×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
3. novembris, 2016
Drukāt

Latvijas īpašā lineļļa iziet pasaulē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

SIA "Linum color" eksporta menedžere Ilze Hofmane: "Esam gandarīti, ka šogad liels produkcijas apjoms aizceļojis uz Dienvidkoreju. Rezultāti sasniegti, izmantojot LIAA atbalstu un piedaloties starptautiskajās būvniecības izstādēs."

Zili lini – silts matējums

Cilvēki aizvien vairāk rūpējas par apkārtējo vidi. Pateicoties šai tendencei, videi un cilvēka veselībai draudzīgās lineļļas krāsas mūsdienās piedzīvo renesansi. Latvijā, izmantojot lin­eļļas krāsas, veiksmīgi atjaunoti daudzi vietējie kultūras un vēstures pieminekļi. Par to varam būt lepni.

Pateicoties vēsturiskās koka baznīcās redzamajam simtiem gadu vecas lineļļas krāsas noturības demonstrējumam, “Linum Color” līdzīpašniekam un valdes loceklim Dainim Lagzdiņam tapa biznesa ideja un uzņēmums “Iecavnieks & Co” paralēli rapša eļļas ieguvei attīstīja arī eļļas linu audzēšanu. Tā 2010. gada septembrī dzima uzņēmums SIA “Linum color” ar savu preču zīmi PAINT ECO. Tā bija laba izvēle. Pasaules pēdējo gadu tendences liecina, ka lineļļas krāsas arvien vairāk tiek izmantotas ne tikai restaurējamos objektos, bet arī privātmājās un sabiedriskās ēkās. Kvalitatīvi pagatavotai un pareizi uzklātai lineļļas krāsai ir ļoti labas saķeres spējas ar koka un metāla virsmu. Telpā eļļota virsma ir patīkami silta, un reti kurš virsmas apstrādes veids var būt tai līdzvērtīgs. Arī katra atjaunojošā kārta uz grīdas pastiprina virsmas nodilumizturību, veidojot izturīgu eļļas un koksnes polimēru. Vēl viena lineļļas īpašība ir tā, ka saistvielas un pigmenti, nonākuši apkārtējā vidē, to nepiesārņo un mikroorganismu iedarbībā paši spēj pilnībā sadalīties. Izmantojot vietējās izcelsmes un vietējo ražotāju produktus, cilvēki iegūst ne tikai ekoloģiski tīru dzīves telpu, bet arī atbalsta vietējos uzņēmumus.

Latvijas īpašā lineļļa

Lineļļa ir tradicionāls vietējās izcelsmes koksnes aizsarglīdzeklis, kas it īpaši noderīgs mitrajā Latvijas klimatā… Lai izveidotu patiesi izcilu produktu, uzņēmums uz vietas Latvijā pats audzē eļļas linus. Tad savā ražotnē no linsēklām ar aukstās spiešanas metodi iegūst īpaši kvalitatīvu lineļļu.

Izrādās, vietējai lineļļai ir viena būtiska priekšrocība. Augiem dažādās klimatiskās joslās izveidojas dažādas īpašības. Dienvidos augi nobriest agrāk, to ziemeļu izplatības areālā augu sastāvā ir vairāk aktīvu vielu. Zinātnieki izpētījuši, ka mūsu klimatiskajā zonā izaudzētajiem eļļas liniem ir īpaši izcila eļļas kvalitāte. To nosaka augstā nepiesātināto taukskābju attiecība tajos, kas veicina eļļas žūšanas procesu. Arī aukstā apstrādes metode padara lineļļu augstvērtīgu, jo procesā no sēklu apvalkiem netiek izspiesti vaski. Tālāk no lineļļas speciālā tehnoloģijā tiek pagatavota lineļļas pernica, kas ir kā saistviela pārējiem produktiem. Tieši ar šādu pilnu ražošanas ciklu no audzēšanas līdz ražošanai uzņēmums spēj nodrošināt kvalitatīvu gala produktu. Krāsu iegūšanai atliek tikai pievienot neorganiskos pigmentus, kas ir tradicionālas krāsu sastāvdaļas.

Jāpiebilst, ka lineļļas krāsu ražošanā vairs netiek izmantots svina baltums, kas bija populārs vēl pagājušā gadsimta sākumā un izcēlās ar īpaši noturīgu balto toni. Tāpat neizmanto arī cinka baltumu. Krāsu pigmenti tiek iegūti no dabas, kur sastopami izdēdējušu iežu veidā. Kvalitatīvi samaltiem pigmentiem ir ļoti laba segtspēja un gaismas izturība. Sedzošās īpašības ir atkarīgas no tā, kā gaisma pigmentā tiek absorbēta un sadalīta. Gaismu lauž arī saistviela, lineļļas krāsās tā ir lineļļas pernica, tāpēc svarīgi iegūt iespējami labāku šo pamatproduktu. Pigmenta grauda lielums, kā arī gaismas laušanas īpašības kopā ar saistvielas gaismas laušanas īpašībām ietekmē krāsas toni un klājuma kalpošanas ilgumu. Tāpēc uzņēmums, sākot savu darbību, kā ļoti svarīgu priekšnosacījumu izvirzīja kvalitatīvu dzirnavu iegādi pigmenta malšanai. Pateicoties šādām iekārtām, šodien spējam klientiem piedāvāt augstas kvalitātes beices un krāsas un ievērojami palielināt ražošanas apjomus.

“Novembra sākumā uzņēmums gaida produkcijas testu rezultātus no Norvēģijas koksnes tehnoloģiju institūta “Treteknisk”, kur pēta dažādu “Linum color” produktu noturību un to, kā dažādi lineļļas karsēšanas režīmi spēj uzlabot gala produktu īpašības. Apkopojot rezultātus, ceram mūsu klientiem jau nākamā gada sākumā piedāvāt jaunus lineļļas produktus. Kā vienu no svarīgākajiem uzdevumiem esam izvirzījuši produkcijas eksporta attīstību. Pašreiz mūsu produkcija tiek eksportēta uz Baltijas valstīm, kā arī uz Dāniju, Vāciju, Poliju, Čehiju, Slovākiju,” stāsta Guntars Jaupujens-Pujens, SIA “Linum color” tirdzniecības pārstāvis.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.0
Alūksne +17.0
Daugavpils +17.7
Saldus +19.8
Liepāja +18
Jelgava +17.2
Ventspils +17.1
Limbaži +18
Madona +17.3
Rēzekne +20
Draugiem Facebook Twitter Google+