×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
22. maijs, 2015
Drukāt

Līvas ciema svētkos godā cels tautastērpu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Annas Meldrājas versija par tautas tērpa transformāciju mūsdienās.

Līvas ciema svētku apmeklētājiem sestdien, 23. maijā, plkst. 15 uz Promenādes tiltiņa būs iespēja bagātināt savas zināšanas, vērojot vērienīgu latviešu tautas tērpu parādi “Katram savu tautas tērpu”, portālam LA.lv pavēstīja Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra projektu vadītāja Inese Sērdiene.

Savukārt vakarpusē, plkst. 19, mūsdienu modes tendences tradīciju kontekstā varēs novērtēt Liepājas jauno modes mākslinieku tērpu kolekciju skatē “Tērps – katram savs”.

“Tuvojas Līgo vakars – reize, kad ir vēlēšanās uzvilkt mugurā kaut ko latvisku – vislabāk vecmāmiņas pūrā atstāto tautas tērpu, ja ir, vai vismaz tautiskus brunčus, kreklu. Tikai retajai mājās ir patiešām īsts tautas tērps, tomēr arvien vairāk cilvēku meklē savu garīgo piederību un sakņu sajūtu, interesējoties par latviešu tautas tērpa pareizu darināšanu un valkāšanu. Latvijas Nacionālā kultūras centra speciālisti jau aizvadītajā gadā sākuši veidot nozīmīgu projektu, kas veicinātu sabiedrības izpratni par tautas tērpu kā vienu no tautas pašapziņas izteiksmes formām. Tādēļ arī Līvas ciema svētkiem tiek gatavota latviešu tautas tērpu parāde “Katram savu tautas tērpu”, īpaši akcentējot Kurzemes novadus, kuros sevišķi izceļas sieviešu goda apģērbi, tērpu darināšanas un to valkāšanas tradīcijas,” stāsta Sērdiene.

Tērpus parādē, kas iecerēta kā mudinājums cilvēkiem pareizi novērtēt šo tautas mākslas lielo vērtību un aicināt valkāt tautas tērpu ar pienācīgu cieņu, skatītājiem demonstrēs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas deju ansambļa “Rucavietis”, senioru deju kolektīva “Sidrabvilnis”, bērnu deju kolektīva “Krustiņi”, kā arī pirmsskolas bērnu deju kolektīva “Kāpēcītis” un vidējās paaudzes deju kolektīva “Vērgalīte” dejotāji.

“Tautas tērpam piemīt īpašs spēks, kas tevi ceļ un it kā pasargā no visa ļauna, to uzvelkot, pārņem neaprakstāmas sajūtas,” tā saka tautas tērpu atbildīgākie nēsātāji, kuri tautas tērpos ģērbjas bieži, piedaloties Vispārējos Latviešu Dziesmu un Deju svētkos vai citos svarīgos godos.

Redzamos tautas tērpus un to atšķirības valkāšanas kultūrā komentēs Liepājas muzeja Kurzemes tautas tērpu informācijas centra vadītāja un eksperte Lia Mona Ģibiete, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vērgalīte” apmeklētājiem demonstrēs savus jaunos, dažādu novadu etnogrāfiski pareizos tautas tērpus no Sakas, Alsungas, Kuldīgas, Pērkones un Nīcas novada, bet deju kolektīvu “Rucavietis”, “Sidrabvilnis” un “Krustiņi” dejotāji uzskatāmi parādīs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra krāšņo dažādu novadu tautas tērpu pūru, kurā glabājas arī vairākus gadu desmitus atpakaļ darinātie dejotāju skatuves tērpi.

Savukārt vakarpusē modes skatē “Tērps – katram savs” Liepājas jauno modes mākslinieku tērpus demonstrēs biedrība “Liepājas modes un mākslas studija”, kas ikvienam Līvas ciema svētku apmeklētājam sniegs iespēju novērtēt Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas esošo un bijušo audzēkņu radīto apģērba dizainu. Tiks demonstrētas Anastasijas Giričevas, Kima Jevdasjeva un Simonas Kancanes radītās kolekcijas, tāpat būs novērtējami tērpi, ko radījusi Anna Meldrāja diplomdarba ietvaros, absolvējot Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas izglītības programmu.

“Tie ir stilizēti tautas tērpi, kuru audums austs, izmantojot Kurzemes kodu, kas izteikts no dažādiem Kurzemes novada parametriem, un lina auduma apģērbs,” norāda Sērdiene.

Savukārt Liepājas modes svētku organizētāja Tatjana Jaremčuka atzīst: “Arī apģērba radīšana ir amata prasmes, kuru demonstrējums veiksmīgi iederas Līvas ciema svētku koncepcijā. Nelielā improvizētā modes skatē mēs parādīsim, ko spējuši radīt Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņi un Liepājas Universitātes studenti, kas ir gados jauni cilvēki, bet jau apliecinājuši savu talantu plašākā mērogā. Šādi ceram iedvesmot jauno paaudzi izvēlēties apgūt profesiju un izkopt sevī kādu radošu talantu.” Pēc modes skates ikvienam interesentam būs iespēja iegūt papildus informāciju par Liepājas modes svētkiem, kas notiks 8. augustā.

Līvas ciema svētkus rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+