×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. novembris, 2012
Drukāt

Lizetes BLOGS: Kalorijas? Kas tās patiesībā ir?

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Kurš gan nav dzirdējis šo vārdu “kalorijas”… Vārdu, kuru izdzirdot, dažam labam sākas panika, drebuļi un slikta dūša. Smieklīgi, bet, strādājot ar bērniem, viņi vienmēr atbild, ka kalorijas ir sliktie tauki, kaut kas slikts, ko nevajag ēst. Līdz ar to varu secināt, ka sabiedrībā ir iesakņojies diezgan negatīvs iespaids par kalorijām. Bet kas tad tās tādas ir?

1 kalorija ir enerģija ar kuras palīdzību 1 gramu ūdens var paaugstināt par 1 grādu pēc celsija! Līdz ar to kalorijas ir enerģija! – enerģijas daudzums, ko mēs uzņemam ar uzturu. Tas nav nekas slikts, bet gan nepieciešams, lai cilvēks izdzīvotu. Katra uzturviela, kas atrodas pārtikas produktos – olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki veido kalorijas. 1 g olbaltumvielu un ogļhidrātu dod 4 kalorijas (kcal), 1 g tauku dod 9 kcal un alkohols dod 7 kcal.

 

Lizete Māldere, sertificēt auztura speciāliste. “Mīlu jaunas, spontānas un inovatīvas idejas. Mīlu ēdienu un viss kas saistīts ar to. Patīk vērot, analizēt un izprast cilvēku ēšanas paradumus. Ļoti patīk arī gatavot un izdomāt arvien jaunākus un efektīvākus risinājums, kā dzīvot labāk.

 

Dienā pēc Veselības Ministrijas normām cilvēka organismam, ir nepieciešams uzņemt 2000 kcal, taču, redzot un sekojot līdzi mūsdienu cilvēka aktivitātēm, varu teikt, ka pieaugušam cilvēkam dienā ir nepieciešams uzņemt mazāk – 1500kcal. Aptuveni 1000 kcal cilvēkam ir nepieciešams, lai nodrošinātu organisma pamatmehānismus – impulsu pārvadi, hormonālo darbību utt… Tas ir iztikas minimums.

Sekojot līdzi saviem ikdienas ēšanas paradumiem un apēstajam ēdiena daudzumam, var ievērot vienu sakritību. Proti, produkti, kurus mēs uzskatām par veselīgiem, satur maz šo enerģiju, taču produkti, ko nerekomendē uzņemt katru dienu, satur milzum daudz šo kaloriju.

Piemēram, viens tomāts saturēs 10 kcal, taču viena šokolādes tāfelīte aptuveni 500 kcal. Bieži vien mēs nemaz neaizdomājamies, ka tādi dzērieni kā sulas, limonādes, aromatizētie ūdeņi, saldinātas tējas patiesībā ir ēdiens, kas satur enerģiju. Bet ūdens, nesaldināta tēja un kafija ir dzērieni, kas vairo organisma šķidruma rezerves, bet ne enerģijas rezerves.

 

kalorijas

 

Ja cilvēka organisms uzņem vairāk enerģiju nekā var patērēt, cilvēks pieņemas svarā un tauku slānis sāk augt arvien lielāks. Kāpēc iesaka ēst mazāk taukainus ēdienus? Tāpēc, ka šie ēdieni saturēs mazāk kaloriju – mazāk enerģiju.Tādēļ esiet gudri un papētiet, kāds ir jūsu ideālais un nepieciešamais enerģijas daudzums. Un ievērojiet attiecību:

* brokastīs uzņemiet 400 kcal, otrajās brokastīs: 150kcal, pusdienās 500 kcal, launagā: 150kcal, vakariņās: 300kcal.

Kopā: 1500 kcal, ar kuru palīdzību cilvēkam nevajadzētu cīnīties ar pieaugošu ķermeņa masu.

 

 

Piemērs.

Brokastīs: Auzu pārslu putra + 1 tējk. pašmāju gardais ievārījums

Otrajās brokastīs: Graudaugu batoniņš + ābols

Pusdienās: Vārīti griķi, svaigi salāti + tvaicēta zivs

Launagā: Svaigs augļu kokteilis (kas pagatavots no ‘’Piena spēka’’ + augļiem)

Vakariņās: Svaigu dārzeņu plāte ar bezpiedevu jogurta mērcīti


 

Kalorijas nav nekas briesmīgs, bet gan veids, kā kontrolēt savas vēlmes un nepieciešamības. Papētiet!

 

Lasiet arī citus Lizetes blogus:

Grūtniecība un uzturs. Ko VAR ēst grūtniece

Ofisa nogurdinātajiem

Dilemma par gaļu

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+