×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
17. decembris, 2015
Drukāt

“Līvi” leģendāro “Eglīti” sarakstīja Vecgada vakarā, kāpņu telpā, lai iepriecinātu meitenes (2)

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.

Leģendārā Liepājas rokgrupa “Līvi” pastāvēja no 1976.gada līdz 2010.gadam un daudzkārt piedalījusies arī “Mikrofona” aptaujā, taču pie uzvaras tikuši tikai vienu reizi – 1986.gadā ar “Dzimto valodu”. Otro reizi liepājnieki uzvaras lauriem pavisam tuvu tika pēdējā aptaujā 1994.gadā, kad ar skaisto Jaungada dziesmu “Eglīte” ieņēma otro vietu.

Atšķirībā no daudzām citām ilgi pastāvošām grupām, “Līvu” sastāvs ir bieži mainījies, bijis raibs kā deķis. Un arī ceļš uz “Mikrofonu” viņiem padevās gana nelīdzens. 1980.gadā, kad tika sisti logi, lauztas durvis Rīgas Sporta pilī, kad Raimondam Paulam tika pasniegts sivēns un uz skatuves bija jāparādās arī “Līviem”, parādījās tikai sivēns, jo “Līvus” “noņēma no trases”. Jāņa Groduma dziesmu “Ziņģe par bailēm” no “Līviem” aizguva “Credo”, izcīnot aptaujā trešo vietu.

Pāris gadus vēlāk viņi beidzot tika aptaujā un ar “Zīlīti” ieguva trešo vietu, tad uzvarēja ar “Dzimto valodu” un 1994.gadā piekāpās tikai “Lingas” “Nāc man līdz”. Leģendas par “Eglīti” bijušas dažādas. Arī tādas, ka nedrīkstēja dziedāt par Ziemassvētkiem, tāpēc dziedāja par Jauno gadu. Tomēr gan mūzikas autors Ainārs Virga, gan vārdu autors Guntars Račs izgaisina šīs sazvērestības teorijas un stāsta, ka dziesma raksturo labu Jaungada ballīti.

“1987.gadā mēs sagaidījām Jauno gadu pie Aivara Brīzes un ar puikām nolēmām iepriecināt meitenes, sacerot dziesmu. Es, Virga un Brīze izgājām kāpņutelpā un sarakstījām. Iegājām iekšā un uzreiz nodziedājām. Sākotnēji piedziedājumā bija – Jaunais gads jau klāt. Un dziesmas nosaukums bija “Vecgada dziesma”. Pēc gada Ainārs Virga to iekļāva “Līvu” repertuārā. Tas bija liels pārsteigums, jo tā īsti nebija “Līvu” garā. Bet, nu, tā tas bija. 1990.gados pārrakstīju tekstu uz – Ziemassvētki klāt. Un bija jāmaina arī nosaukums, jo vecais vairs nederēja. Tāpēc šī dziesma saucas “Eglīte”,” atceras Guntars Račs.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv “Amigo” lapā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kas tas par ārprāta murgu? Eglīte startēja tajā pašā 1986.gadā, kad Dzimtā valoda, un ieņēma trešo vietu. Kurš izkūkojis prātu? Jākobsons, Račs, LA?

  2. “Otro reizi liepājnieki uzvaras lauriem pavisam tuvu tika pēdējā aptaujā 1994.gadā, kad ar skaisto Jaungada dziesmu “Eglīte” ieņēma otro vietu.” 🙂
    Cik atceros, dziesma saucās “Vecgada dziesmiņa” un piedalījās 1986. gada aptaujā.

Draugiem Facebook Twitter Google+