×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. februāris, 2013
Drukāt

LIZDA: nepietiekamais finansējums zinātnei apdraud cilvēkresursu saglabāšanu

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Patlaban no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piešķirtā zinātnes bāzes finansējuma daudzos zinātniskajos institūtos zinātnieku darba samaksa ir vien 60–100 latu mēnesī, līdz ar to tiek apdraudēta cilvēkresursu saglabāšana nozarē, aģentūrai BNS pastāstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvis Edgars Grigorjevs.

LIZDA norādīja, ka valsts atvēlētais kritiski nepietiekamais finansējums zinātnei nopietni apdraud nozares cilvēkresursu saglabāšanu. Pašlaik no IZM piešķirtā zinātnes bāzes finansējuma daudzos zinātniskajos institūtos zinātnieku darba samaksa ir vien 60–100 latu mēnesī.

Arodbiedrība atgādināja, ka līdzšinējais krīzes gadu finansējuma samazinājums zinātnē ir bijis 62% apmērā, bet 2013.gadā valsts atvēlētais zinātnes bāzes finansējums aizvien ir 21% apmērā no nepieciešamajiem vismaz 36 miljoniem latu. Lai arī Zinātniskās darbības likuma 33.pants paredz ikgadēju finansējuma pieaugumu zinātniskajai darbībai, kas ir ne mazāks par 0,15% no iekšzemes kopprodukta. Savukārt zinātnes grantu finansējumam kopā valsts paredzējusi trīs miljonus latu, bet ir nepieciešami vēl 15 miljoni latu.

Grigorjevs arī uzsvēra, ka arodbiedrība ir aicinājusi Izglītības un zinātnes ministriju pēc iespējas drīzāk pieprasīt valdībai būtisku finansējuma palielinājumu nozares darbinieku cienīgas darba samaksas paaugstināšanai. Taču ministrija papildu finansējumu zinātnei turpmākajiem diviem gadiem valdībā nav nedz plānojusi, nedz pieprasījusi.

Ministrija neesot arī paskaidrojusi, kāpēc finansējuma palielinājums nav pieprasīts, savukārt sadarbības memoranda izstrāde par augstākās izglītības un zinātnisko institūciju darbinieku darba samaksas paaugstināšanu ir ieilgusi jau pusgada garumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+