×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
27. marts, 2017
Drukāt

Literatūras Mūža balva – dzejniekam Uldim Bērziņam

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Dzejnieks, atdzejotājs Uldis Bērziņš.

Dzejnieks, atdzejotājs Uldis Bērziņš šogad saņems nozīmīgāko balvu latviešu literatūrā – Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) Mūža balvu. Tāpat ekspertu komisija šodien pavēstīja, kuri pērngad iznākušie darbi atzīti par labākajiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā.

Kopumā izdevēji balvai bija bija pieteikuši 93 darbus, visgrūtākā izvēle pēc ekspertu atzinuma bijusi dzejas, prozas un tulkotās literatūras jomā. Prozas kategorijā līdzās tādiem latviešu literatūrā zināmiem autoriem kā Pauls Bankovskis, Laima Kota un Gundega Repše izvirzīts arī “Lauku Avīzes” izdevniecībā izdotais Janas Egles debijas stāstu krājums “Gaismā”. Savukārt bērnu oriģinālliteraturas sadaļā nominēts Ulda Ausekļa dzejas krājums “Kaķēns margrietiņās”.

Dzeja
Ronalds Briedis “Zāles pret nemirstību”, Neputns
Juris Kronbergs “Uz balkona / bet ja visu laiku…”, Dienas Grāmata
Edvīns Raups “Uguns nedrošs pulss”, Jāņa Rozes apgāds
Māris Salējs “Kā pirms pērkona”, Pētergailis
Ruta Štelmahere “Krekls”, Neputns

Proza
Pauls Bankovskis “Trakie veči”, Dienas Grāmata
Jana Egle “Gaismā”, Lauku Avīze
Laima Kota “Istaba”, Dienas Grāmata
Gundega Repše “Bogene”, Dienas Grāmata

Oriģināldarbs bērniem
Uldis Auseklis “Kaķēns margrietiņās”, Lauku Avīze
Lilija Berzinska “Lamzaks meklē Lamzaku”, Dienas Grāmata
Lelde Stumbre “Pūcīte ar zeltainajām acīm”, Zvaigzne ABC
Kārlis Vērdiņš “Tētis”, Liels un Mazs

Labākais tulkojums
Dena Dimiņa tulkotais Selīna romāns “Ceļojums līdz nakts galam”, Jāņa Rozes apgāds
Maimas Grīnbergas tulkotais Jāna Unduska eseju krājums “Boļševisms un kultūra”, Neputns
Māras Poļakovas tulkotais Serhija Žadana romāns “Džezs pār Donbasu”, Jāņa Rozes apgāds
Zigurda Skābarža tulkotais Ērvina Velša romāns “Porno”, Dienas Grāmata

Spilgtākā debija
Svens Kuzmins “Pilsētas šamaņi”, Dienas Grāmata
Ilga Raščevska “Norakstītie”, Zvaigzne ABC
Jānis Tomašs “Melnie darba cimdi”, Pētergailis
Dace Vīgante “Ledus apelsīns”, Zvaigzne ABC

Speciālbalvu par izcilu ieguldījumu literatūrpētniecībā saņems literatūrzinātniece Anita Rožkalne par pētījumu “Kārļa Zariņa burvju aplis”, ko izdevis LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, savukārt Mūža balvu, kā jau minēts, nolemts piešķirt dzejniekam un tulkotājam Uldim Bērziņam par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un Latvijas kultūrvides un valodas bagātināšanā ar nozīmīgiem pasaules kultūrtekstiem.

“Ar katru savu dzejnieka un tulkotāja artavu Uldis Bērziņš atvēris latviešu valodas iespēju debesis. Korāns, Bībele, Eddas dziesmas – šķiet, viņa ceļojumam pasaules un valodas laiktelpā nav robežu. Personificēta dzejas forma, iespēja novērtēt citas valodas un kultūras bagātības savā dzimtajā valodā, sakrālo tekstu tulkojumi mudina Uldi Bērziņu apbrīnot un iepazīt. Sasniedzis meistarības virsotnes, Uldis Bērziņš paliek uzticīgs strādnieks savā dzimtajā literatūrā,” vērtē ekspertu komisijas pārstāve, kultūras žurnāliste un literatūras projektu vadītāja Liega Piešiņa.

Latvijas Literatūras gada balvas pasniegs 21. aprīlī plkst. 18 mūzikas namā “Daile”. Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAS lampu, kuras idejas autors – dizaina studija “MĀJO”. Balvas pasniegšanas ceremoniju veido rakstnieks Svens Kuzmins, režisors Viesturs Roziņš, scenogrāfs Valters Kristbergs un video režisors Kristaps Kalns. Pasākumu vadīs dzejnieks Toms Treibergs, par muzikālajām intermēdijām rūpēsies Edgars Šubrovskis.

Lai iespējami plašāka publika iepazītu LALIGABAS balvai nominētos autorus un viņu darbus, 8. aprīlī plkst. 18 Raiņa un Aspazijas mājā – Rīgā notiks LALIGABAS dzejas lasījumi, savukārt LALIGABAS prozas lasījumi notiks 13. aprīlī plkst.18 “NicePlace Telpā”. Ieeja – bez maksas.

Lai aktualizētu Latvijas laikmetīgās literatūras procesu, 19. un 20.aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies izglītības programma un konference “Jaunākā literatūra”, kurā būs priekšlasījumi par mūsdienu literatūras tendencēm, kā arī interaktīvas izglītojošas aktivitātes studentiem un skolēniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+