×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. augusts, 2014
Drukāt

LKS, “No sirds Latvijai” un ZZS noraida deputātu kandidātu sadarbību ar VDK (3)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Latvijas Krievu savienība (LKS), “No sirds Latvijai” un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) noraida informāciju, ka partiju deputātu kandidātu iepriekš varētu būt bijuši Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) dienesta aģenti, aģentūrai BNS pauda aptaujātie partiju pārstāvji.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) informēja, ka četri 12.Saeimas deputātu kandidāti varētu būt bijuši Latvijas PSR VDK dienesta aģenti – ZZS Rīgas vēlēšanu apgabala deputātu kandidāti Jānis Ieviņš un Arvīds Ulme, LKS kandidāts Latgales vēlēšanu apgabalā Valērijs Orlovs un “No sirds Latvijai” kandidāts Latgalē Romualds Maculevičs.

LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs uzsvēra, ka šīs nav pirmās vēlēšanas, kurās Orlovs piedalās, bet pirms tam nekad iepriekš nav bijušas ziņas par viņa saistību ar VDK. Viņš šādas informācijas izplatīšanu saista ar spiediena izdarīšanu uz partiju.

Mitrofanovs norādīja, ka pirms Orlova iekļaušanas sarakstā viņš apliecinājis, ka nekādas problēmas ar valsts drošības jautājumiem viņam nav bijušas. Orlovs iepriekš strādājis par Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa priekšnieku, kur viņam bijusi nepieciešama pielaide ar valsts noslēpumu saistītiem jautājumiem.

Arī partija “No sirds Latvijai” norāda, ka jau pirms divām dienām izteikusi pārliecību, ka līdz pat vēlēšanām tiks izmantota jebkura informācija un visi resursi, lai nepieļautu partijas uzvaru vēlēšanās. Šis gadījums skaidri apliecinot, ka šī prognoze ir bijusi patiesa, aģentūru BNS informēja partijā.

Politiskais spēks vērsa uzmanību uz to, ka latviešu valodas skolotājs Maculevičs 2013.gadā kandidēja pašvaldību vēlēšanās Daugavpilī. Tad ziņas par iespējamu viņa sadarbību ar VDK netika atklātas.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai BNS, komentējot izskanējušo informāciju par divu partijas biedru iespējamo sadarbošanos ar VDK, norādīja, ka šāda jezga ap Arvīdu Ulmi tiekot sacelta pirms katrām vēlēšanām.

“Cik būs Saeimas vēlēšanas, cik Ulme startēs, tik arī to čekas lietu viņam piesies. Uzskatu, ka cilvēkam jācīnās par savu taisnību. Savukārt, par otru vīru man nav ne mazākā priekšstata, kas viņš tāds ir. Ko viņš ir darījis, kā viņš ir darījis, es nezinu,” viņš sacīja.

Uz jautājumu, kādēļ persona, kas ir atzinusi sadarbību ar VDK vispār kandidē vēlēšanās, Brigmanis norāda, ka “Ulme ir vēsturiska personība, jo viņš ir balsojis par Latvijas neatkarību. Piedalīties vēlēšanās ir viņa izvēle vēlreiz mēģināt sevi apliecināt”.

ZZS valdes loceklis un Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Ingmārs Līdaka uzsvēra, ka “ir skaidrs, ka Ulme ne ar vienu nav reāli sadarbojies, bet gan, ka šī sadarbība bija tikai formāla”. Arī Ieviņa sadarbība ar VDK esot neiespējama.

“Viņam [Ieviņam] tolaik esot bijusi tā nelaime praktizēties ārzemēs, un kā mēs zinam, lai tur tiktu, bija nepieciešamas kādas pārrunas ar drošības dienestu pārstāvjiem, līdz ar to nav izslēgts, ka tas ticis dokumentēts,” sacīja Līdaka.

Viņš norādīja, ka ne Ulmi, ne Ieviņu par “aģentiem, neliešiem, vai kā citādi kaitīgiem Latvijas valstij nu nekādi neuzskatu, bet gan par Latvijas patriotiem”.

Ieviņš, Orlovs un Maculevičs varētu būt bijuši LPSR VDK aģenti, bet sadarbības fakts tiesas ceļā nav konstatēts, jo nav bijusi ierosināta pārbaudes lieta. Savukārt par Ulmi TSDC informē, ka pārbaudes lieta ir bijusi ierosināta 2003.gadā Reabilitācijas un specdienestu lietu prokuratūrā, taču lieta izbeigta saistībā ar viņa atzīšanos par sadarbību ar LPSR VDK, norāda CVK.

CVK atgādina, ka personām, par kurām zināms, ka tās varētu būt bijušas VDK aģenti, nav liegts kandidēt Saeimas vēlēšanās, tomēr šī informācija ir jādara zināma vēlētājiem, publicējot to izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, kā arī jāiekļauj ziņās par kandidātiem, kas pieejama vēlēšanu iecirkņos un CVK tīmekļa vietnē internetā.

Līdz ceturtdienas vakaram CVK bija saņēmusi visu deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus, un tie liecina, ka ne uz vienu deputāta kandidātu nav attiecināmi Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumi, kas liedz kandidātiem piedalīties 12.Saeimas vēlēšanās.

12.Saeimas vēlēšanas notiks 4.oktobrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Svariigaak jau ir saprast kuri tagad ir VDK agjenti,biedri…..tie jaatur distancee no galvenajaam lomaaam, leemumu pienjemsanas!

  2. Toreiz bija citi laiki, citas vadlīnijas un ieradumi

  3. Iespējams ka visi ,kuri balsoja par neatkarību nevis deokupāciju,ir dažādā veidā saistīti ar uzcītīgu kalpošanu noziedzīgajam komunistiskajam okupācijas režīmam.

Draugiem Facebook Twitter Google+