×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. decembris, 2014
Drukāt

Limas klimata konferences beigas atliktas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ANO klimata konference, kas jau divas nedēļas notiek Peru galvaspilsētā, taču nonākusi strupceļā, pateicoties domstarpībās starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm, oficiāli pagarināta līdz sestdienai.

Konferenci bija paredzēts slēgt piektdien plkst.18 (sestdien plkst.1 pēc Latvijas laika), taču sarunas ievilkās līdz sestdienas rītam.

Valstu delegācijas konferencē cenšas izstrādāt dokumentu, kas varētu kļūt par pamatu jaunam starptautiskam līgumam par klimata izmaiņu ierobežošanu, kuru plānots apstiprināt ANO klimata samitā nākamā gada rudenī Parīzē.

Taču starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm atkal uzliesmojušas domstarpības par to, kā būtu jādala atbildība par siltumnīcefekta gāzu izmešu samazināšanu.

Konferences sekretariāts ap plkst.3 naktī tviterī paziņoja, ka gala dokumenta sagatavošanas darba grupas pēdējā sēde pagarināta līdz sestdienai plkst.10 (plkst.17 pēc Latvijas laika).

Ja darba grupai tomēr izdosies saskaņot gala dokumenta galīgo versiju, to vēl būs jāpastiprina konferences plenārsēdē.

“Mēs gandrīz esam galā. Mums jāpieliek vien pēdējā piepūle. Mums jāpieņem politiski lēmumi,” vēl piektdienas pēcpusdienā paziņoja Peru vides ministrs Manuels Pulgars-Vidāls.

Taču atkal ar pilnu spēku uzliesmojušas gadiem ilgušās domstarpības starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm.

Jaunattīstības valstis uzstāj, ka galvenā atbildība par siltumnīcefekta gāzu izmešu daudzuma samazināšanu jāuzņemas Rietumiem, kas agrāk sākuši piesārņot atmosfēru, tādējādi nodrošinot savu bagātību.

Tikmēr bagātās valstis norāda uz Ķīnu un Indiju, kas nesaudzīgi izlieto fosilo kurināmo, uzturot savu straujo ekonomisko izaugsmi.

Jaunattīstības valstis turklāt pieprasa, lai bagātās valstis sniegtu tām finansiālo palīdzību cīņai ar globālās sasilšanas izraisītajām sekām.

Sestdienas rītā tika izdalīta gala dokumenta jaunā versija cerībā, ka tā tiks nekavējoties akceptēta un nodota apstiprināšanai plenārsēdē.

Pulgars atzina, ka dokuments “nav perfekts”, taču tas atspoguļojot kopīgo viedokli.

Tomēr valstu delegācijas pieprasīja laiku tā izvērtēšanai.

Tikmēr vides aktīvisti jau norādījuši, ka dokumenta pēdējā versija nesaturot nekādas saistības no bagāto valstu puses nedz par izmešu samazināšanas apjomiem, nedz par nabadzīgo valstu finansiālo atbalstīšanu.

Kā atzinis organizācijas “Christian Aid” padomnieks klimata jautājumos Muhameds Adovs, tas nozīmē, ka Limas konferencē faktiski nebūs panākts nekāds progress un ka viss tiks atstāts uz Parīzes samitu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+