×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

LIZDA neparakstīs memorandu par pedagogu algām un rīkos piketu pie Saeimas

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome šodien vienbalsīgi nolēma neparakstīt sadarbības memorandu par pedagogu algu palielināšanu, un arodbiedrība rīkos piketu pie Saeimas ēkas 24.oktobrī, pastāstīja LIZDA sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Grigorjevs.

 

Lai pievērstu lēmējvaras un sabiedrības uzmanību pedagogu un zinātnes darbinieku prasībām par nozarei nepieciešamo papildu finansējumu 2014.gadā un divos turpmākajos budžeta gados, LIZDA rīkos pedagogu, augstskolu akadēmiskā un vispārējā personāla un zinātnes darbinieku piketu pie Saeimas no plkst.8.30 līdz 10. Plānots, ka tajā varētu piedalīties 2000 cilvēku.

Arodbiedrība atkārtoti izvirza prasību 2014.gadā piešķirt papildu finansējumu pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai no 280 līdz 310 latiem, kā arī nodrošināt normatīvos noteikto valsts finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai.

LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško šodien žurnālistiem norādīja, ka pedagogi ir neapmierināti, jo faktiski nav izpildīts vienošanās punkts par algu pieauguma grafiku nākamajiem trim gadiem, kā arī pedagogu zemākās darba likmes pieaugums piedāvāts 295 lati, bet arodbiedrība paliek pie prasības par 310 latiem. Problemātisks jautājums esot arī par finansējuma nodrošināšanu pedagogu kvalifikācijas pakāpēm. Memorandā neparādoties arī strukturālās reformas un vāji iezīmēta pāreja uz citu finansēšanas modeli, turklāt tajā attiecībā uz finansējumu plaši lietoti termini “budžeta iespēju robežās”, kas nozīmē, ka finansējuma varētu arī nebūt, klāstīja Mikiško.

Viņa akcentēja, ka protests pie Saeimas būs brīdinājuma akcija, un pedagogi padomes sēdē izteikuši arī gatavību streikot. Pēc Mikiško teiktā, Latvijas Izglītības vadītāju asociācija paudusi atbalstu LIZDA un tās prasībām, līdz ar to neparakstīs memorandu un gatavi doties piketā pie Saeimas.

LIZDA priekšsēdētājas vietnieks Jānis Krastiņš norādīja, ka 15 latu pielikums pedagogu vidū tiek vērtēts kā smieklīgs. Tāpat viņš minēja, ka vairums pedagogu šogad algā saņemot mazāk nekā iepriekšējā gadā, jo palielināta attiecība “pedagogs pret skolēnu skaitu”. Krastiņš arī uzsvēra, ka neatrisināts jautājums ir par pirmsskolas pedagogiem, kuri saņem tikai 280 latus.

Krastiņš apgalvoja, ka mācību process skolās un stundas piketa dēļ netiks netiks traucētas. Viņš pauda cerību, ka Saeimas priekšsēdētāja arodbiedrības pārstāvjus uzaicinās pie sevis un būs iespēja uzzināt deputātu viedokli.

LIZDA Liepājas pilsētas arodorganizācijas vadītāja Irēna Opšteina norādīja, ka dzīve Latvijā kļūst dārgāka, bet, samazinoties bērnu skaitam Latvijā, ir samazinājies pedagogu atalgojums. “Premjers [Valdis Dombrovskis], “Vienotība” un Reformu partija ir deklarējuši, ka mums pats galvenais ir cilvēks un turēt cilvēku Latvijā, lai viņš varētu šeit palikt strādāt, audzināt savus bērnus, bet vēl arvien turpinās politika, ka cilvēks tiek stumts ārā no Latvijas,” sacīja Opšteina.

“Situācija šajā brīdī ir traģiska, ja šie nabaga 15 lati vai 20 eiro būtu jau no nākamā gada janvāra, bet tie būs no nākamā gada 1.septembra, pēc gada. Tad sakiet, vai tā nav ņirgāšanās par skolotāju,” uzsvēra Opšteina, norādot, ka šāds palielinājums ir par mazu.

Jau ziņots, ka uz sanāksmi pulcējās LIZDA padome, lai izskatītu variantus par tālāko rīcību, kā panākt pedagogu algu palielināšanu. LIZDA vadība domā par jaunu protesta akciju rīkošanu, jo ir iestrēgusi Sadarbības memoranda izstrāde par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu turpmākajiem trim gadiem.

“Budžeta apspriešana iet uz priekšu, bet reālas izkustēšanās memoranda izstrādē nav. Patlaban pedagogi ir ļoti neapmierināti. 15 latu pielikums nozīmē iespēju ģimenei vienreiz ieiet veikalā. Tas ir diezgan smieklīgi,” intervijā aģentūrai LETA sacīja LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško.

Pedagogi neesot mierā, ka sadarbības memorandā nav iezīmēts algu palielinājums 2015. un 2016.gadā. No nākamā gada septembra tiek piedāvāts zemāko pedagogu darba likmi palielināt līdz 295 latiem.

LIZDA gan piedāvā arī otru variantu – valdība paliek pie sava nodrošinājuma, bet lūdz Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) veikt strukturālās reformas, kas ļautu panākt 309 latus par likmi no 2014.gada 1.septembra. Mikiško pārmet, ka ministrija kavējoties sniegt atbildi, vai tas varētu būt iespējams.

IZM savukārt norāda, ka memoranda projekts paredz pedagogu algu pieaugumu nākamajā mācību gadā, taču vienlaikus nākamā gada rudenī plānots izstrādāt un piedāvāt nozarei jaunu finansēšanas modeli.

Sadarbības memoranda projekts starp Ministru prezidentu, IZM, LIZDA un Latvijas izglītības vadītāju asociāciju (LIVA) paredzot, ka ar 2014.gada 1.septembri tiek paaugstināta vispārējās un profesionālās izglītības pedagogu zemākās mēneša darba algas likme. Pedagogiem ar darba stāžu virs 10 gadiem minimālā likme būs 420 eiro jeb 295 lati, ar darba stāžu no pieciem līdz 10 gadiem – 410 eiro jeb 288 lati, ar darba stāžu līdz pieciem gadiem – 400 eiro jeb 281 lats.

Šo algas pielikumu būs iespējams īstenot ar nosacījumu, ka resursi pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai tiek nodrošināti, nākamgad paredzot papildu valsts budžeta finansējumu 3,6 miljonu latu apmērā, bet 2015. un 2016.gadā – vēl par 10,8 miljoniem latu gadā.

Memoranda projekts paredzot, ka līdz nākamā gada 1.septembrim tiks sagatavotas arī normatīvo aktu prasības minimālā skolēnu skaita noteikšanai vispārējās vidējās izglītības klasēs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+