×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
30. novembris, 2012
Drukāt

Limfostāze – tūska, kas jāārstē (6)

kadiss_172

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā nereti vēršas pacienti, kam veselības problēmas radījusi izteikta kāju vai roku tūska. Kas izraisa šo saslimšanas veidu un kā to pareizi ārstēt, skaidro flebologs, ķirurgs Arnolds Kadišs. 


 

– Visbiežāk kājas pietūkumu saista ar dziļo vēnu problēmām. Tomēr tūska var būt pēc pārslimota rozes iekaisuma, iegurņa rajonā pārciestas onkoloģiskas operācijas ar tai sekojošu staru un ķīmijas terapiju, lūzumiem, traumām. Pēc piena dziedzeru operācijas ar paduses limfmezglu izņemšanu rokā arī var rasties limfostāze. Tiem pacientiem, kas slimo ar mirdzaritmijas tahisistolisko formu, kājas var piepampt kā bluķi. Fleboloģiskas izmeklēšanas laikā varam konstatēt, vai kāju tūska radusies dziļo vēnu problēmu vai limfostāzes dēļ.

– Pastāstiet, kas izraisa limfas atteces traucējumus un limfātisko tūsku!

– Iegūtās limfostāzes iemesls ir limfas atteces ceļu bojājumi, piemēram, pēc pārslimotas streptokoku infekcijas jeb rozes. Organismā infekcija, kuras dēļ rodas strutas, iekļūst caur mikrobrūci pēdā, kādu ādas pušumiņu, ko cilvēks sakasījis. Infekcija izplatās pa limfātiskajiem ceļiem, izteikti paaugstinās ķermeņa temperatūra, un brīdī, kad strutas sāk izplatīties pa kāju uz augšu, sākas stipra kājas tūska un apsārtums. Svarīgi laikus vērsties pie ārsta un ierobežot strutu izplatīšanos, lai nerastos neatgriezeniski limfceļu bojājumi, neļaujot attecēt limfai. Tas savukārt novedīs pie limfostāzes.

– Kā rozes iekaisums pareizi jāārstē?

– Parasti rozes pacienti ārstējas mājas apstākļos ar medikamentiem – antibiotikām un pretiekaisuma līdzekļiem. Svarīgs noteikums – pēc iespējas mazāk kustināt slimo kāju un ievērot gultas režīmu. Tas palīdz novērst streptokoku tālāku izplatību organismā. Nepieciešama arī tā saucamā sausinošā ārstēšana – slimo kāju nedrīkst slapināt (mazgāt), un, lai likvidētu inficēto limfu, kas izdalās caur ādu, slimā kāja jāapkaisa ar kādu mitrumu uzsūcošu pulveri (var pat izmantot kartupeļu cieti) un jāapklāj ar tīru auduma gabalu. Tā kā strutas organismu arī saindē, pacientam jādzer daudz šķidruma – divi līdz trīs litri dienā, ja vien nav nieru vai kādas citas saslimšanas, kas ierobežo uzņemtā šķidruma daudzumu.

Limfostāzei raksturīgi, ka tā var attīstīties vairākus mēnešus pēc rozes pārslimošanas. Cilvēks jau juties labi, bet pēkšņi sākusi stipri pampt kāja. Tātad streptokoki tomēr radījuši limfātisko ceļu bojājumus un limfa nevar attecēt.

– Kā varat pacientam palīdzēt?

– Limfostāzes pirmajā, vieglākajā stadijā (pavisam to ir četras) to var pilnībā izspiest. Ilgstošas tūskas gadījumā, kad radies iekaisums, kas bojājis ādu un zemādu, āda kļuvusi cieta un raupja, to ne vienmēr izdodas izspiest pilnībā un ārstēšanās prasa ilgāku laiku.

– Kā tas jāsaprot – izspiest?

– Limfostāzes ārstēšana sastāv no diviem etapiem: pirmais ir atbrīvoties no tūskas – to dara, izspiežot ar speciāliem kompresijas pārsējiem, kurus ārsts flebologs speciālā tehnikā vairākās kārtās stingri uzsaitē uz kājas. Pacientam aktīvi jāstaigā, lai darbotos kāju ikru muskulatūra un tūsku mehāniski izspiestu. Pārsējam kļūstot vaļīgākam, jāveic tā pārsaitēšana. Tā darbojamies, līdz ekstremitātes kļuvušas līdzīga izmēra.

Katru reizi pirms pārsaitēšanas var izmantot arī manuālo vai mehānisko limfodrenāžu. Īpaši manuālās limfodrenāžas laikā var panākt ne tikai tūskas izspiešanu, bet limfas novadīšanu pa citiem limfceļiem.

– Un kāds ir otrais limfostāzes ārstēšanas etaps?

– Diemžēl ar izspiešanu un tūskas likvidēšanu ārstēšanas process vēl nebūt nav beidzies. Turpmāk cilvēkam ir jāvalkā kompresijas zeķes vai, ja limfostāze bijusi rokā, kompresijas cimds. Ja veselības problēma bijusi ļoti smaga, tad Vācijā pēc individuāla pasūtījuma pacientam tiek izgatavotas speciālas kompresijas zeķes ar augstu kompresijas pakāpi tieši limfātiskas tūskas apkarošanai vai redukcijai. Šie izstrādājumi kalpo pusgadu, pēc tam zeķes un cimdi ir jāmaina.

Pacientam, kas ārstējies no limfostāzes, divreiz gadā būtu ieteicama arī manuālā un limfātiskā drenāža, tomēr pamatu pamats ir īpašā kompresijas zeķe vai cimds. Šī kompresija padara cilvēka dzīvi kvalitatīvāku.

 

 

Par ārstu ARNOLDU KADIŠU

Medicīnas zinātņu doktors. Ķirurgs flebologs, specializējies venozās un limfātiskās sistēmas slimību diagnostikā un ārstēšanā – konvenciālajās operācijās, endoluminālās ārstēšanas metodēs – lāzeroperācijās, skleroterapijā.

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Biju Mauriņa klīnikā,viss jau skaisti ,un slimību ar atrada,bet vai tad pensionārs var samaksāt tās cenas ,ko viņi prasa,Par vienu procedūru 70 eiro bet vajadzīgas bija vismaz 3. Jāstaigā ar sāpošām kājām,jo cenas ir tādas ,ko var atļauties tikai bagāti cilvēki,ne jau pensionāri?

  2. Piekrītu jāārstē,bet pie Jums cenas ir prātam neaptveramas,Biju pie Jums aizgājusi uz konsultāciju 40 eiro,tad vēl nozīmēja 3 fizioterāpijas ,katra pa 75 eiro.Biju šokā ,kur lai tādu naudu ņemu ,jo esmu pensionāre,Jūs liekot tādas cenas esat ,aizmirsuši ,ka dzīvojam Latvijā ,un man ir tikai Latvijas pabalsts,tā saucamā pensija.Staigāšu tālāk ar sāpošu ,piepampušu kāju .Pie mums var ārstēties tikai ,ļoti bagāti cilvēki,žēl bet tā ir realitāte.

  3. Biju pie kirurga apskatijas lika masinai sasmeret ar borskabi un apsaitet bet borskabe traki koz jo man ir valejas bruces no kuram tek smirdigs skidrums kas koz un pec tam sap izrakstija zales bet aptiekare nesalasija kas pa zalem un ta es neko nedabuju

  4. Paldies ka atbildejat ja ar sirdi man nav kartiba nieres damaniar man n nevars normali man ir liekais svars tas ir manas vainas un plus nezinu no kurienes uzradijas cukurs tas mani biede vai limfas arste bez operacijas ta ka man ir cukra diabets griezt neko nevar mani nosutija ednokrinologe pie kirurga man ir bailes

  5. Man ir uz kajam valejas bruces no teceja udens tek skidrums loti kodigs koz bruci un tad sakas memas sapes gim.arste izrakstija detroleksuu un olfenu un ziedi pasta to nemaz nevar uzsmeret uz slapjas kajas lidz ar to man paaugstinajas cukurs kaut agrak man nebija tada ko darit zaless nepalidz traki sap gan diena gan nakti

  6. tikai? Vai nebūtu jāsāk ar organisma attīrīšanu un pareizu ēšanu arī, noskaidrot vai sirds un nieres veselas un vēl daudz kas!

Draugiem Facebook Twitter Google+