×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
28. oktobris, 2014
Drukāt

LLKC: Krievijas embargo dēļ piensaimnieku zaudējumi mēnesī – gandrīz 10 miljoni eiro

Foto - Kevin Demari, www.gourmet.comFoto - Kevin Demari, www.gourmet.com

Krievijas embargo dēļ sarukušās piena iepirkuma cenas Latvijas piena ražotājiem katru mēnesi rada zaudējumus septiņu līdz deviņu miljonu eiro apmērā, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) aprēķini.

LLKC pārstāve Iveta Tomsone informē: ja augustā piens no Latvijas piena ražotājiem iepirkts vidēji par 27 eiro centiem kilogramā, tad oktobra sākumā piena iepirkuma cena noslīdējusi līdz 22 eiro centiem par kilogramu, negatīvi iespaidojot katras piena saimniecības ekonomisko dzīvotspēju. Jāatzīmē, ka saskaņā ar LLKC iepriekš veiktajiem aprēķiniem piena ražošanas pašizmaksa Latvijā ir vidēji 27 eiro centi par kilogramu piena.

“Pagaidām neizskatās, ka situācija piena tirgū Latvijā ātri varētu uzlaboties, tādēļ varam teikt, ka šis ir izšķirošs brīdis nozares turpmākai eksistencei. Pie pašreizējām piena iepirkuma cenām saimniecības ilgāk par sešiem līdz desmit mēnešiem izvilkt nespēs. Ja situācija nemainīsies un nozarei netiks sniegta palīdzība, pastāv liela iespēja, ka daļa piena ražotāju likvidēs ganāmpulkus līdz nākamā gada ziemas periodam,” saka LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

Šobrīd izskanējusi neoficiāla informācija, ka Eiropas Komisija plāno piešķirt 20 miljonus eiro Krievijas embargo radīto zaudējumu kompensācijai Baltijas reģionam un Somijai. Šāda palīdzība vērtējama kā ļoti pieticīga. Turklāt pagaidām nav informācijas, kad, kam un kā šādas kompensācijas varētu tikt piešķirtas, piebilst LLKC.

Līdz šim palīdzību Latvijas piena ražotājiem sniegta tikai nacionālā līmenī – piešķirti seši miljoni eiro ciltsdarbam piena lopkopībā, sedzot līdz 70% jeb līdz 46 eiro no izmaksām, kas saistītas ar šķirnes govs produktivitātes kontroles testiem. Šodien valdība vērtē vēl 7,9 miljonu eiro liela finansējuma piešķiršana ciltsdarba maksājumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+