paudusi gatavību pati saviem spēkiem kopā ar advokātu biroju “Varul” sagatavot likuma redakciju un politiķiem tikai atliktu to iesniegt Saeimā.

 

Vakar beidzās Ministru prezidenta noliktais termiņš G. Bērziņam izveidot darba grupu. Tieslietu ministrs šo premjera rīkojumu pildīt ir atteicies, paskaidrojot, ka īpašuma denacionalizācijas process Latvijā ir noslēdzies. Tāpat viņš atgādina, ka premjeram jau pirms diviem gadiem iesniegti ministrijas priekšlikumi par īpašuma restitūcijas jautājumu risināšanu.

 

Ministru atbalsta arī NA valde un uzslavē viņu par nepakļaušanos premjera spiedienam.

Būtībā ir sagatavoti veseli divi saraksti – 2006. gadā savus zaudētos īpašumus apkopoja pati ebreju kopiena, bet 2008. gadā šādu sarakstu sastādīja Aigara Kalvīša valdība. Tomēr abi šie saraksti nesakrīt. Tādēļ premjers esot vēlējies, lai tieslietu ministra izveidotā darba grupā pie viena galda sēdētu gan valdības, gan ebreju kopienas pārstāvji un panāktu kādu kompromisu. Tomēr īpaši sašutis par Bērziņa nepaklausību Dombrovskis nešķita. “Ja reiz tieslietu ministrs apgalvo, ka saraksts ir jau gatavs un īpašumu tiesiskais statuss ir skaidrs, tad uzdevu viņam kopā ar Ārlietu ministriju sniegt savstarpēji saskaņotu atbildi Ebreju draudžu un kopienu padomei,” vakar Latvijas radioraidījumā “Krustpunkti” teica premjers. NA pārstāvju publiskos izteikumus par to, ka premjers izdara uz viņiem spiedienu, lai tiktu gatavots likumprojekts par īpašumu atdošanu ebrejiem, Dombrovskis vērtēja kā nekorektus un nepatiesus. Koalīcijas attiecības tas noteikti neuzlabošot. Šie notikumi esot likuši padomāt, cik uzticams un konstruktīvs partneris ir NA, bet nekādas īstermiņa sekas tiem nebūšot.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+