Latvijā
Izglītība

LIZDA aicina daļu no konfiscētajiem 29 miljoniem novirzīt skolotājiem0


Inga Vanaga.
Inga Vanaga.
Foto: LETA/Zane Bitere

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir nosūtījusi vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, aicinot daļu no valsts budžetā ieskaitītiem konfiscētajiem noziedzīgi iegūtajiem 29 miljoniem eiro novirzīt pedagogu darba samaksas paaugstināšanai, aģentūrai LETA norādīja LIZDA Sabiedrisko attiecību speciālists Guntis Meisters.

LIZDA, atsaucoties uz izskanējušo informāciju, ka Valsts budžetā tiks ieskaitīti konfiscētie noziedzīgi iegūtie naudas līdzekļi 29 miljonu eiro apmērā, pieprasa daļu no šī finansējuma novirzīt pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika nodrošināšanai no 2020.gada 1.septembra un augstskolu mācībspēku darba samaksas paaugstināšanai no 2020.gada 1.janvāra, kā to nosaka spēkā esošie normatīvie akti, uzsvēra Meisters.

“Šī ir iespēja nozares ministrei un valdības pārstāvjiem pierādīt, ka [viņi] iestājas par normatīvo aktu izpildi, kas nosaka tālāku pedagogu darba samaksas paaugstināšanu. Gan ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), gan izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) publiski ir pauduši viedokli, ka ir apņemšanās turpināt darba samaksas paaugstināšanu, taču līdz šim juridiski tas nav fiksēts. Uz mutiski izteiktiem solījumiem LIZDA paļauties nevar, jo regulāri jāatgādina politiķiem par spēkā esošu normatīvo aktu izpildi,” norādīja arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga.

LIZDA atgādināja, ka Šuplinska LIZDA padomes ārkārtas sēdē 9.oktobrī norādīja, ka likumā noteiktais atalgojuma palielinājums pedagogiem būtu iespējams, ja ieņēmumi no noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas pildīs budžetu.

“Valdībā apstiprinātajā un Saeimā iesniegtajā nākamā gada valsts budžeta projektā nav paredzēts finansējums pedagogu minimālās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai no 2020.gada septembra un nav paredzēts arī atalgojuma pieaugums augstskolu mācībspēkiem no 2020.gada janvāra,” sacīja Vanaga.

Arodbiedrība stāstīja, ka spēkā esošie likumi paredz, ka no 2020.gada 1.septembra pedagogu zemākajai mēneša darba algas likmei ir jāpieaug no 750 līdz 790 eiro, kā arī jābūt algu pieaugumam augstskolu pedagogiem. Savukārt Ministru kabinetam, iesniedzot Saeimai gadskārtējo valsts budžeta projektu, tajā jāparedz ikgadēju finansējuma pieaugumu ne mazāku par 0,25%no IKP augstākajai izglītībai un ne mazāku par 0,15%no IKP zinātniskajai darbībai.

Tomēr Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi, liecina Ukrainas Ģenerālprokuratūras otrdien izplatītais paziņojums.

“Pateicoties Ukrainas Ģenerālprokuratūras un Latvijas atbildīgo iestāžu kopīgajiem pūliņiem, Latvijas tiesa (..) atzinusi, ka vairāk nekā 30 miljoniem ASV dolāru, kas saistīti ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām, ir krimināla izcelsme, un nolēmusi tos konfiscēt,” teikts paziņojumā.

Tajā arī minēts, ka šie līdzekļi tika arestēti 2015.gada sākumā saistībā ar Ukrainas Ģenerālprokuratūras lūgumu sniegt tiesisko palīdzību.

“Jautājums par noziedzīgas izcelsmes aktīvu atdošanu Ukrainai tiks risināts starpvaldību līmenī,” piebilsts paziņojumā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija oktobra sākumā atcēla Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas lēmumu un atzina par noziedzīgi iegūtiem arestētus naudas līdzekļus 29 miljonu eiro apmērā. Šie naudas līdzekļi pašlaik atrodas nerezidenta kontos “Reģionālajā investīciju bankā”. Tos nolemts ieskaitīt valsts budžetā.

Kriminālprocess tika sākts 2016.gada 25.oktobrī aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, izmantojot vairāku nerezidentu kontus, kas tika atvērti “Reģionālajā investīciju bankā”. Lietā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, kuru veic Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde.

Tiesas lēmums nav pārsūdzams.

Pēc aktīvu apmēra “Reģionālā investīciju banka” 2019.gada jūnija beigās bija 12.lielākā banka Latvijā. Bankas lielākie akcionāri ir SIA “SKY Investment Holding” (37,4%), Ukrainas pilsonis Jurijs Rodins (20%), Ukrainas “Pivdennyi” (13,76%) un Marks Bekkers (10,57%).

LA.lv
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Āgenskalnā uz ielas apvārdo vīrieti, lai nolaupītu mobilo tālruni
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Atskanēja sprādzieni, cilvēku kliedzieni… Cēsīs uguns noposta koka dzīvojamo māju
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lecis “RNP” valdes atlaišanu skaidro ar “RS” mēģinājumu iekasēt vairāk nekā 1,2 miljonus eiro
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Uz protestu viļņa grib atlaist Saeimu: “ZZS” un “Saskaņa” vēl neiesaistās parakstu vākšanā
47 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Ceturtdien gaidāms vējains laiks
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Supermenu gaidot
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Aprit seši gadi kopš Zolitūdes traģēdijas “Maxima” lielveikalā
1 stunda
LE
LETA
Sports
Porziņģis ar 14 punktiem palīdz “Mavericks” uzvarēt
55 minūtes